Դպրոցը տնօրենը չէ․ Փաշինյանը հորդորել է վերսկսել դասերը
Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի 3-րդ հիմնական դպրոցում արդեն 11 օր է, ինչ դասադուլ է՝ ընդդեմ նորընտիր տնօրեն Աննա Բալյանի: Աշակերտները և նրանց ծնողները պահանջում են նախկին տնօրեն՝ Լուսինե Կարապետյանի վերադարձը։ Այսօր դպրոց էր այցելել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Դեռևս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, երբ Փաշինյանը Չարենցավանում էր, դպրոցի ծնողներն ու ուսուցիչները բարձրաձայնել էին խնդրի մասին։ Վարչապետի պաշտոնակատարը խոստացել էր մանրամասն ծանոթանալ և լուծում տալ դրան։
Նոյեմբերի 9-ին կայացել է դպրոցի տնօրենի ընտրությունը, որի արդյունքում նախկին տնօրենը չէր վերընտրվել: Լուսինե Կարապետյանը մեկ ձայնով է զիջել ընտրված թեկնածու Աննա Բալյանին։
Ծնողներն ու ուսուցիչները պնդում են, որ ընտրությունը խախտումներով է եղել, խորհրդի մի քանի անդամներ ուղղորդված են եղել մյուս թեկնածուի կողմից: Իսկ նրան աջակցել էր մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Մարզպետը դա զրպարտություն է որակել։ Պնդումներից մեկն էլ այն է, որ Բալյանի ոստիկան եղբայրն է ճնշել մարդկանց։ Աննա Բալյանն, իր հերթին, հակադարձում է, որ եղբայրը սովորական քաղծառայող է և ոստիկանությունում աշխատում է որպես հաշվապահ։ Ընտրված տնօրենը պնդում է, որ ուղղորդումը եղել է հենց Լուսինե Կարապետյանի կողմից։
Փաշինյանը փակ հանդիպում է ունեցել նախկին և ներկա տնօրենների հետ, որից հետո ելույթ է ունեցել դպրոցի բակում հավաքված ծնողների և աշակերտների առաջ։
«Ես չեմ կարծում, թե երկրի վարչապետը պետք է տնօրենի հարցով զբաղվի, բայց անկեղծ ասեմ՝ էս կարգի քննարկումներն ինձ համար էլ են շատ օգտակար, քանի որ հանրակրթության ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնցով պետք է զբաղվենք․․․Ես մտածում էի, որ կգամ, կնստեմ, կխոսենք, և ակնհայտ կլինի, որ մեկը շա՜տ լավ տնօրեն ա, իսկ մյուսը՝ շա՜տ վատ տնօրեն ա։ Բայց ուզում եմ ասել իմ առաջին տպավորությունը․ երկու մանկավարժներն էլ շատ բարձր մակարդակի մանկավարժներ են։ Մեր խնդիրն է պարզել, թե ինչքանով է արդար եղել դպրոցի տնօրենի ընտրությունը», - նշել է Փաշինյանը։
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ ընտրությունները օրինական են եղել։ Հետևաբար, մրցույթի արդյունքներն էլ օրինական են, և չկա ոչ մի մեխանիզմ՝ այդ արդյունքները չեղյալ հայտարարելու համար։ Այսպես, նորընտիր տնօրենը կմնա իր պաշտոնում։ Նշանակումն, ըստ օրենքի, տեղի է ունենալու այսօր երեկոյան։
«Երկու կողմից խոսք գնաց ճնշումների մասին։ Այդ ճնշումների մասը կքննեն իրավապահ մարմինները։ Եթե պարզվի՝ եղել են ճնշումներ և ազդել են ընտրության վրա, այդ ժամանակ կլինի իրավական հիմք՝ արդյունքները չեղյալ անելու։ Ես երաշխավորում եմ, որ ամեն ինչ կանեմ, որ քննությունն օբյեկտիվ ընթանա»։ Փաշինյանը հորդորել է, որ երեխաները վաղվանից գնան դպրոց։ «Ամենավատն էն ընկալումն է, որ մտածում են, որ դպրոցը տնօրենն է, վարչապետը մտածում է, որ երկիրը ինքն է, մարզպետը մտածում է, որ մարզը ինքն է։ Ո՛չ, սա տնօրենի դպրոցի չի, սա Հայաստանի Հանրապետության դպրոցն է»։
Լուսինե Կարապետյանն ընտրության արդյունքները բողոքարկել էր Կրթության և գիտության նախարարությունում, հանձնաժողով է ստեղծվել, որն էլ եզրակացրել է, որ ընթացակարգի առումով խախտումներ չեն եղել դպրոցում: Փաշինյանի հորդորից հետո՝ դիմել դատարան՝ վերականգնելու իրավունքները, Կարապետյանը նշել է, որ չի պատրաստվում դա անել, քանի որ «նույն հին դատարաններն են»։
Դպրոցի բակում հավաքված հարյուրավոր ծնողները հայտնել են, որ եթե նախկին տնօրենին չվերականգնեն, իրենք դպրոցից կհանեն երեխաներին, իսկ որոշ ուսուցիչներ էլ տեղում ազատման դիմումներ են գրել։
