«Սասնա ծռերի» գործով դատավորը խոչընդոտում է փաստաբանի աշխատանքը
Էրեբունի վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Օհանյանը «Սասնա ծռերի» գործով նիստի ժամանակ խոչընդոտում է փաստաբանի աշխատանքը։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը։
«Այս պահին ներգրավել են երեք հանրային պաշտպան ովքեր ընդհանրապես տեղյակ չեն, թե Հովհաննես Հարությունյանն ի՞նչ առողջական խնդիրներ ունի, ո՞ր կառույցներին ենք մենք դիմել։ Նրանք ընդհանրապես ոչնչից տեղյակ չեն։ Բացի դա, Հովհաննես Հարությունյանը նախորդ շաբաթ գրավոր կարգով հրաժարվել է հանրային պաշտպաններից և դա մուտքագրվել է դատարանի կարգ, սակայն մինչ օրս դատարանը ոչինչ չի ձեռնարկում, փոխարենը ցանկ է տրամադրել հանրային պաշտպաններին, որ պետք է գնան քրեակատարողական հիմնարկ և տեսակցեն իմ պաշտպանյալին»,֊ ասել է Սարգսյանը։
Հովհաննես Հարությունյանին դատարանը տրամադրել էր հանրային պաշտպան, երբ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամները հունվարի 10֊ին դատական նիստի ժամանակ ի աջակցություն հացադուլ հայտարարած Սմբատ Բարսեղյանի և Արմեն Բիլյանի չէին ցանկացել մասնակցել նիստին և հրաժարվել էին փաստաբաններից։
«Հանրային պաշտպանները նշանակվել են դատավորի կողմից, քանի որ մեր պաշտպանյալները գտնվում էին սանկցիայի տակ։ Սանկցիայի ժամկետը վերանալուց հետո անգամ, երբ մենք նիստերի դահլիճում էինք և շարունակում էինք պաշտպանություն իրականացնել, դատարանը չի դադարեցնում հանրային պաշտպանների լիազորությունները»,֊ ասել է Սարգսյանը՝ նշելով, որ նվազագույնը պետք է կարգապահական վարույթ իրականացվի այդ երեք հանրային պաշտպանների նկատմամբ։
Փաստաբանի խոսքով՝ դատական գործընթացում հանրային պաշտպանի և վճարվող փաստաբանի ներկայությունը ոչ միայն անհամատեղելի է, այլև՝ ապօրինի։
«Նրանք գալիս են հունվարի 16֊ից սկսած։ Դատավորն ընդունում է և՛ մեզ, և՛ հանրային պաշտպաններին և երբեմն մեզ զրկում է նույնիսկ խոսքի իրավունքից, իսկ հանրային պաշտպաններին թույլ է տալիս։ Նրանք անվճար փաստաբանական ծառայություն են մատուցում և չեն կարող միաժամանակ ներկայացնել մի անձի շահերը, ով արդեն ունի վճարովի փաստաբան»,֊ ասել է փաստաբանը։
Սարգսյանն ընդգծում է, որ Հանրային պաշտպանի գրասենյակը ստեղծված իրավիճակում ոչինչ չի ձեռնարկում․ «Չնայած իմ կոչին, նրանք չեն դադարեցնում այդ ապօրինությունը։ Հանրային պաշտպաններն ապօրինի կարգով, առանց իմ պաշտպանյալի համաձայնության, շարունակում են մասնակցել դատական նիստերին՝ խախտելով նաև փաստաբանի վարքագծի կանոնագիրքը»։

Home / Court / Daredevils of Sasun Lawyer Complains of Judge Interference
Arthur Ohanyan, chairman of the Court of General Jurisdiction of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts, is trying to hinder the work of the defense of Hovhannes Harutyunyan, a defendant in the Daredevils of Sasun case.
“There are currently three public defenders involved in the trial, none of whom know anything about either Hovhannes Harutyunyan’s health issues or the appeals we’ve submitted. They know nothing at all about the case. In addition, last week Harutyunyan wrote a letter of refusal, saying he did not want to be represented by these public defenders. The written appeal has been included in the court records, but his request has yet to be fulfilled. Instead, the court has instructed the public defenders to go to the penitentiary institution and meet with my client,, Haurtyunyan’s lawyer Hayarpi Sargsyan, said in conversation with Epress.am.
Harutyunyan was assigned a public defender in January, when he, along with other Daredevils of Sasun members, temporarily renounced their lawyers and refused to participate in court hearings in support of hunger-striking Smbat Barseghyan and Armen Bilyan.
“The public defenders were appointed by the judge, since our clients were under a sanction. The court, however, did not remove the public defenders even after the expiration of the sanction, when we were back in the courtroom defending our clients,” Sargsyan noted.
According to Sargsyan, the presence of a public defender and a paid lawyer at the trial is not only incompatible, but also illegal. “They have been coming to the hearings since January 16. They provide free legal services, despite the fact that they can not represent the interests of a person who already has a paid lawyer.”
The office of the Public Defender, in turn, has done nothing to resolve the situation, Sargsyan added. “Despite my numerous calls, they take no measures not stop this iniquity. The public defenders continue coming to the hearings, despite the defendants’ and their lawyers’ protests.”