«Սանիթեք»-ից դժգոհ երևանցիները ճանճեր նկատեցին գրասենյակի տարածքում
Սեպտեմբերի 6-ին «Սանիթեք» աղբահանություն իրականացնող ընկերության գրասենյակ են ժամանել մի խումբ Երևանի բնակիչներ և լրագրողներ։ Պատճառը՝ ընկերության կողմից իր պարտականությունները չկատարելն է։ Ըստ ակցիայի մասնակիցների՝ փողոցներում հանդիպող գարշահոտությանն այլևս անհնար է դիմանալ։ Նրանցից մեկը գրասենյակ էր բերել իր երեխայի տակդիրները։
«Սանիթեք»-ի գործադիր տնօրենի օգնական Քրիստինա Հովհաննիսյանն անընդմեջ կրկնում էր, թե այս հանդիպումը նրանց ծրագրերի մեջ չէր մտնում, տնօրենը բացակայում է և բոլոր հարցերին կպատասխանի ասուլիսի ընթացքում, որը նա եկող շաբաթ կհրավիրի։
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե տնօրենը միշտ է բացակայում և նրանից պատասխան ստանալը գրեթե անհնար է, Հովհաննիսյանը հակադարձեց․ «Զբաղված մարդ է, չի կարող միշտ գրասենյակում նստած լինել»։
Այդ ընթացքում հավաքվածները նկատեցին, որ ճանճերի խնդիր կա նույնիսկ գրասենյակի տարածքում։ «Նորմա՞լ է, որ ձեզ էլ են խանգարում», - հարցրեց լրագրողներից մեկը։ «Ճանճերը նորություն չեն Երևանի համար։ Ես աննորմալ բան չեմ տեսնում։ Մեկ տարի լինում է, մյուս տարի՝ ոչ։ Ես մասնագետ չեմ էդ ոլորտում»։
Գրասենյակ ժամանածները ցանկացան իմանալ՝ ով է իրավասու խոսել և տալ մարդկանց հուզող հարցերի պատասխանները։ Պարզվեց, որ տնօրենն ինքն է ցանկանում շփվել լրագրողների հետ։
«Դուք ցրում եք՝ փոխանակ մեր հարցերին պատասխանեք», ֊ հակադարձեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Փորձելով գուշակել «Սանիթեք»-ի կողմից իր պարտականությունները չկատարելու պատճառը, լրագրողները հիշեցրեցին, որ ամիսներ առաջ տուգանվելուց հետո, իսկ տուգանքի չափը միլիոնավոր դրամների էր հասնում, ընկերությունն ասաց, թե կաշխատի բնականոն կերպով։ Բայց այժմ երևանցիները եկել են այն եզրահանգմանը, որ տուգանքը չաշխատեց։ Դրան ի պատասխան Հովհաննիսյանն ասաց, որ իրենք իրենց առօրյա գործն անում են։ Նա նաև բացառեց ենթադրությունն այն մասին, որ խնդիրները կապված են Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրաժարականի հետ, որոնք ծագեցին դրանից անմիջապես հետո։
«Արդեն ասել ենք, որ նմանատիպ խնդիր ունեցել ենք նաև նախկինում։ Տեխնիկական է խնդիրը։ Բոլոր հարցերին տնօրենը կպատասխանի»։ Նաև չհաջողվեց պարզել, թե ինչո՞վ է զբաղված տնօրենը, եթե իր այս՝ հիմնական համարվող գործը, չի արվում։
Ինքը՝ Հովհաննիսյանը, բնակվում է Շենգավիթ վարչական շրջանում, որտեղ, նրա խոսքով, լավ վիճակ է․ «Շատ լավ վիճակ է իմ փողոցում»։
- Որովհետև «Սանիթեք»-ի աշխատակի՞ց եք։
- Ոչ֊ոք չգիտի՝ ես որտեղ եմ ապրում, դա ես նոր ասացի։
Հավաքվածների հարցերին պատասխանել էր խանգարում այն հանգամանքը, որ հանդիպումը նախապես ծրագրված չէր, ինչի մասին գործադիր տնօրենի օգնականը հիշեցնում էր գրեթե ամեն վայրկյան։
Ակցիայի մասնակիցները տոպրակով աղբ են բերել «Սանիթեք»-ի գրասենյակ։ Կենտրոն համայնքի բնակիչ, ակտիվ քաղաքացի ներկայացած Արուսիկ Մկրտչյանի խոսքով՝ փողոցներում տիրող խայտառակ իրավիճակը կարող է համաճարակի պատճառ դառնալ։ «Ընկերությունն է կրում պատասխանատվությունը։ Այն, փաստորեն, անգործության է մատնված։ Այսօր էսքան լրագրողների և քաղաքի բնակիչներին պատասխան չտվեցին։ Տնօրենն էլ գիտեր, որ այսօր գալու ենք։ Ստանդարտ տեքստեր են ասում, որ տնօրենն ունի իր գրաֆիկը։
Գոնե մինչև նոր տենդերը ցանկալի է, որ դուք մոբիլիզացնեք ձեր ուժերը, որովհետև սա արդեն անվտանգության հարց է։ Ձեզ վրա էլ են արդեն ճանճեր նստում։ Քաղաքում էլ մեզ վրա են նստում»։
Բնակիչը տեղեկացրեց, որ եթե հարցը չլուծվի, բողոքի ակցիաները շարունակվելու են։ Կան քաղաքացիների մեծ խմբեր, որոնք ևս կմիանան, նկատեց Մկրտչյանը։ Նա նաև ներկայացրեց իր կողմից բերված աղբով լի տոպրակի պարունակությունը․ «Երեխայի պամպերսներն են, միևնույնն է չէր տարվելու մեր բակից, դրա համար էլ այստեղ եմ բերել»։
«Ֆեյսբուք» սոցցանցում ստեղծված միջոցառման էջի մասնակիցները մտադիր են ամբողջ օրվա ընթացքում Երևանի տարբեր շրջաններից աղբը տեղափոխել գրասենյակի տարածք։

Yerevan Residents Complaining of Sanitek Noticed Flies in the Waste Disposal Company’s Office
