Կուտակայինի շուրջ․ նախարարը հրաժարական տվեց, վարչապետն արձագանքեց
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի հետ կապված ՀՀ կառավարության հետ ունեցած անհամաձայնությունները հունիսի 12-ին դարձան ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանի հրաժարականի պատճառ։ Հրաժարականից հետո Կառավարության դիրքորոշումը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով ներկայացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Մանե Թանդիլյանը՝ իր որոշման պատճառների մասին․ «Նշանակվելով Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար, իմ դիրքորոշումը հայտնել եմ պարտադիր բաղադրիչի ամբողջական ներդնումը 1 տարով հետաձգելու և հանրային քննարկումների միջոցով համակարգը փոփոխելու տեսքով՝ շահառուների համար գրավիչ տարբեր լուծումներ տալու, առանցքում ունենալով ազատ կամահայտնության սկզբունքը։ Այս ճանապարհը ևս ուներ որոշակի բարդություններ, բայց ես հայտնել եմ իմ պատրաստակամությունը այդ աշխատանքները նախաձեռնելու, հանրության լայն շերտերի հետ լայնամասշտաբ աշխատանքներ իրականացնելու՝ լավագույն և հանրության համար ընդունելի լուծումը գտնելու համար։
Երկար քննարկումներից հետո պարզ դարձավ, որ իմ առաջարկը չունի կառավարության աջակցությունը։ Փոխարենը առաջ քաշվեց այլ տարբերակ, որն էլ ներկայացվեց և հաստատվեց կառավարության նիստում։
Այս հարցը սկզբունքային նշանակություն ունի ինձ համար։ Պարտադիր բաղադրիչը չուներ և չունի հանրության աջակցությունը, և դրա պատճառները բազմաթիվ են և բազմաշերտ։ Այն ունի թե՛ սոցիալական, թե՛ իրավական, թե՛ քաղաքական, թե՛ համակարգային խնդիրներ, և առանց հանրության հետ քննարկելու, խնդիրները բացահայտելու և միասնական և ընդունելի լուծումներ գտնելու, ես ճանապարհ չեմ տեսնում պարտադիր բաղադրիչի ամբողջ ծավալով ներդրման համար։ Ես լիահույս էի, որ նոր կառավարությունը այս խնդրի լուծման նոր ճանապարհով կգնա։ Նախորդ իշխանությունների կողմից խնդիրների լուծման իմպերատիվ մեթոդները ընդունելի չեն ինձ համար։
Սիրելի հայրենակիցներ, ես դեմ եմ եղել պարտադիր կուտակային համակարգին, իմ համախոհների հետ միասին այդ համակարգի դեմ կազմակերպել եմ ցույցեր, և հիմա էլ գտնում եմ, որ կուտակային համակարգը պետք է առանցքում ունենա ազատ կամահայտնության և ընտրության հնարավորության սկզբունքը, հաշվի առնելով համակարգի ռիսկայնությունը և երկարաժամկետությունը։
Այս գրառումով ես դադարեցնում եմ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի իմ լիազորությունները, որոնք եղել են բացառապես ՀՀ քաղաքացիներին ծառայելու գործիքներ»։
Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարության դիրքորոշման մասին․ «Ուզում եմ ճիշտ հասկանանաք՝ ինչ է տեղի ունեցել հիմա և ինչու․ ուժի մեջ է կուտակային կենսաթոշակի մասին այն դրույթը, ըստ որի՝ հուլիսի 1-ից բոլորը, առանց բացառության, պետք է վճարեն պարտադիր կուտակային բաղադրիչը։ Այս իրավիճակում մենք ունենք մի քանի տարբերակ․ ա) ոչինչ չձեռնարկել։ Սակայն սա մեզ համար ընդունելի չէր, քանի որ գտնում ենք, որ այս իրավիճակում նոր կառավարությունը պետք է ինչ-որ բան անի, որ մարդկանց վիճակն առնվազն թեթևացնի։
Տարբերակ բ) հետաձգել հուլիսի 1-ից գործող օրենքի կիրարկումը։ Սակայն երբ մենք հետձգում ենք օրենքի կիրակումը 80 հազար քաղաքացիների համար, մենք անարդար ենք վարվում այն 207 հազար քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք համակարգի մեջ են և շարունակում են վճարել։
Կա ուրիշ տարբերակ՝ կանգնացնել այս համակարգի գործունեությունը։ Բայց առաջ է գալիս մի խնդիր, որ մենք բախվում ենք կուտակային ֆոնդերի կառավաիչների հետ կոնֆլիկտի մեջ մտնելու իրավիճակին։ Մենք կոնֆլիկտից չենք վախենում, բայց խնդիրը հետևյալն է․ այդ ֆոնդերը կառավարում են Եվրոպայում և աշխարհում բավականին բարձր ռեյտինգ ունեցող կառավարիչներ, և այս իրավիճակում, երբ մենք նրանց համար այսպես ասած չնախատեսված խաղի կանոններ ենք փոխում, այս լուրը շատ արագ տարածվում է աշխարհով և ստացվում է, որ Հայաաստում տնտեսական գործունեության համար պրոբլեմներ կան։ Շատ դժվար կլինի օտարերկրյա ուրիշ տնտեսվարողների հրավիրել Հայաստան, երբ մենք խաղի կանոններ ենք փոխում խաղի ընթացքում։
Ինչ տարբերակ ենք առաջարկում․ ասում ենք հետևյալը՝ եթե նախկինում, պարտադիր 10 տոկոսի 5 տոկոսը վճարում էր պետությունը, 5 տոկոսը՝ քաղաքացին։ Հիմա մենք առաջարկում ենք հետևյալը՝ քաղաքացին վճարի 2,5 տոկոսը, մնացածը՝ պետությունը։
