Փաշինյան․ «Ես էլ եմ ժամանակին այդպես մտածել, որ անկեղծ ասեմ․․․»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Զրույց քաղաքացու հետ» շարքի այսօրվա ուղիղ եթերը նվիրված էր հայ ժողովրդի պատմության դասավանդմանը, կրոնի պատմություն առարկան՝ հանրակրթական դպրոցների, հայոց լեզու և պատմություն առարկաները՝ ԲՈՒՀ֊երի ծրագրից հանելու որոշումներին։ Ֆեյսբուքի ուղիղ եթերի ընթացքում վարչապետն անդրադարձավ նաև «ՀուԶԱՆՔ ու ԶԱՆՔ» նախագծի շրջանակներում նոյեմբերի 2֊ին Հանրապետության հրապարակ մետրոյի մոտ տեղի ունեցած ներկայացմանը։
Հիշեցնենք, որ ներկայացման մասնակիցները հարձակման էին ենթարկվել Ստամբուլյան կոնվենցիայի և հայ ազգի այլասերման դեմ պայքարող մի խումբ ակտիվիստների կողմից։
― Հիմա էլ Հայաստանում մի նոր թրենդ է ի հայտ եկել․ որտեղ ինչ-որ մեկը ստանդարտից, քառակուսիից դուրս ստեղծագործական աշխատանք է անում, կպցնում են «սատանիստներ» ։ Ի՞նչ է այս «սատանիստները»։ Որևէ մեկը կարո՞ղ է բացատրել։ <...>
Մենք արդեն ներկայացումներն ենք գրաքննում․․․ Է սենց մենք կամաց-կամաց կհասնենք ինկվիզիցիայի, խարույկների վրա կսկսենք մարդկանց վառել նրա համար, որ նրանք ճիշտ ձևով չեն հավատում ինչ-որ ուժերի։
Եղիշե Չարենց են ասում․ Եղիշե Չարենցի մասին խոսող մարդիկ, հետաքրքիր է, գիտեն, թե Եղիշե Չարենցը գրել է մենակ «Ես իմ անուշ Հայաստանի․․․» բանաստեղծությո՞ւնը։ Բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար ոմանց համար՝ այդպես չէ՛։ Չարենցը գրել է շա՜տ բանաստեղծություններ շատ տարբեր բաների մասին, այդ թվում՝ այնպիսի բաների, որոնք այդքան էլ ․․․ համենայն դեպս, Խորհրդային միության տարիներին երկար ժամանակ ընդունված չեն եղել որպես գրական տեքստ․ համարվել է, որ դրանք ցենզուրայից դուրս տեքստեր են։ Մենք պետք է այրե՞նք Չարենցի այդ բանաստեղծությունները։ Մեր Չարենցն է, չէ՞․․․ Մենք պետք է չթողնենք ուսումնասիրե՞ն։ Մենք Չարենցին ճանաչե՞նք, իր ծագումը հասկանա՞նք, թե՞ չհասկանանք, թե՞ գծենք, ասենք՝ սա է Չարենցը, սրանից դուրս ով Չարենցի մասին բան ասեց՝ սատանայապաշտ է, ազգադավ է։
Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է միտքը աշխատի։ Եվ մտքի համար չպետք է լինեն կաղապարներ։ ․․․ Ժամանակին մարդկանց խարույկի վրա վառել են միայն նրա համար, որ նրանք համարձակություն են ունեցել ասել, որ երկրագունքը կլոր է։ Լավ, ասենք՝ իրենք վառել են, մենք այդ փուլերը չենք անցել, հիմա մենք նոր սկսո՞ւմ ենք, հա՞, խարույկի վրա վառել նրանց, ովքեր մտածում են, որ երկրագունդը կլոր չէ, ենթադրենք՝ քառակուսի է։ Կամ, չգիտեմ, այլ բան են մտածում։
Սա չէ մեր պատկերացումների, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումների Հայաստանը։ Որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է լինի ժամանակակից երկիր, որտեղ մտածելու՝ մարդու մտածելու իրավունքը հարգում են։ Եվ ոչ միայն մտածելու իրավունքը, բազմաթիվ այլ իրավունքներ ևս։ Սա չի նշանակում, որ բոլորը պետք է նույն կերպ մտածեն։ Ա՛յ սա հենց դա է նշանակում, որ բոլորը պարտավոր չեն նույն կերպ մտածել, այդ թվում՝ քաղաքական առումով, այդ թվում՝ դավանաբանական հարցերի առումով, այդ թվում՝ գիտական հարցերի առումով, այդ թվում՝ գեղագիտական հարցերի առումով։ Հակառակ դեպքում մենք մեր երկիրը հետ ենք գլորում։
Հեղափոխությունը անցյալ տարի տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին բերել է ազատություն։ Բայց հիմա կան ուժեր, որոնք այդ ազատությունը փորձում են օգտագործել Հայաստանի Հանրապետությունում սակավագիտություն հաստատելու համար։ Ո՞րն է սակավագիտությունը։ Որ մարդը գիտի այսքան, էդ այսքան իմացածի հիման վրա ունի պատկերացում աշխարհի մասին և ոչ մի կերպ չի ուզում իմանալ ավելին՝ վախենալով, որ աշխարհի մասին իր պատկերացումները կփոխվեն։
