Երիտասարդին օգնելու ցանկությունը Հայկ Բարսեղյանին բերման ենթարկելու պատճառ դարձավ. «ՀԺ»
Իրավապաշտպան Լևոն Բարսեղյանի որդուն՝ Հայկ Բարսեղյանին, մարտի 21-ին բերման են ենթարկել Երևանի Հյուսիսային պողոտայի տարածքից, երբ վերջինս փորձել է հասկանալ, թե ինչու են 5-6 ոստիկանները վիճաբանում մի երիտասարդ տղայի հետ։ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հետ զրույցում Բարսեղյանը պատմել է դեպքի մանրամասները։
«Ես ու ընկերս սրճարանում նստած սրճում էինք, լուսամուտից տեսա, որ 5-6 ոստիկան մի երիտասարդ տղայի հետ վիճում էին։ Ու ինձ թվաց, որ տղային ճնշում են, ցանկացա հասկանալ՝ ինչ է կատարվում։ Սրճարանից դուրս եկա, գնացի, նստեցի աստիճաններին, որ ուղղակի լսեմ ու հասկանամ, թե ինչ են խոսում, եթե կարիք կա, միջամտեմ։ Ու այդ պահին ոստիկաններից մեկը կենտրոնացավ ինձ վրա՝ ասելով․ «Հել մի հատ, ինչի՞ ես այստեղ նստել»։ Ասացի՝ կներեք հազար անգամ, ներկայացեք։ Այդտեղից սկսվեց ամբողջ պատմությունը։ Հետո նկատեցին, որ ինձ մոտ դանակ կա, ասացին՝ սառը զենք ես կրում, ասեցի, որ չէ, դանակս է, որ միշտ մոտս է», -պատմել է Բարսեղյանը։
Վերջինս բերման ենթարկելու գործընթացը տեսանկարահանել է և հեռարձակել ուղիղ եթերով Ֆեյսբուք ցանցի միջոցով։ Թերթի հետ զրույցում նա պատմել է, որ իրեն խնդրել են, որ տեսանյութը հեռացնի, սակայն ինքը հրաժարվել է։ Ոստիկանության աշխատակիցները Բարսեղյանին բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնական բաժին՝ հասարակական վայրերում սառը զենք կրելու կասկածանքով։
Բարսեղյանին բաժնում պահել են 3 ժամ, որից հետո փորձաքննության համար վերցրել են դանակը և խոստացել վերադարձնել 10 օր անց։
«Սառը զենք կոչվելու համար դանակը պետք է ունենա բազմաթիվ պարամետրեր, իմ դանակը արշավային դանակ է, որը չի համապատասխանում սառը զենքի պարամետրերին», - Բարսեղյանը նշել է, որ ոստիկանները սկզբում «ջղայնացած էին և հարձակավել են» իր վրա և, նրա խոսքով, իրենց անհարգալից և օրենքից դուրս են պահել։
«Ասել են, ախպե՛ր, ես ընտանիք եմ պահում, էս նկարում ես ֆեյսբուք գցես, որ հացիս վայիս լինես, դու հլը արի մի հատ նայենք, դանակ ես հա՞ պահում, մոտդ», -պատմել է Բարսեղյանը։

Armenian Human Rights Defender’s Son Detained for Trying to Stand Up Against Police
Prominent Gyumri-based human rights defender Levon Barseghyan’s son, Hayk Barseghyan, was on Wednesday detained by police in downtown Yerevan after he tried to intervene and find out the cause of a brawl between several police officers and an unknown young man. Barseghyan was released from detention three hours later and has spoken to Haykakan Zhamanak newspaper about the details of the incident.
“My friend and I were sitting at a cafe when I saw 5-6 officers arguing with a young man. I got the impression that the guy was being intimidated and wanted to find out what was going on. I went out of the cafe, sat on the stairs just to be able to listen to the argument and intervene if there was a need. That’s when one of the officers switched his attention to me and said: ‘Stand up! Why are you sitting here?’ I replied: ‘Excuse me, could you introduce yourself, please?’ They they notices I had a knife on me and insisted I was carrying a cold weapon. I said: ‘No, this is my knife; it’s always on me.’”
The officers subsequently detained Barseghyan - who live-streamed the incident on Facebook and later refused to remove the recording from the website - on suspicion of carrying a cold weapon in public; he was held in the central police station of Yerevan for three yours. The officers confiscated Barseghyan’s knife “for examination” and promised to return it in 10 days.
“A knife has to correspond to a set of parameters in order to be considered a cold weapon. Mine is a camping knife, which does not fall under these parameters,” Barseghyan noted, adding that the officers had initially been very aggressive and disrespectful towards him. “They said: ‘Man, I have a family to care for. Why would you put the video on Facebook? Do you want me to get fired? Come here, let us see, is that a knife you’re carrying?”