Դպրոցը տնօրենը չէ․ Փաշինյանը հորդորել է վերսկսել դասերը
Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի 3-րդ հիմնական դպրոցում արդեն 11 օր է, ինչ դասադուլ է՝ ընդդեմ նորընտիր տնօրեն Աննա Բալյանի: Աշակերտները և նրանց ծնողները պահանջում են նախկին տնօրեն՝ Լուսինե Կարապետյանի վերադարձը։ Այսօր դպրոց էր այցելել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Դեռևս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, երբ Փաշինյանը Չարենցավանում էր, դպրոցի ծնողներն ու ուսուցիչները բարձրաձայնել էին խնդրի մասին։ Վարչապետի պաշտոնակատարը խոստացել էր մանրամասն ծանոթանալ և լուծում տալ դրան։
Նոյեմբերի 9-ին կայացել է դպրոցի տնօրենի ընտրությունը, որի արդյունքում նախկին տնօրենը չէր վերընտրվել: Լուսինե Կարապետյանը մեկ ձայնով է զիջել ընտրված թեկնածու Աննա Բալյանին։
Ծնողներն ու ուսուցիչները պնդում են, որ ընտրությունը խախտումներով է եղել, խորհրդի մի քանի անդամներ ուղղորդված են եղել մյուս թեկնածուի կողմից: Իսկ նրան աջակցել էր մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Մարզպետը դա զրպարտություն է որակել։ Պնդումներից մեկն էլ այն է, որ Բալյանի ոստիկան եղբայրն է ճնշել մարդկանց։ Աննա Բալյանն, իր հերթին, հակադարձում է, որ եղբայրը սովորական քաղծառայող է և ոստիկանությունում աշխատում է որպես հաշվապահ։ Ընտրված տնօրենը պնդում է, որ ուղղորդումը եղել է հենց Լուսինե Կարապետյանի կողմից։
Փաշինյանը փակ հանդիպում է ունեցել նախկին և ներկա տնօրենների հետ, որից հետո ելույթ է ունեցել դպրոցի բակում հավաքված ծնողների և աշակերտների առաջ։
«Ես չեմ կարծում, թե երկրի վարչապետը պետք է տնօրենի հարցով զբաղվի, բայց անկեղծ ասեմ՝ էս կարգի քննարկումներն ինձ համար էլ են շատ օգտակար, քանի որ հանրակրթության ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնցով պետք է զբաղվենք․․․Ես մտածում էի, որ կգամ, կնստեմ, կխոսենք, և ակնհայտ կլինի, որ մեկը շա՜տ լավ տնօրեն ա, իսկ մյուսը՝ շա՜տ վատ տնօրեն ա։ Բայց ուզում եմ ասել իմ առաջին տպավորությունը․ երկու մանկավարժներն էլ շատ բարձր մակարդակի մանկավարժներ են։ Մեր խնդիրն է պարզել, թե ինչքանով է արդար եղել դպրոցի տնօրենի ընտրությունը», - նշել է Փաշինյանը։
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ ընտրությունները օրինական են եղել։ Հետևաբար, մրցույթի արդյունքներն էլ օրինական են, և չկա ոչ մի մեխանիզմ՝ այդ արդյունքները չեղյալ հայտարարելու համար։ Այսպես, նորընտիր տնօրենը կմնա իր պաշտոնում։ Նշանակումն, ըստ օրենքի, տեղի է ունենալու այսօր երեկոյան։
«Երկու կողմից խոսք գնաց ճնշումների մասին։ Այդ ճնշումների մասը կքննեն իրավապահ մարմինները։ Եթե պարզվի՝ եղել են ճնշումներ և ազդել են ընտրության վրա, այդ ժամանակ կլինի իրավական հիմք՝ արդյունքները չեղյալ անելու։ Ես երաշխավորում եմ, որ ամեն ինչ կանեմ, որ քննությունն օբյեկտիվ ընթանա»։ Փաշինյանը հորդորել է, որ երեխաները վաղվանից գնան դպրոց։ «Ամենավատն էն ընկալումն է, որ մտածում են, որ դպրոցը տնօրենն է, վարչապետը մտածում է, որ երկիրը ինքն է, մարզպետը մտածում է, որ մարզը ինքն է։ Ո՛չ, սա տնօրենի դպրոցի չի, սա Հայաստանի Հանրապետության դպրոցն է»։
Լուսինե Կարապետյանն ընտրության արդյունքները բողոքարկել էր Կրթության և գիտության նախարարությունում, հանձնաժողով է ստեղծվել, որն էլ եզրակացրել է, որ ընթացակարգի առումով խախտումներ չեն եղել դպրոցում: Փաշինյանի հորդորից հետո՝ դիմել դատարան՝ վերականգնելու իրավունքները, Կարապետյանը նշել է, որ չի պատրաստվում դա անել, քանի որ «նույն հին դատարաններն են»։
Դպրոցի բակում հավաքված հարյուրավոր ծնողները հայտնել են, որ եթե նախկին տնօրենին չվերականգնեն, իրենք դպրոցից կհանեն երեխաներին, իսկ որոշ ուսուցիչներ էլ տեղում ազատման դիմումներ են գրել։
Տնօրենների այս «կռվին» խառնել են նաև աշակերտներին։ Նրանք ողջ ընթացքում վանկարկել են՝ «Կարապետյա'ն» և «Բալյան հեռացի՛ր»։ Դպրոցի բակում հավաքված երեխաները հեկեկալով Փաշինյանին խնդրել են, որ պահեն հին տնօրենին․ «Էսքան մարդ ուշաթափվեց, էսքան մարդ լացեց, որ ընկ․ Կարապետյանը ընդունվի»։
Հարցին, թե, ի վերջո, աշակերտները լսելո՞ւ են Փաշինյանի հորդորը և գնան դասի, աշակերտներն ասել են․ «Դե, տեսնենք՝ ինչ կասեն մեր ծնողները և ուսուցիչները»։
Փաշինյանը խնդրել է, որ ծնողները մի փաստարկ բերեն, թե ինչու չեն ընդունում նոր տնօրենին։ Նրանցից մեկը նշել է, որ հաղթող տնօրենին չի ճանաչում և նրա հետ խնդիր չունի։
Փաշինյանի հեռանալուց հետո դպրոցում իրարանցում է սկսվել։ Դպրոցի գրադարանավարը ցույց տվեց դասասենյակ, որտեղ, նրա խոսքով, մտել են ծնողները և աշակերտները և սկսել պատռել պատի թերթերը, կոտրել սեղաններն ու աթոռները։

Пашинян призвал возобновить занятия в чаренцаванской школе
11-й день в основной школе N3 в Чаренцаване (Котайкская область) бойкотируют занятия в знак протеста против нового директора Анны Балян. Ученики и их родители требуют вернуть прежнего директора Лусинэ Карапетян. В среду, 12 декабря, в школу в сопровождении министра образования и науки прибыл и.о. премьера Армении Никол Пашинян.
