«Սասնա ծռերի» գործով դատավորը խոչընդոտում է փաստաբանի աշխատանքը
Էրեբունի վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Օհանյանը «Սասնա ծռերի» գործով նիստի ժամանակ խոչընդոտում է փաստաբանի աշխատանքը։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը։
«Այս պահին ներգրավել են երեք հանրային պաշտպան ովքեր ընդհանրապես տեղյակ չեն, թե Հովհաննես Հարությունյանն ի՞նչ առողջական խնդիրներ ունի, ո՞ր կառույցներին ենք մենք դիմել։ Նրանք ընդհանրապես ոչնչից տեղյակ չեն։ Բացի դա, Հովհաննես Հարությունյանը նախորդ շաբաթ գրավոր կարգով հրաժարվել է հանրային պաշտպաններից և դա մուտքագրվել է դատարանի կարգ, սակայն մինչ օրս դատարանը ոչինչ չի ձեռնարկում, փոխարենը ցանկ է տրամադրել հանրային պաշտպաններին, որ պետք է գնան քրեակատարողական հիմնարկ և տեսակցեն իմ պաշտպանյալին»,֊ ասել է Սարգսյանը։
Հովհաննես Հարությունյանին դատարանը տրամադրել էր հանրային պաշտպան, երբ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամները հունվարի 10֊ին դատական նիստի ժամանակ ի աջակցություն հացադուլ հայտարարած Սմբատ Բարսեղյանի և Արմեն Բիլյանի չէին ցանկացել մասնակցել նիստին և հրաժարվել էին փաստաբաններից։
«Հանրային պաշտպանները նշանակվել են դատավորի կողմից, քանի որ մեր պաշտպանյալները գտնվում էին սանկցիայի տակ։ Սանկցիայի ժամկետը վերանալուց հետո անգամ, երբ մենք նիստերի դահլիճում էինք և շարունակում էինք պաշտպանություն իրականացնել, դատարանը չի դադարեցնում հանրային պաշտպանների լիազորությունները»,֊ ասել է Սարգսյանը՝ նշելով, որ նվազագույնը պետք է կարգապահական վարույթ իրականացվի այդ երեք հանրային պաշտպանների նկատմամբ։
Փաստաբանի խոսքով՝ դատական գործընթացում հանրային պաշտպանի և վճարվող փաստաբանի ներկայությունը ոչ միայն անհամատեղելի է, այլև՝ ապօրինի։
«Նրանք գալիս են հունվարի 16֊ից սկսած։ Դատավորն ընդունում է և՛ մեզ, և՛ հանրային պաշտպաններին և երբեմն մեզ զրկում է նույնիսկ խոսքի իրավունքից, իսկ հանրային պաշտպաններին թույլ է տալիս։ Նրանք անվճար փաստաբանական ծառայություն են մատուցում և չեն կարող միաժամանակ ներկայացնել մի անձի շահերը, ով արդեն ունի վճարովի փաստաբան»,֊ ասել է փաստաբանը։
Սարգսյանն ընդգծում է, որ Հանրային պաշտպանի գրասենյակը ստեղծված իրավիճակում ոչինչ չի ձեռնարկում․ «Չնայած իմ կոչին, նրանք չեն դադարեցնում այդ ապօրինությունը։ Հանրային պաշտպաններն ապօրինի կարգով, առանց իմ պաշտպանյալի համաձայնության, շարունակում են մասնակցել դատական նիստերին՝ խախտելով նաև փաստաբանի վարքագծի կանոնագիրքը»։

Судья по делу группы мятежников «Сасна црер» препятствует работе адвоката
Председатель суда общей юрисдикции ереванского административного района Эребуни Артур Оганян препятствует работе адвоката на заседаниях по делу «Сасна црер». Об этом Epress.am рассказала адвокат члена группы Ованеса Арутюняна Айарпи Саргсян.
«В настоящее время привлечены трое общественных защитников, которые вообще не в курсе, какие у Ованеса Арутюняна проблемы со здоровьем, в какие структуры мы обращались. Им вообще ничего не известно. Кроме того, на прошлой неделе Арутюнян письменно отказался от общественных защитников, и это занесено в протокол судебного заседания, но суд до сих пор не принял никаких мер. Вместо этого, предоставил список общественных защитников, которые должны отправиться в уголовно-исполнительное учреждение и встретиться с моим подзащитным», - заявила собеседница.
Суд предоставил общественного защитника, когда на заседании 10 января члены «Сасна црер» отказались от адвокатов и от участия в процессе в знак солидарности с проводившими голодовку Смбатом Барсегяном и Арменом Биляном.
«Общественных защитников назначил судья, так как наши подзащитные находились под санкцией. Даже по истечении срока санкции, когда мы находились в зале заседаний и продолжали осуществлять защиту, суд не прекращал полномочий общественных защитников». Саргсян уверена, что в отношении последних, как минимум, должны начать дисциплинарное производство.
Присутствие на судебном процессе общественного защитника и оплачиваемого адвоката не только несовместимо, но и незаконно, говорит она: «Они приходят с 16 января. Судья принимает и нас, и общественных защитников, а иногда лишает нас слова, а общественным защитникам говорить разрешает. Они предоставляют бесплатные юридические услуги, при том, что не могут представлять интересы человека, у которого уже есть платный адвокат».
Офис Общественного защитника, говорит Саргсян, бездействует в сложившейся ситуации. «Несмотря на мой призыв, они не прекращают это беззаконие».