Վերաքննիչը վերացրել է Մարտի 1-ի գործով քննիչի կալանքը
Վերաքննիչ դատարանը վերացրել է Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որի հիման վրա կալանավորվել էր «Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը։ Այլ խափանման միջոց Հարությունյանի նկատմամբ չի ընտրվել։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է նրա փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«Մենք ներկայացրել ենք մոտ 40 էջանոց վերաքննիչ բողոք, որով մանրակրկիտ հիմնավորել ենք, թե ինչու է դատարանի որոշումն անհիմն ու ոչ օրինական։ Այս պահին չգիտենք, թե բողոքի ո՞ր մասով է դատարանը հանգել հետևության, որ մենք ճիշտ ենք», -նշել է Պողոսյանը։ Նրա խոսքով՝ Վերաքննիչ դատարան ներկայացրած իրենց բողոքի բոլոր կետերն էլ կարևոր են, և ցանկացածն էլ, եթե դատարանը դներ իր վճռի հիմքում, կալանքը վերացնելու հիմք կդառնար։
Նոյեմբերի 2-ին Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել էր կալանավորել Հարությունյանին։
Ըստ մեղադրանքի՝ Հարությունյանի ցուցումով Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ զինված ուժերի կողմից կրակված շուրջ 1000 պարկուճները փոխարինվել են Ոստիկանության զորքերի սպառազինության մեջ մտնող նույն տեսակի այլ հրազեններից կրակված պարկուճներով։

The Court of Appeals has overruled a lower court’s verdict on arresting Vahagn Harutyunyan, the former chief investigator of the “March 1” case. No other means of restraint have been announced, Harutyunyan’s lawyer Mihran Poghosyan said to Epress.am.
“We appealed with a 40-page complaint and meticulously justified why the decision of the court was unfounded and unlawful. At this moment we are not sure which part of appeal was approved by the court,” stated Poghosyan. He highlighted that all the points raised to the court were important and based on any of them the court had a ground to revoke the arrest warrant.
Harutyunyan is charged for fabricating evidence in the case.
On November 2, Shengavit court of general jurisdiction issued a warrant to arrest Harutyunyan. According to the accusation, Harutyunyan instructed to replace the 1000 shells shot by the armed forces during the incidents of March 1, 2008 by other shells of the same category of arms used by the police forces.