Օրինակ՝ մինչև 90֊ականների կեսերը շատ մարդիկ Հայաստանում մտածում էին, որ «06»-ը աշխարհի ամենալավ, ամենահուսալի և ամենահարմարավետ մեքենան է։ Եվ մարդիկ կային, որոնց հետ հնարավոր չէր այս թեմայով վիճել։ «06»-ի մասին մի հատ բան ասեիր, կթշնամանային հետդ, կասեին՝ «դու ո՞վ ես, արա, որ «06»-ին բան ես ասում։ «06»-ի նման ավտո կա՞ ընդհանրապես երկրագնդի վրա։ Էտ ի՞նչ են էտ պլաստմասից թղթերը, այ մեքենան պետք է «06»-ի նման լինի, «24»-ի նման լինի, որ 5 տոննա չուգունը վրան լինի, որ տեղից չկարողանա շարժվել»։ Ես էլ եմ ժամանակին այդպես մտածել, որ անկեղծ ասեմ․․․

Пашинян: «Честно говоря, я и сам так когда-то думал...»
Очередной прямой эфир традиционного «Разговора с гражданином», который премьер-министр Армении Никол Пашинян проводит в соцсети «Фейсбук», был посвящен, в частности, ситуации вокруг спектакля, показанного 2 ноября близ ереванской станции метро «Площадь Республики» в рамках проекта исполнительского искусства «Волнение и колокол». Артисты подверглись нападению со стороны активистов, которые, по их определению, борются против Стамбульской конвенции и извращения нации.
- Теперь в Армении появился новый тренд: если кто-то проделывает творческую работу вне стандарта, на них вешают ярлык «сатанисты». Что это за «сатанисты»? Кто-нибудь может объяснить?
Мы уже спектакли цензурируем… Да так мы постепенно придем к инквизиции, начнем сжигать людей на кострах за то, что те как-то неправильно верят в какие-то силы.
Говорят о Егише Чаренце. Интересно, тем, кто о нем говорит, кажется, что он написал только стихотворение «Я привкус солнца в языке Армении родной люблю»? К счастью или несчастью для кого-то, это не так. Чаренц написал множество стихов на самые разные темы, в том числе на такие, которые не очень уж… Во всяком случае, при Советском союзе их не признавали литературным текстом, считалось, что эти тексты вне цензуры. Нам нужно сжечь эти стихи Чаренца? Это же наш Чаренц, правда? Нужно запретить изучать его? Изучать его, понять его происхождение или провести линию, обозначить — вот это Чаренц, а кто скажет о нем что-либо за пределами этого, тот поклоняется сатане, предатель нации.
Думаю, в Республике Армения должна работать мысль. И оков мысли быть не должно. В свое время людей сжигали на кострах только за то, что они осмеливались сказать, что земля круглая. Ладно, скажем, их сжигали, мы через эти этапы не проходили, и только теперь их начинаем, так? Сжигать на костре тех, кто считает, что земля круглая или, скажем, квадратная. Или думают как-то иначе.
Наше представление об Армении, представление граждан Республики Армения не таково. Потому что Республика Армения должна быть современной страной, где уважают право человека думать. И не только право думать, но множество других прав. Это не значит, что все должны думать так же. Как раз наоборот: все не обязаны думать одинаково, в том числе с политической точки зрения, в том числе с точки зрения теологии, научных вопросов, эстетических. В противном случае мы скатываем страну назад.
Прошлогодняя революция принесла свободу гражданам Республики Армения. Но сейчас существуют силы, которые пытаются использовать эту свободу для утверждения в стране невежества. Что есть невежество? Когда человек знает вот столько, на основе этого складываются его представления о мире, и он никак не хочет узнать больше, боясь, что его представления о мире изменятся.
К примеру, до середины 90-х многие в Армении считали, что «шестерка» — лучшая, самая надежная и самая удобная машина в мире. Были люди, с которыми невозможно было спорить на эту тему. Скажи ты что-то о «06», стал бы врагом, вам бы говорили «ты кто такой, ара, что говоришь что-то о «шестерке»? Разве такое авто вообще есть на планете? Что это за пластмассы? Машина должна быть похожа на «06», на «ГАЗ-24», на ней должно быть 5 тонн чугуна, чтобы она с места не двигалась». Честно говоря, я и сам так когда-то думал .