Իշխանավորը համոզեց շարժման «լիդերներին». Ուսանողները ցրվում են (թարմացվում է)
15։40  Պատվիրակների և հանրապետականի հանդիպումից հետո Ազգային Ժողովի դիմացը հավաքված մարդկանց թիվը սկսեց պակասել։ Տեղ-տեղ խմբերով դեռ քննարկում են ստեղծված իրավիճակը և շարունակության տարբերակները։
15:30 Գրեթե մեկ ժամ տևած հանդիպումից հետո «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանն Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպեց լրագրողների հետ։
Դավիթ Պետրոսյանը հայտարարեց, որ իշխանությունն իրենց կլոր սեղան կազմակերպելու հնարավորություն է տվել։ Էդուարդ Շարմազանովի խոսքերով, նրանք ուսանողների հետ խոսել են երեք կարևոր կետի շուրջ։ Կլոր սեղանի շրջանակներում, որը լինելու է հրապարակային, քննարկվելու է տարկետման խնդիրը, ուսանողության և կրթության «բազում խնդիրներ»։
Շարմազանովն ասաց նաև, որ իրենք խնդրել են դադարեցնել հացադուլն ու դասադուլը։ ՀՀԿ խոսնակի փոխանցմամբ՝ հացադուլն այս պահին ինքնանպատակ է։ Նոյեմբերի 22֊ին լինելու են «գլոբալ» քննարկումներ։
Դավիթ Պետրոսյանը նշեց, որ հացադուլն ինքնանպատակ չէր, այլ իրենց ձայնը բարձրաձայնելու միջոց և այս պահի դրությամբ միջոցն աշխատեց, և այս պահին դասադուլն ու հացադուլը դադարեցվում է։
Նա նշեց, որ ամենասկզբից ասել են, որ դասադուլը միջոց է իրենց ձայնը բարձրաձայնելու համար։ Սակայն, կլոր սեղանից և քննարկումներից հետո կհասկանան ինչպես շարունակել։ Ըստ ուսանողի, իրենց ասել են․ «Եթե դուք կարողանաք մեզ հակառակն ապացուցել, ապա օրենքը հետ կընդունենք»։
14։20 «Սասնա Ծռեր» խմբի գործով այսօրվա դատական նիստի ժամանակ բողոքի դուրս ուսանողներին է ողջունել ապստամբ, ղարաբաղյան պատերազմի վետերան Արայիկ Խանդոյանը։ Նա կոչ է արել շարունակել պայքարը և չթողնել «վիգենիկներին ստրկացնել» իրենց բանակում (մանրամասները՝ ավելի ուշ)։
Մինչդեռ Կանադայում Հայաստանի դեսպան, ԿՎՆ-շիկ Գարիկ Մարտիրոսյանի եղբայր Լևոն Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի Կանադա այցի մասին պատմող լուսանկարներ:
13։42  Մարդիկ շարունակում մնալ Ազգային Ժողովի դիմաց, որտեղ նախատեսվում էր կազմակերպել հանրային քննարկում՝ հետագա քայլերը որոշելու համար։ Քննարկումը հետաձգվեց, քանի որ ուսանողների պատվիրակությունը մտավ ԱԺ բանակցությունների:
Դրանից առաջ մի քանի պատգամավորներ, ում անունները չեն նշվում խոստացել են 15 րոպեից գալ ուսանողների մոտ, սակայն ժամկետն անցել է, և նրանք դեռ չկան։
Ուսանողների մոտ դուրս եկավ իշխող Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչը, ով հրավիրեց հերթական հանդիպման իրենց պատգամավորներից մեկի հետ։ Որոշ լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ խոսքը Էդուարդ Շարմազանովի մասին է։ Չորս հոգանոց ուսանողական պատվիրակությունը որոշել է հանդիպել իշխանավորի հետ՝ պարզելու համար, թե ինչ զիջումների է պատրաստ գնալ երկրի ղեկավարությունը։
11:48  Ուսանողական ակցիայի մասնակիցները դիմադրեցին ոստիկանների առաջին հարվածին՝ ամբողջությամբ չազատելով Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մասը: Faktor.am-ի տեղեկություններով, կան բերման ենթարկված։ ԵՊՀ-ի Ֆիզիկայի ֆակուլտետի լսարանում հացադուլ անող ուսանողները ընդունեցին ակցիային միանալու կոչը: Կոչը հնչեցրած Վահան Կոստանյանը հայտարարեց, որ հետագա քայլերը պետք է որոշվեն կոլլեկտիվ սկզբունքով՝ «մեզ պետք են սթափ որոշումներ»:
11:36
Ոստիկանությունը ավելացնում է ուժերը՝ ուսանողներին դեմ դուրս են բերել նաև կարմիր բերետավորներին: Տեղ-տեղ հրմշտոցի ընթացքում ոստիկանները հարվածում են ակցիայի առանձին մասնակիցներին, գցում գետնին և քարշ տալիս:
11:33  Այս պահին ոստիկանները սկել են ուժ կիռարել Բաղրամյան փողոցում հավաքված ուսանողների հանդեպ՝ հրելով նրանց դեպի մայթ:
Պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունքի սահմանափակման դեմ բողոքող ուսանողներն Ազգային ժողովի շենքի դիմաց լռության ակցիա էին սկսել։ Նրանք փակել էին Դեմիրճյան փողոցը: Այս պահին ուսանողները և իրենց միացողները երթով շարժվեցին դեպի Բաղրամյան պողոտայի մուտքի մոտ՝ կոչ անելով միանալ իրենց: Ուժայինները ներկայացված են ոստիկաններով, որոնց թիվն ևս ավելանում է և քաղացիական հագուստով եկածներով, որոնց ներկաները ճանաչում են նախորդ օրերից:
Ոստիկանները սպառնում են ուժ կիրառել՝ պատճառաբանելով, թե փողոց փակելը «անօրինական է»: Իրենց մոտեցած Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը հավաքվածներին 5 րոպե ժամանակ տվեց «փողոցի երթևեկությունը վերականգնելու համար»: Օսիպյանի հայտնվելուն պես ամբոխից լսվեց․ Վայ՝ Օսիպյանը։ Ոնց էի կարոտել։ Հիմա որ գրկեմ, շատ ամոթ կլինի՞։
«Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ Վահան Կոստանյանը հայտարարեց, որ մոտ 20 օրերի ընթացքում իրենց պահանջները չեն լսվել, հետևաբար իրենք լռության ակցիա են սկսում։
«Խավարասերների նիստից հետո այս պահին մենք լռության ակցիա ենք սկսում այստեղ։ Արդեն 10։06-ին քվեարկել են, օրենքն անցել է, և դեմ է արտահայտվել միան «Ելք» խմբակցությունը, ստացվում է, որ 20 օրից ավել մեզ չեն լսում, ուրեմն մենք այլևս չենք խոսում և լուռ կանգնում ենք այս դռների դիմաց», - հայտարարեց Կոստանյանը։