Տնօրենների այս «կռվին» խառնել են նաև աշակերտներին։ Նրանք ողջ ընթացքում վանկարկել են՝ «Կարապետյա'ն» և «Բալյան հեռացի՛ր»։ Դպրոցի բակում հավաքված երեխաները հեկեկալով Փաշինյանին խնդրել են, որ պահեն հին տնօրենին․ «Էսքան մարդ ուշաթափվեց, էսքան մարդ լացեց, որ ընկ․ Կարապետյանը ընդունվի»։
Հարցին, թե, ի վերջո, աշակերտները լսելո՞ւ են Փաշինյանի հորդորը և գնան դասի, աշակերտներն ասել են․ «Դե, տեսնենք՝ ինչ կասեն մեր ծնողները և ուսուցիչները»։
Փաշինյանը խնդրել է, որ ծնողները մի փաստարկ բերեն, թե ինչու չեն ընդունում նոր տնօրենին։ Նրանցից մեկը նշել է, որ հաղթող տնօրենին չի ճանաչում և նրա հետ խնդիր չունի։
Փաշինյանի հեռանալուց հետո դպրոցում իրարանցում է սկսվել։ Դպրոցի գրադարանավարը ցույց տվեց դասասենյակ, որտեղ, նրա խոսքով, մտել են ծնողները և աշակերտները և սկսել պատռել պատի թերթերը, կոտրել սեղաններն ու աթոռները։

School N3 of Charentsavan town, Kotayk Marz, has been on a strike for 11 days against the appointment of the new Principal, Anna Balyan. Students and their parents want the former one, Lousineh Karapetyan. Acting Prime-Minister Nikol Pashinyan visited the school on December 12.
Nikol Pashinyan was informed of the issues at the school during his pre-election campaign visit to Charentsavan and promised to get familiarized with them.
On November 9, the school board held elections and the former Lousineh Karapetyan lost the post of the Principal to Anna Balyan by one vote.
Parents and students claim that the elections were not fair and were guided by one of the candidates and Governor of Kotayk, Romanos Petrosyan. The incumbent Principal claims that pressures were exerted by the former Principal.
After a closed meeting with the former and current Principals, Nikol Pashinyan spoke to the parents and students gathered in front of the school.
“I don’t think that a country’s Prime-Minister should deal with school Principal appointment issues, but honestly, these discussions are useful for me too, because there are many issues in the public education system which need to be resolved… My first impression is that both the former and current Principals are wonderful pedagogues and our task is to find out to what extent the elections of the Principal were fair,” said Pashinyan.
As the elections were legitimate, the results also are legitimate and there are no mechanisms to revoke them therefore the appointment decision will be made on that same day.
Pashinyan called on the students to resume classes. “What’s worst is the perception that a school principal is the school itself, that a Prime-Minister thinks that he is the county, that a Governor thinks that he is the Marz. No, this is not the school of the Principal, this is the school of the Republic of Armenia.”
Lousineh Karapetyan had earlier appealed the results of the elections to the Ministry of Education and the Ministry set up a committee which concluded that no procedural violations had taken place. Lousineh will not follow Pashinyan’s advice to turn to the court as “they are the same old courts.”
The parents supporting the strike of their children were not able to give a single argument why they opposed the new Principal. Only one parent said that they didn’t recognize her and had no problems with her.
Students were chanting supportive slogans for their former Principal. To the question whether they would listen to the call of Pashinyan and would resume classes, they said. “We’ll see what our parents and teachers will say.”
After Pashinyan left, parents and students hoarded into the school and started to vandalize tables, wall papers and other property in the library, according to the librarian.