Վերաքննիչը վերացրել է Մարտի 1-ի գործով քննիչի կալանքը
Վերաքննիչ դատարանը վերացրել է Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որի հիման վրա կալանավորվել էր «Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը։ Այլ խափանման միջոց Հարությունյանի նկատմամբ չի ընտրվել։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է նրա փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«Մենք ներկայացրել ենք մոտ 40 էջանոց վերաքննիչ բողոք, որով մանրակրկիտ հիմնավորել ենք, թե ինչու է դատարանի որոշումն անհիմն ու ոչ օրինական։ Այս պահին չգիտենք, թե բողոքի ո՞ր մասով է դատարանը հանգել հետևության, որ մենք ճիշտ ենք», -նշել է Պողոսյանը։ Նրա խոսքով՝ Վերաքննիչ դատարան ներկայացրած իրենց բողոքի բոլոր կետերն էլ կարևոր են, և ցանկացածն էլ, եթե դատարանը դներ իր վճռի հիմքում, կալանքը վերացնելու հիմք կդառնար։
Նոյեմբերի 2-ին Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել էր կալանավորել Հարությունյանին։
Ըստ մեղադրանքի՝ Հարությունյանի ցուցումով Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ զինված ուժերի կողմից կրակված շուրջ 1000 պարկուճները փոխարինվել են Ոստիկանության զորքերի սպառազինության մեջ մտնող նույն տեսակի այլ հրազեններից կրակված պարկուճներով։

Апелляционный суд Армении отменил арест следователя по делу о 1 марта
Апелляционный суд отменил решение суда первой инстанции об аресте бывшего главы следственной группы по делу о 1 марта Ваагна Арутюняна. Другой меры пресечения в его отношении не избрали. Об этом в беседе с Epress.am заявил адвокат Мигран Погосян.
«Мы подали апелляционную жалобу, состоящую почти из 40 страниц, в ней подробно изложено, почему решение суда необоснованно и незаконно. В настоящее время мы не знаем, какая ее часть способствовала заключению суда о том, что мы правы», - сказал Погосян. Все пункты жалобы, добавил собеседник, важны: в основу вердикта об отмене ареста мог лечь каждый из них.
Шенгавитский суд общей юрисдикции решил арестовать Арутюняна 2 ноября. Согласно обвинению, по указанию Арутюняна почти 1000 гильз, расстрелянных в ходе событий 1 марта 2008 года, заменили на гильзы, расстрелянные из другого оружия вооружения войск полиции.