Ռուսական ռազմաբազան նորից խախտում է հայ-ռուսական համաձայնագիրը
Գյումրիում 57-ամյա Ջուլիետա Ղազարյանին դաժան ծեծի ենթարկելու մեջ կասկակծվող ռուս զինծառայողը չի ձերբակալվել հայաստանյան իրավապահների կողմից։ Նա պահվում է 102-րդ ռազմակայանի տարածքում, ինչը հակասում է մի շարք հայ-ռուսական պայմանագրերի: Այս մասին գրում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»։
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի մասին» համաձայնագրի 4-րդ հոդվածն ասում է, որ «Ռուսաստանյան ռազմական բազայի կազմում ընդգրկվող անձանց կողմից ՀՀ տարածքում հանցագործություն կատարելու գործերը ենթակա են ՀՀ իրավասու մարմինների քննությանը` ՀՀ օրենսդրության կիրառմամբ»:
«Հավանաբար, Ռուսաստանի իշխանությունները, հղում տալով ՌԴ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածին, պնդում են, որ ՌԴ քաղաքացին, ով գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության տակ, չի կարող հանձնվել այլ պետության (ինչպես դա արվեց Վալերիյ Պերմյակովի դեպքում):
Սակայն, թե՛ 1995 թվականին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» պայմանագիրը և թե՛ դրան հաջորդող այլ համաձայնագրերը հստակ ենթադրում են, որ 102-րդ ռազմակայանը տեղակայված է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և որևէ տեղ որևէ նշում չկա այն մասին, որ ռազմակայանը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք է:
Այսինքն` հանցագործության մեջ մեղադրվող ռուսաստանյան զինվորականը ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հայաստանի տարածքում է, հետևաբար ՌԴ սահմանադրության արգելքը չի տարածվում նրա վրա:
102-րդ ռազմակայանում ռուսաստանյան օրենսդրությունը գործում է ճիշտ այնքան, որքան դա ամրագրված է միջպետական համաձայնագրերով: Իսկ համաձայնագրերով, ինչպես նշվեց, հստակ ամրագրված է, որ տվյալ գործը պետք է գտնվի հայաստանյան իրավապահների իրավասության տակ:
Այսպիսով, ստացվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անմեղ կնոջը կյանքից զրկած անձը չի հանձնվում հայաստանյան իրավապահներին: Որպես իրավական հետևանք՝ նա խույս է տալիս Հայաստանում քրեական օրենսդրությամբ սահմանված հետապնդումից:
Այսինքն` Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանի իրավապահ մարմիններից և Հայաստանում հնարավոր պատասխանատվություն կրելուց պաշտպանում է հանցագործության մեջ կասկածվող անձին», -նշված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ ծեծից մահացած կինը քաղաքապետարանի բնակկոմունալ և շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի բանվորներից էր։ Epress.am-ի հետ հեռախոսազրույցում Ռուսաստանի զինված ուժերի հարավային ռազմական շրջանի Ռոստովում տեղակայված մամուլի ծառայությունը սկզբնապես հերքել էր այդ տեղեկությունը․ «Ռուսաստանյան ԶՈՒ զինվորականը դրա հետ որևէ առնչություն չունի»։ Հարցին՝ ինչո՞ւ է նա համոզված, որ նման բան տեղի չի ունեցել, զրուցակիցն, ով արդեն սկսեց բարձր տոնայնությամբ խոսել, նկատեց, որ նշված տեղեկությունը ԶԼՄ-ների անբարեխիղճ աշխատանքի հետևանք է, որը միտում ունի «սեպ խրել Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների մեջ»։

Военбаза снова нарушила армяно-российский договор
Обвиняемый в жестоком избиении 57-летней Джульетты Гукасян, скончавшейся от полученных травм, российский военнослужащий не был арестован правоохранителями Армении. Он содержится на территории дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военбазы, что противоречит ряду армяно-российских соглашений. Об этом говорится в заявлении общественной организации «Союз информированных граждан».
Согласно четвертой статье договора «О российской военной базе на территории Республики Армения», дела о преступлениях, совершенных на территории Армении включенными в состав российской военбазы лиц, подлежат рассмотрению компетентными органами Армении с применением законодательства Армении.
«Вероятно, российская власть, ссылаясь на статью 61 Конституции РФ, утверждает, что гражданин РФ, находящийся под контролем российских правоохранительных органов, не может быть передан другому государству (как было сделано в случае с Валерием Пермяковым).
Однако как подписанный в 1995-ом договор «О российской военной базе на территории Республики Армения», так и последующие соглашения предполагают, что 102-ая военбаза дислоцирована на территории Армении, нет ни слова о том, что военная база является территорией РФ.
То есть обвиняемый в совершении преступления российский военный находится не на территории России, а на территори Армении, следовательно, запрет российской Конституции на него не распространяется.
Российское законодательство действует на 102-ой военбазе ровно столько, сколько предусматривают межгосударственные соглашения. А они, как было отмечено, гласят, что данным делом должны заниматься местные правоохранительные органы.
Таким образом, выходит, что лицо, лишившее жизни невинную женщину в Армении, не передается местным правоохранителям и уклоняется от преследования, предусматриваемого уголовным законодательством Армении.
То есть размещенная в Гюмри 102-ая российская военбаза защищает подозреваемого в совершении преступления от правоохранительных органов Армении и возможного несения ответственности в Армении», - говорится в заявлении организации.
Джульетта Газарян была сотрудницей отдела охраны жилищно-коммунального хозяйства и окружающей среды при мэрии второго по величине армянского города. 3 декабря информацию об избиении российским военнослужащим уборщицы улиц в телефонном разговоре с Epress.am опроверг сотрудник пресс-службы Южного военного округа России. «Информация о якобы причастности к случившемуся в Гюмри российского военнослужащего не соответствует действительности. Позвоните в полицию, они вам все расскажут. Военнослужащий российских ВС к этому не причастен». При этом собеседник назвал информацию следствием недобросовестной работы СМИ и попыткой вбить клин в отношения Армении и России. Через неделю после данного заявления стало известно о задержании российского военнослужащего.