Երևանում երրորդ փորձից անցկացրեցին Սաակաշվիլիի գրքի շնորհանդեսը
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի «Ուժերի զարթոնք» գրքի շնորհանդեսը երրորդ փորձից կայացավ Երևանում։ Գրքի հայերեն թարգմանության հեղինակ Միքայել Նահապետյանին շնորհանդեսն անցկացնելու համար տարածք էր տրամադրել «Յանքի» փաբը։ Փետրվարի 7-ի երեկոյան այնտեղ մարդաշատ էր, ներկա էին քաղաքացիական ակտվիստներ, լրագրողներ, քաղաքական գործիչներ, պատգամավորներ և փաստաբաններ։
«Ես սա չեմ թարգմանել Սաակաշվիլի համար, ես սա չեմ թարգմանել, որովհետև Սաակաշվիլիի հանդեպ մեծ անձնական զգացմունքներ ունեմ։ Ես թարգմանել եմ, որովհետև տեսել եմ մի տեքստ, որի պիտանի է մտածելու, քննադատելու համար։ Ես տեսել եմ պետության կառուցման մի պատմություն, որը ներկայացվել է Սաակաշվիլիի տեսանկյունից։ Կա նաև տեսանկյուն, որն ասում է՝ ամեն բան սուտ է։ Ես կարծում եմ՝ դա քննարկելու անհրաժեշտություն կա», ֊ ասել է Միքայել Նահապետյանը։
Հիշեցենք, որ ավելի վաղ Եղիշե Չարենցի տուն֊թանգարանը և «Նոյյան Տապան» գրախանութը, թեև նախապես պայմանավորվել էին տարածք տրամադել գրքի շնորհանդեսն անցկացնելու համար, վերջին պահին հրաժարվել են։ Նահապետյանը այդ խոչընդոտները գնահատել էր որպես բացահայտ գրաքննություն։

Presentation of Saakashvili’s Book Finally Takes Place in Yerevan
The presentation of the Armenian translation of the book by former Georgian President Mikhail Saakashvili “Awakening of Forces” finally took place in Yerevan on February 7 after two unsuccessful attempts. The space for the event, which was attended by numerous civic activists, reporters, politicians and even lawmakers, was provided to translator Mikael Nahapetyan by the Yankee pub.
“I did not translate the book for Saakashvili; I did not translate it because I have some special personal feelings toward him. I translated the book because I found it thought-provoking and controversial. It’s a story of state-building told from Saakashvili’s perspective. There’s a widespread opinion that everything written in the book is a lie, which, I think, should be discussed,” Nahapetyan said when presenting the translation.
Recall, the book’s presentation was twice canceled in Yerevan over the past month, after the Yeghishe Charents House-Museum and the Noyan Tapan bookstore both refused to provide a venue at the last minute.