Ազգային ժողովը այսօր առավոտյան ձայների 86 կողմ, 6 դեմ հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրինագիծը:
Համաձայն օրինագծի, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր հոկտեմբերի 27-ին, պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում կստանան միայն այն քաղաքացիները, ովքեր պայմանագիր կկնքեն պաշտպանության նախարարության հետ և կպարտավորվեն ուսումն ավարտելուց հետո բանակում ծառայել արդեն երեք տարի ժամկետով: Հակառակ պարագայում նրանք 18 տարին լրանալուն պես երկու տարով կզորակոչվեն բանակ:

15:50 After an hour-long meeting with NA Republican deputy speaker Eduard Sharmazanov, For the Development of Science student initiative representative Davit Petrosyan told reporters that the authorities “have given us a chance to organize a round table.”
Sharmazanov, for his part, stated that the public round table with discuss the issue of deferment abolishment and “numerous other problems that are of particular concern” for the students.
The deputy parliament speaker also announced that he had requested that students end their hunger strike and stop boycotting classes. “The comprehensive discussions,” he added, will be held on November 22.
Davit Petrosyan argued that the hunger strike, which they have agreed to end, was an effective means for the students to make their voices and demands heard. “The round table discussions will make our further actions more clear,” he added, saying that the authorities have promised to annul the amendments if the students manage to convince them of their wrongfulness.
15:40 At the Wednesday court hearing of the Sasna Tsrer (Daredevils of Sasun) armed group case, Karabakh war veteran, one of the leaders of the rebel group Arayik Khandoyan welcomed and praised the actions of the students. He called on the protesters not to give up and not let “some Vigeniks” [defense minister Vigen Sargsyan] enslave them in the army.
Meanwhile, Armenia's ambassador to Canada Levon Martiroyan published a photo on Facebook from Vigen Sargsyan current visit to Canada.
14:13 The National Assembly of Armenia today voted to abolish military draft deferments for students. 86 deputies (four of them currently on a business trip, but had left their opinion on the bill) approved the draft submitted by the government on amendments to the law "On Military Duty and Conscription." The draft, which was adopted in the second reading and in full, received six votes against from members of the opposition Yelk bloc.
Before the vote, Yelk representative Ararat Mirzoyan announced that 120 scientists and professors had joined up with the hundreds of students protesting against the deferment abolishment. The MP called on his colleagues to vote against the bill and take some time to redevelop the draft. The other three factions, nevertheless, ignored this call.
The several hundred students who had been awaiting the voting results at the parliament building since early morning subsequently announced that they would hold a silent action right there at the gates of the parliament. The protesters also compared the MPs to cockroaches, arguing that the voting should not have taken place so early in the morning.
“We’re beginning here an action of silence. By 10:06 had already voted on the bill, the law is now passed, and only the Yelk faction voted against the amendments. It turns out that they had been ignoring our voices for the past 20 days; we do not intend to speak any more, we will stand quietly near these doors,,” Vahan Kostanyan, a member of the For the Development of Science student initiative, stated.
The protesters then blocked a street adjacent to the parliament building and marched to the entrance to Baghramyan Avenue, urging passers-by to support them. The police, whose numbers began to grow significantly during the march, started using force to push the demonstrators to the sidewalk and make them unblock the street. Individual protesters engaged in scuffles with law enforcement officers; some of them were lightly beaten or dragged by officers on the ground.
The roadway of the Baghramyan Avenue was subsequently partially opened. The four students holding a hunger strike at an auditorium of the Yerevan State University were invited by their peers to join the demonstration. The call was made by Vahan Kostanyan, who stated that all protesting students should be involved in the discussion on further actions. “We need sober solutions,” he announced.
The protesters currently continue to remain outside the National Assembly building and intend to start a public discussion to decide on further steps.