On September 6, a number of Yerevan residents and journalists visited Sanitek, the company in charge of Yerevan’s domestic waste disposal. The reason for the visit was failure by the company to comply with its own duties. The visitor-protestors state that it is no longer possible to stand the stench in Yerevan streets. One of the protestors brought along baby diapers.
Kristina Hovhannisyan, assistant to Sanitek’s CEO, kept on repeating that the visit was not part of their scheduled programs, the CEO was not in office and all questions would be answered during a press conference to be held next week.
To the remark of the journalists that the CEO is constantly absent and it is normally impossible to get his views, Hovhannisyan reacted: “He is a busy man, he can’t be in the office all the time.”
While at Sanitek’s office, the visitor-protestors noticed that there are flies all around at the office. “Is this ok for you that flies bother you too?” asked one of the journalists. “Flies are no news for Yerevan, I see nothing strange there. There is a year there are flies, another year there are none. I’m not a specialist in this sphere.”
The visitors insisted that an authorized person approach them and answer the questions of concern to them. It turned out that it was only the CEO that would like to meet the journalists, he, however, was not in the office.
“You keep on shrugging our questions off,”  said one of the participants of the protest.
The journalists reminded that Sanitek was fined several million drams a few months ago for failure to comply with their duties, and promised that it would improve its performance. However, now Yerevan residents conclude that the fine was not effective. In response, Hovhannisyan stated that they do their daily duties, however denied the assumptions that the issues of waste disposal could be connected to Taron Margaryan’s resignation. Waste disposal became an issue right after Taron Margaryan resigned.
“We’ve already stated that we had a similar problem in the past, we have a technical issue now. The CEO will answer all your questions.” It was also impossible to find out what the CEO was busy with, at the same time the whole company fails to do its most important function.
Hovhannisyan herself lives in Shengavit district of Yerevan, where according to her, everything is fine: “It’s all fine on my street.”
— How come, because you’re a Sanitek employee?
— Nobody knows where I live, I just said this now.
The fact that the visit was not prearranged did not allow for the answers to be properly answered, the CEO assistant kept on reminding.
The protesters had brought along bags of waste. Arousik Mkrtchyan, an active citizen living in downtown Yerevan stated that the situation on Yerevan’s street could lead to a pandemic. “The company is responsible, in fact, it is in a state of omission, it fails to do its job. Today they gave no answer to so many journalists and Yerevan residents. The CEO was well aware that we’re coming today. They just have ready-made texts that the CEO had appointments.
Before the new tender, you should mobilize all your resources, because this is a security issue already. The flies have attacked you too at your office, while they have attacked us all around the city.”
The Yerevan resident declared that if the issue remains unresolved, protests will continue. There are large groups of people who will also join us, stated Mkrtchyan. She also presented the contents of the waste bag she had brought with herself: “Baby diapers, for example, these would not have been removed from our building backyard, that’s why I’ve brought them here.”
The members of the Facebook event of this protest intend to bring their waste bags from various districts of Yerevan to Sanitek’s office all day long.