Սուրիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել․ հայտարարվել է հետախուզում
Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) տեղեկացնում է, որ քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն հանցավոր արարքների կատարման համար, որ նա դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից, ինչպես նաև, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով և անձանց ապօրինի կարգադրություն տալով, դրդել է կատարել առանձնապես խոշոր չափերի վատնում ու պաշտոնեական կեղծիք, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին:
ՀՔԾ-ի հաղորդագրության համաձայն, պարզվել է, որ Սուրիկ Խաչատրյանը, 2011-2012թթ ընթացքում զբաղեցնելով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը, մարզպետարանի պաշտոնատար անձի միջոցով Սյունիքի մարզի Նորավան համայնքի ղեկավար Լավրենտիկ Առաքելյանին տվել է ապօրինի կարգադրություն՝ Սյունիքի մարզի Նորավան համայնքին պատկանող մետաղական խողովակներն առանց որևէ օրինական հիմքի իր եղբորը հանձնելու վերաբերյալ:
Լավրենտիկ Առաքելյանը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, առանց խողովակներն օտարելու մասին համայնքի ավագանուն առաջարկություն ներկայացնելու, ապա` այն համայնքի ավագանու որոշմամբ և սահմանած պայմաններով օտարելու կամ օգտագործման տրամադրելու փոխարեն, Սուրիկ Խաչատրյանի դրդմամբ, Նորավան համայնքի սեփականություն հանդիսացող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5 132 891 դրամ արժողությամբ մետաղական խողովակները տրամադրել է Սուրիկ Խաչատրյանի եղբորը:
Բացի այդ, 2016թ. օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին Սուրիկ Խաչատրյանը Ակներ համայնքի ղեկավարին տվել է ապօրինի կարգադրություն՝ Ակներ համայնքում գտնվող հողամասը ճանապարհին միացնող 0.43 հա մակերեսով հողատարածքի հատվածը կեղծ աճուրդի միջոցով իր կողմից նշված անձին` Աշոտ Գևորգյանին օտարելու վերաբերյալ:
Այդ նպատակով Ակներ համայնքի աշխատակազմի ղեկավարը համայնքի ղեկավարի ցուցումով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով` կազմել է նշված հողատարածքի աճուրդի անցկացման և արդյունքների մասին կեղծ արձանագրություններ, որոնց համաձայն՝ իբր 2016թ. սեպտեմբերի 16-ին անցկացված աճուրդով նշված 0.43 հա մակերեսով հողամասը 70 000 դրամով վաճառվել է Աշոտ Գևորգյանին:
19.11.2019թ.-ին Սուրիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը Ս. Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Նորավան համայնքի ղեկավար Լավրենտիկ Առաքելյանին` քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և Աշոտ Գևորգյանին` քրեական օրենսգրքի 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Бывшему армянскому губернатору предъявили обвинение и объявили в розыск
Специальная следственная служба Армении предъявила обвинение бывшему губернатору Сюника, члену Республиканской партии Сурику Хачатряну по статьям о превышении полномочий, а также, с использованием должностного положения и дачей незаконного приказа, подстрекательству к совершению растраты в особо крупном размере и служебного подлога, вследствие чего был причинен существенный вред законным интересам государства.
Согласно заявлению Службы, установлено, что Хачатрян, занимая в 2011-2012 годах должность губернатора Сюникской области, через служащего администрации отдал главе общины Нораван Лаврентику Аракеляну незаконный приказ о передаче своему брату — без каких-либо законных оснований - принадлежащих общине металлических труб.
Аракелян, нарушив требования закона, не представив Совету старейшин предложения об отчуждении труб, а затем, вместо отчуждения или предоставления в пользование в соответствии с решением Совета и установленными им условиями, предоставил брату Сурика Хачатряна собственность общины Нораван в особо крупных размерах - металлические трубы стоимостью 5 132 891 (более $10 700).
Кроме того, в августе-сентябре 2016 года Сурик Хачатрян отдал главе общины Акнер незаконный приказ об отчуждении путем фальшивого аукциона 0.43 га земельного участка, соединяющего с дорогой участок в общине Акнер, в пользу отмеченного им лица — Ашота Геворгяна.
С этой целью руководитель аппарата общины Акнер, по указке главы общины, составил подложные протоколы о проведении аукциона на отмеченный участок и его результатов, согласно которым, 16 сентября 2016 года участок был продан Ашоту Геворгяну за 70 000 драмов.
19 ноября 2019 года Сурик Хачатрян был объявлен в розыск. В тот же день в его отношении была заочно избрана мере пресечения в виде ареста.