Ռուսաստանցի զինծառայողով պետք է զբաղվեն հայաստանյան իրավապահ մարմինները․ փաստաբան
Դեկտեմբերի 2-ին դաժան ծեծի հետևանքով մահացած 57-ամյա Ջուլիետա Ղազարյանի մահվան գործով նախօրեի երեկոյան Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի է ունեցել փակ դատական նիստ, որի ժամանակ որոշում է կայացվել կալանավորել ռուս զինծառայողին։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»-ը հայատարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ ռուս զինծառայողը պահվում է 102-րդ ռազմաբազայում, որը խախտում է հայ-ռուսական պայմանագրերի մի շարք կետեր։
Արդյոք դատական նիստին ներկա՞ է եղել զինծառայողը, թե ոչ, մեզ չհաջողվեց ճշտել։ Շիրակի մարզի ընդահանուր իրավասության դատարանից, մեր զանգին ի պատասխան, նշեցին, որ քանի որ նիստը անցել է դռնփակ, ոչ մի տեղեկություն չեն կարող տալ։ Ուղղորդեցին զանգել Դատական դեպարտամենտ։ Այնտեղից էլ նշեցին, որ ոչ մի տեղեկության չեն տիրապատում։
Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը նշել է, որ արդեն իսկ կան մի քանի խախտումներ։
Եթե ռուս զինծառայողը գտնվում է 102-րդ ռազմաբազային տարածքում, և առանց նրա է ընթացել դատական նիստը, դա Եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի խախտում է։ Այն ենթադրում է, որ կալանավորման համար անձին պետք է տանեն դատավորի մոտ։
Ռուս զինծառայողով, նշում է Բաղդասարյանը, պետք է զբաղվեն հայաստանյան իրավապահ մարմինները, քանի որ հանցագործությունը տեղի է ունեցել Հայաստանի տարածքում՝ ռազմաբազայի սահմաներից դուրս, այսինքն՝ դա հանցանք է Հայաստանի պետության դեմ․ «Քանի որ նախաքննությունը իրականացնում է Հայաստանի քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը, այդտեղից էլ բխում է, որ դատավարությունը պետք է իրականացնի Հայաստանի դատարանը և միայն դատավճռից հետո կարող են այդ անձին տեղափոխել պատիժը կրելու այն երկիր, որի քաղաքացին է»։

Российским военнослужащим должны заняться правоохранители Армении
Накануне вечером по делу о смерти Джульетты Газарян в суде общей юрисдикции Ширакской области состоялось закрытое судебное заседание, на котором было решено арестовать российского военнослужащего, подозреваемого в жестоком избиении уборщицы улиц.
Общественная организация «Союз информированных граждан» выступила с заявлением, согласно которому, россиянин содержится на территории 102-ой российской военбазы, что противоречит ряду пунктов армяно-российских соглашений.
Выяснить, присутствовал ли военнослужащий на заседании, не удалось. Представитель суда общей юрисдикции Ширака сообщил, что предоставить информацию они не могут, так как заседание было закрытым. Посоветовали обратиться в судебный департамент, который «не владеет информацией».
В свою очередь, адвокат Арутюн Багдасарян сказал в беседе с Epress.am, что несколько нарушений уже есть.
Если российский военнослужащий находится на территории 102-ой военной базы, а судебное заседание проводилось без него, это является нарушением пятой статьи Европейской конвенции. Статьей предусматривается, что для ареста человека должны доставить к судье.
Российским военнослужащим, отметил собеседник, должны заняться местные правоохранительные органы, так как преступление совершено на территории Армении, за пределами военбазы, то есть это преступление против государства Армения: «Так как предварительное следствие проводится органом, осуществляющим уголовное преследование, значит, дело должен рассматривать суд Армении, и только после вынесения вердикта человеа можно перевозить в страну, гражданином которой он является».