Սպանվածի հարազատներ․ Ստուգեք Ադրբեջանի հետ կապերը
2017 թվականի հոկտեմբերին սպանված մալթացի լրագրող Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի ընտանիքը դիմել է Եվրոպոլ, պահանջելով քննիչներին, դատավորներին ու դատախազներին անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրել Մալթայի և Ադրբեջանի միջև Միացյալ Արաբական Էմիրությունների միջոցով փողերի լվացման հետ կապված։
«Մեր մոր կողմից՝ Մալթայի վարչապետ Ժեզեֆ Մուսկատի ադմինիստրացիայի ղեկավար Քեյթ Շեմբրիի ֆինանսական հանցագործությունների բացահայտումից երեք տարի և սպանությունից երկու տարի անց, Շեմբրին հրաժարական տվեց։ Այժմ մենք Մալթայի իշխանություններից պահանջում ենք քրեական հետապնդում սկսել Շեմբրիի նկատմամբ՝ նրա մեծամասշտաբ ու երկարատև հանցավոր գործունեության համար», - ասվում է լրագրողի ընտանիքի պրես֊ռելիզում։
«Պանամյան գործով» զբաղվող 56-ամյա Դաֆնա Կարուանա Գալիցիան սպանվել է 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին՝ իր տան մոտ կայանված մեքենայի պայթյունի արդյունքում։ Նա բազմիցս քննադատել է Մալթայի իշխանություններին և զբաղվել է նրանց՝ Պանամյան օֆշորների հետ կապերի ուսումնասիրմամբ։
Գալիցիայի վերջին հետազոտությունը վերաբերում էր Մալթայի վարչապետ Ժոզեֆ Մուսկատին ու նրա օգնականներին, ովքեր սերտորեն կապված էին Պանամյան օֆշորների հետ, անձնագրեր էին վաճառում Ադրբեջանին ու գումարներ ստանում։
Սպանությունից երկու շաբաթ առաջ լրագրողը ոստիկանությանը հայտնել էր, որ սպառնալիքներ է ստանում։
«Պանամյան գործի» շուրջ սկանդալը հրահրվել էր 2016 թվականին, երբ գերմանական Süddeutsche Zeitung թերթը փաստաթղթեր էր հրապարակել Պանամյան Mossack Fonseca իրավաբանական ընկերությունից, որոնցով հաստատվում էր մի շարք համաշխարհային առաջնորդների կողմից օֆշորային սխեմաներով հարկերից խուսափելու փաստը։ Այդ փաստաթղթերում, մասնավորապես, կային տվյալներ Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոյի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Իսլանդիայի վարչապետ Սիգմյունդյուր Դավիդ Գյունյույգսոնի մասին։
Mossack Fonseca֊ի փաստաթղթերի համաձայն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դուստրերը՝ Լեյլա և Արզու Ալիևաները, օֆշորային ընկերություններ են հիմնել ոսկու արդյունահանման իրենց բիզնեսի համար և ստանում են Ադրբեջանի ոսկու հանքերից ստացվող շահույթի 70 տոկոսը։
Փաստաթղթերի համաձայն, 2006 թվականին Ադրբեջանի նախագահը ոսկու վեց հանքատեղեր փոխանցել է մեկ բրիտանական և երեք օֆշորային ընկերությունների։
Mossack Fonseca֊ի տվյալներով, Լեյլա և Արզու Ալիևաներին է պատկանում նաև պանամյան Londex Resourses S.A. օֆշորային ընկերությունը, որին պատկանում է ոսկու կոնսորցիումի 45%։ Ստացվում է, որ Ալիևների ընտանիքին է պատկանում երկրի ոսկի արդյունահանող մեծությամբ երկրորդ ընկերության հասույթի 56%֊ը։ Fargate Mining Corporation֊ը ևս ղեկավարվում է Ալիևի մտերիմներից Նասիբ Հասանովի կողմից։
«Պանամյան արխիվների» փաստաթղթերի համաձայն Ալիևների ընտանիքին է պատկանում նաև Redgold Estates Azerbaijan Ltd օֆշորային ընկերությունը, որը փորձում է Ղրղզստանում ոսկու արդյունահանման իրավունք ստանալ։
«Պանամյան գործում» ներկայացվածմ են շուրջ 11,5 միլիոն փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են ավելի քան 50 երկրների մոտ 140 պաշտոնյաների՝ օֆշորային սեփականությունների մասին։ Այդ թվում են 12 ներկա և նախկին առաջնորդներ, ովքեր օգտագործել են ավելի քան 214 հազար օֆշորային ընկերություններ։

Murdered Journalist's Relatives Call for Investigating Criminal Links with Azerbaijan
The family members of Maltese journalist Daphne Caruana Galicia, murdered in 2017, have urged EuroPol to provide the investigators, judges and prosecutors investigating and trying the case of her murder with all the necessary information related to money laundering executed between Malta and Azerbaijan through the United Arab Emirates.
"Three years after our mother uncovered Keith Schembry's financial crimes, who was the head of Malta's Prime Minister Joseph Muscat's administration, and two years after her murder, Schembri finally resigned. We now demand from the Maltese authorities to prosecute Schembri for his large-scale and long-standing criminal activities," reads the press statement released by the journalist's family members.
The 56-year-old Daphne Caruana Galicia was murdered on October 16, 2017 due to the explosion of a car parked near her home. She was a critic of the Maltese authorities and was investigating their links to the Panama offshore leaks.
Galicia's latest investigation was related to Malta's Prime Minister Joseph Muscat and his aides who were closely linked with the Panama offshores, selling passports to Azerbaijan and making money.
Two weeks before the murder, the journalist reported to the police that she was receiving death threats.
The scandal around the "Panama Papers" erupted in 2019, when German Süddeutsche Zeitung newspaper leaked the documents of a Panama-based Law firm called "Mossack Fonseca". The Panama leaks showed the offshore tax evasion schemes executed by many world leaders. The Panama Papers had information about Ukraine's President Petro Poroshenko, Azerbaijan's President Ilham Aliyev, Iceland's Prime Minister Sigmundur Davíð Gunnlaugsson.
Mossack Fonseca's papers uncovered how Ilham Aliyev's daughters, Leila and Arzu Aliyevas, set up offshore companies for their gold extraction business and were receiving 70% of the profits from gold mining in Azerbaijan. The Panama Papers documented that in 2006, Azerbaijan's president allocated rights for 6 gold mines to one British and three offshore companies.
Mossack Fonseca also reveal that Leila and Arzu Aliyevas own the Panama-based Londex Resources S.A. company, which in its turn owns 45% of the gold consortium. It turns out that the Aliyev family owns about 56% of the revenues of the second largest gold extracting company in Azerbaijan. Fargate Mining Corporation is also managed by someone close to the Aliyev family, Nasib Hasanov.
The Panama Papers also show that the Aliyev family also owns Redgold Estates Azerbaijan Ltd offshore company, which is trying to obtain a gold mining license in Kyrgyzstan.
The leaked Panama Papers contain over 11.5mln documents, which confirm ownership of offshore assets of around 140 officials from 50 countries, including 12 current and past heads of states who used more than 214.000 offshore companies.