Ստեփանակերտում զինծառայողը մահացել է սուր ինֆեկցիոն հիվանդությունից․ պաշտոնական
Փետրվարի 8-ին Ստեփանակերտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալում մահացել է Արցախի Պաշտպանության բանակի զինծառայող, 1999 թվականին ծնված Հայկ Սերգեյի Հակոբյանը։ Համաձայն Արցախի Պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության, զինծառայողը մահացել է հիվանդության պատճառով. նախնական ախտորոշումը՝ մենինգոկոկցեմիա (կայծակնային ձև)։ Մենինգոկոկցեմիան սուր ինֆեկցիոն հիվանդություն է։
Նշենք, որ այդ դեպքից մեկ օր առաջ՝ փետրվարի 7-ին, Արցախում զոհվել էր 1998թ. ծնված Հայկ Ռազմիկի Քալանթարյանը։ Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, մահվան պատճառը հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցն է եղել։
Համաձայն safesoldiers.am կայքի, տարվա սկզբից զինված ուժերում զինծառայողների մահվան 7 դեպք է գրանցվել։

Минобороны Арцаха сообщило о смерти военнослужащего из-за болезни
8 февраля в центральном военном госпитале Степанакерта скончался военнослужащий Армии обороны Арцаха Айк Акопян 1999 года рождения. Смерть, по сообщению Минобороны, наступила из-за болезни. В качестве предварительного диагноза отмечается менингококцемия (молниеносная форма).
За день до этого инцидента сообщалось о гибели Айка Калантаряна. В официальном сообщении говорилось, что военнослужащий был убит противником. С начала года это, как отмечат Safesoldiers.am, седьмой случай смерти военнослужащего в ВС.