Գևորգ Սաֆարյանին ծեծի են ենթարկել բանտում․ ՀՔԱՎ
Քաղաքակական հայացքների համար դատապարտված, «Նոր Հայաստան» քաղաքական միավորման անդամ Գևորգ Սաֆարյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի իր խցակիցների կողմից ծեծի է ենթարկվել: Ինչպես հաղորդագրության մեջ նշում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը (ՀՔԱՎ), այս մասին ահազանգ է ստացվել նոյեմբերի 15-ի երեկոյան։
Գևորգ Սաֆարյանը բերման էր ենթարկվել է 2016 թ. հունվարի 1-ին՝ ոստիկանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կատարելու մեղադրանքով այն բանից հետո, երբ փորձել են Երևանի Ազատության հրապարակում տոնածառ տեղադրել, ինչին ոստիկանները կոպտորեն խոչընդոտել են: Բերման ենթարկված 4 անձանցից ձերբակալվել է միայն Սաֆարյանը, և 2017 թ. հունվարի 16-ին դատապարտվել 2 տարվա ազատազրկման:
Նրա նկատմամբ ինչպես քրեակատարաողական հիմնարկում, այնպես էլ դատարանի շենքում բռնության դեպքեր արձանագրվել են նաև նախկինում:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը խստորեն դատապարտում է Սաֆարյանի նկատմամբ բռնության գործադրումը և հայտարարում, որ նրա կյանքին կամ առողջությանը վնաս հասցնելու դեպքում ողջ պատասխանատվությունը կրում են ՀՀ իշխանությունները:

В ереванской тюрьме избили оппозиционера - заявление
Осужденного за политические взгляды, члена инициативы «Новая Армения» Геворга Сафаряна избили сокамерники в Нубарашенской тюрьме. Как говорится в заявлении ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, им сообщили об этом вечером 15 ноября.
Сафарян был задержан 1 января 2016 года по обвинению в применении насилия к полицейскому после того, как оппозиционеры пытались установить елку на площади Свободы в Ереване, чему грубо воспрепятствовали стражи правопорядка. Из четверых задержанных арестовали только Сафаряна. 16 января 2017 года его приговорили к 2 годам тюрьмы.
К оппозиционеру и раньше применяли силу как в тюрьме, так и в здании суда.
Правозащитная организация строго осуждает насильственные действия в отношении Сафаряна: «Если его жизни и здоровью будет причинен вред, вся ответственность ляжет на власти Армении».