Եթե ուսումասիրվի այս համակարգը և պարզի, որ ինչ-ինչ պատճառներով սա չի կարող լինել, քանի որ հակասահմանադրական է, ապա որևէ ողբերգություն չկա։ Բոլոր քաղաքացիները, որ վճարել են, կարող են գումարը հետ ստանալ։ Եթե պարզի, որ համակարգը կարող է գործել որոշակի բարեփոխումների արդյունքում և հուսալի է, մենք կշարունակենք աշխատել»։

Накопительная система привела к разногласиям в правительстве Армении и уходу министра
12 июня разногласия с правительством в вопросе обязательного компонента накопительной пенсионной системы привели к отставке министра труда и по социальным вопросам Армении Манэ Тандилян. После этой отставки премьер Никол Пашинян рассказал о позиции правительства в прямом эфире на «Фейсбук»-е.
Манэ Тандилян о причинах своего решения: «Когда я назначалась на должность министра, я сообщила о своей позиции, как то: отложить на год полноценное внедрение обязательного компонента и изменить систему путем общественных обсуждений, найти привлекательные для участников решения, придерживаясь принципа свободного волеизъявления. На этом пути также были определенные трудности, но я заявила о своей готовности начать эти работы, провести широкомасштабную работу с широкими слоями общества, чтобы найти лучшее и приемлемое для общества решение.
После долгих обсуждений стало ясно, что правительство не поддерживает мое предложение. Вместо этого, был выдвинут другой вариант, который и утвердили на заседании правительства.
Для меня это принципиальный вопрос. Обязательный компонент не пользовался и не пользуется поддержкой общества, причин тому множество. В нем есть и социальные, и правовые, и политические, и системные проблемы, и без обсуждения с обществом, выявления проблем и совместного нахождения приемлемых решений я не вижу способа полноценного внедрения обязательного компонента. Я очень надеялась, что для решения этого вопроса новое правительство пойдет по новому пути. Для меня неприемлемы императивные методы решения проблем, которыми пользовалось предыдущее правительство.
Дорогие соотечественники, я была против обязательной накопительной системы, я вместе со своими единомышленниками организовывала акции против этой системы, и теперь нахожу, что в основе системы должен лежать принцип свободного волеизъявления и выбора, учитывая ее риски и долгосрочность».
Никол Пашинян о позиции правительства: «Хочу, чтобы вы правильно поняли, что сейчас произошло и почему. Остается в силе положение о накопительной пенсии, согласно которому, с 1 июля все без исключения должны выплачивать обязательный пенсионный компонент. В этой ситуации у нас несколько вариантов: а) ничего не предпринимать, однако это для нас было неприемлемо, так как мы считаем, что новое правительство должно что-то сделать, чтобы как минимум облегчить положение людей.
Вариант б) отложить вступление закона в силу. Однако когда мы откладываем действие закона для 80 000 граждан, мы поступаем несправедливо по отношению к 207 000 граждан, которые остаются в системе и продолжают платить.
Есть и другой вариант: прекратить деятельность этой системы. Но появляется проблема, мы сталкиваемся с ситуацией, когда может возникнуть конфликт с управляющими накопительными фондами. Мы не боимся конфликта, но фондами управляют те, кто имеет довольно высокий рейтинг в Европе и в мире, и когда мы меняем правила игры, что не было ими предусмотрено, эта новость очень быстро распространяется по миру и выходит, что в Армении есть проблемы для экономической деятельности. Будет очень трудно пригласить в Армению других иностранных бизнес-субъектов, когда мы меняем правила игры во время игры.
Какой вариант мы предлагаем? Если прежде из обязательных 10% правительство платило 5% и столько же — гражданин, теперь мы предлагаем, чтобы гражданин платил 2.5%, остальное — государство.
Если после изучения этой системы выяснится, что по каким-то причинам этого не может быть, так как это антиконституционно, в этом нет никакой трагедии. Все граждане, которые платили, смогут получить деньги обратно. Если выяснится, что в результате определенных реформ система может действовать и она надежна, мы продолжим работу».