Родители учеников и педагоги заявили о проблеме в ходе визита Пашиняна в Чаренцаван в рамках кампании к внеочередным парламентским выборам. Тогда и.о. главы правительства пообещал ознакомиться с вопросом и найти решение.
Директора школы избрали в день выборов в парламент — 9 декабря. Бывший директор не переизбрался. Карапетян уступила Анне Балян, не добрав один голос.
Родители и педагоги настаивают на нарушениях, зафиксированных в ходе голосования: Балян, по их словам, направляла некоторых членов Совета. А ее кандидатуру поддерживал губернатор Романос Петросян.
Губернатор назвал данные высказывания клеветой. Кроме того, говорилось также, что давление на людей оказывал и брат Балян — полицейский. Та, в свою очередь, заявила, что ее брат — простой гражданский служащий, в полиции работает бухгалтером. По утверждению избранного директора, людей, напротив, «направляла» Лусинэ Карапетян.
Пашинян провел закрытую встречу с бывшим и новым директорами, после чего выступил перед родителями и учениками, собравшимися во дворе школы.
«Не думаю, что премьер-министр страны должен заниматься вопросом директора, но, скажу честно, подобные обсуждения полезны мне самому, так как в сфере общего образования есть множество проблем, которыми мы должны заняться. Я думал, что приеду, посидим, поговорим и будет очевидно, что один директор очень хорош, другой — очень плох. Но хочу рассказать о своем первом впечатлении: оба педагога — педагоги высокого уровня. Наша задача заключается в том, чтобы выяснить, насколько справедливым было избрание директора школы», - заявил премьер.
Сами выборы он назвал законными, следовательно, законны и их результаты, и, по словам Пашиняна, механизма для их отмены нет. Таким образом, новый директор останется на своей должности. Назначение, в соответствии с законом, состоится вечером 12 декабря.
«Обе стороны говорили об оказанном давлении. Этим займутся правоохранительные органы. Если выяснится, что давление имело место и повлияло на итоги, тогда появятся правовые основания для отмены результатов. Я гарантирую, что сделаю все для обеспечения объективного следствия». Пашинян призвал возобновить занятия с завтрашнего дня.
«Хуже всего восприятие, что школа — это директор, что премьер считает, что страна — это он, губернатору кажется, что он — область. Нет, школа не принадлежит директору, это школа Республики Армения».
Лусинэ Карапетян обжаловала результаты в министерстве образования и науки: была создана комиссия, которая постановила, что нарушений, связанных с процедурой избрания директора, не было. После призыва Пашиняна обратиться в суд с целью восстановить свои права Карапетян заявила, что не намерена этого делать, так как «суды все те же». В целом сторонники бывшего директора в основном не слушали оппонентов, настаивая на своей версии.
Во дворе учреждения собрались сотни учеников и их родителей, которые говорили, что если их требование вернуть директора не будет выполнено, они переведут детей в другие школы. Некоторые педагоги начали составлять заявления на увольнение по собственному желанию.
В это противостояние втянули и учеников, которые скандировали «Карапетян!» и «Балян, уходи!». Некоторые, всхлипывая, просили Пашиняна оставить прежнего директора на своем месте: «Столько человек лишилось чувств, столькие плачут, , чтобы Карапетян вернули».
На вопрос, прислушаются ли дети к призыву премьера и вернутся ли на занятия, школьники ответили так: «Ну, посмотрим, что скажут наши родители и учителя».
Пашинян попросил родителей привести аргументы о том, почему они не принимают нового директора. Один из них отметил, что не знаком с победившим кандидатом и никаких проблем лично с ней не имеет.
После ухода премьера в школе начался переполох. Библиотекарша показала класс, в который, по ее словам, проникли школьники и их родители и «стали срывать со стен плакаты, ломать столы и стулья».