Արագածի բնակիչներին խոստացել են փակել ՀԷԿ-երը
Արագածոտնի մարզի Արագած գյուղի շուրջ 200 բնակիչներ այսօր՝ հունիսի 6-ին, բողոքի ցույց էին իրականացնում Գեղարոտ գետի վրա գործող ՀԷԿ֊երից մեկի մոտ: Նրանք պահանջում են դադարեցնել իրենց գյուղի համար ոռոգման ջրի մատակարար հանդիսացող Գեղարոտ գետի վրայի երկու ՀԷԿ-երի աշխատանքը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասաց Արագածի բնակիչ Արբակ Գասպարյանը։ Նրա խոսքով՝ նախկինում գետի ջուրը Արագածի խառնարանից մինչև գյուղ հասնելու համար մոտ երեք ժամվա ճանապարհ էր անցնում՝ 15-18 կիլոմետր, այդ ընթացքում հասցնում էր ինքնամաքրվել, սակայն ՀԷԿ-երի աշխատանքի պատճառով ջուրը հասնում է գյուղ մոտ հինգը րոպեում՝ իր հետ բերելով թունավոր նյութեր, այդ թվում՝ ծանր մետաղներ և ծծումբ։ Ոռոգման ջրի թունավորավածության պատճառով ամբողջ բերքը չորանում ու «ժանգոտում է»։
Բողոքի ցույցը սկսվել է առավոտյան։ Գյուղացիներն ի սկզբանե մտադիր են եղել փակել ճանապարհը, սակայն քննարկման արդյունքում եկել են հայտարարի՝ բարձրանալ ՀԷԿ-երից մեկի մոտ։ Ցուցարարները ՀԷԿ-ի պատնեշների մոտ գյուղատնտեսական տեխնիկա են բերել։ Պատրաստվում էին նոր ճանապարհ փորել ՀԷԿ-ի պլատինաների մոտակայքում, որով ջուրը՝ շրջանցելով ՀԷԿ-ը, կհոսեր դեպի գյուղը։
Կեսօրից հետո ցուցարարներից մի քանիսը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մաթևոս Ասատրյանի հետ մեկնել էին Երևան՝ Բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ հանդիպելու։ Քիչ առաջ գյուղում մնացած ցուցարարներին նրանք հայտնել են, որ հանդիպման ժամանակ նախարարը խոսք է տվել խնդրին լուծում տալ  և մոտ օրերս դադարեցնել ՀԷԿ-ի աշխատանքը։

В Армении сельчане добились прекращения работы ГЭС
6 июня почти две сотни жителей села Арагац Арагацотнской области Армении пикетировали одну из гидроэлектростанций, действующих на реке Гехарот. Они требовали прекращения работы двух ГЭС на реке — источника оросительной воды села. Уроженец Арагаца Арбак Гаспарян сообщил Epress.am, что прежде, чтобы через жерло дотечь до села, «воде приходилось преодолеть 15-18 километров», на это уходило почти 3 часа, за это время она успевала очиститься, но из-за работы ГЭС вода поступает в село минут за пять, принося с собой токсичные вещества, в том числе тяжелые металлы и серу. Из-за этого люди лишаются урожая: он высыхает.
Акция протеста началась утром. Сначала сельчане намеревались перекрыть одну из дорог, но в результате обсуждения договорились подняться к одной из гидроэлектростанций. Сюда же они подтянули сельскохозяйственную технику: хотели вырыть новый путь, чтобы вода, огибая ГЭС, текла к селу.
После полудня несколько демонстрантов в сопровождении депутата от парламентского большинства, блока «Мой шаг» Матевоса Асатряна отправились в Ереван на встречу с министром охраны природы Эриком Григоряном. Позже они сообщили оставшимся в селе, что министр пообещал решить проблему и в ближайшие дни прекратить работу ГЭС.