Մամուլ, որը չենթարկվեց Քոչարյանին․ «Ա1+»-ը վերադառնում է
Ղարաբաղի և Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրահանգով 2002 թվականին փակված «Ա1+» հեռուստաընկերությունը սկսում է իրավական նոր գործընթաց՝ 17 տարի առաջ իր խախտված իրավունքները վերականգնելու համար։
«17 տարի մենք այս նույն գործընթացի մեջ ենք, և թեթև դադարը, որ եղավ վերջին 3 տարում, չի նշանակում, որ մենք մտադրություն չունեինք շարունակելու, առջևում մրցույթ է սպասվում, որին մենք մտադիր ենք մասնակցել, բայց մասնակցելուց առաջ կուզենայինք բոլոր հարցերի պատասխանները ստանայինք», - դեկտեմբերի 6-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ա1+»-ի տնօրեն Մեսրոպ Մովսեսյանը։
«Ա1+»-ը մասնակցել է 7 մրցույթի և 7-ում էլ ստացել է մերժում։ Այդ մերժումները, ըստ տնօրենի, եղել են անհիմն և կարգադրանքի ներքո․ «Կա Ռոբերտ Քոչարյանի դրվագը այս ամենի մեջ, ով մեր պատմության սկիզբը դրեց։ Ռոբերտ Քոչարյանն էր, որ որոշում կայացրեց, որ «Ա1»-ը պետք է զրկվի, և կատարածուները արեցին․․․»։
Մովսեսյանի համոզմամբ, հիմա դաշտը մաքուր է։ «Հանդես գալով որպես «Ա1+»-ի հիմնադիր և ղեկավար՝ ես կարող եմ ասել, որ այստեղ ավելի կարևոր հարց պետք է բարձրացվի՝ խոսքի ազատության վրա ոտնձգություն ունեցող այն ժամանակվա իշխանության ներկայացուցիչների մասին է խոսքը։ Հիմնականում «Ա1+»-ը հանդիսացավ որպես զսպաշապիկ ամբողջ մամուլի վրա»։
«Ա1+»-ի հիմնադիրը հիշեցրեց, որ հեռուսռաընկերությանը լիցենզիայից զրկման առաջին իսկ օրերից շատ լրատվամիջոցներ հայտարարություն արեցին, որ իրենք համաձայն չեն «Ա1+»-ի դիրքորոշմանը, ինչը նշանակում էր, որ պատրաստ են ծառայել իշխանությանը։
«Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլը ոչնչացնելու ճանապարհի հիմք դրեց Հայաստանում, և այդ ճանապարհով շարունակեցինք ապրել 17 տարի։ Հիմա ես կուզենայի, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, գտնվելով դատարանում, պատասխան տար նաև մամուլի և խոսքի ազատության հանդեպ իր ոտնձգության համար։ Բոլորը այսօր ինչ-որ բողոք ունեն մամուլից, որ մամուլը իր դերը չի կատարում, բայց որևէ մեկը չի հիշում՝ հիմքը երբ դրվեց և ինչու այդպես ամրապնդվեց»։
«Ա1+»-ի տնօրենի դիտարկամբ՝ ստեղծված իրավիճակի հիմնական պատճառը վախի մթնոլորտն էր, որը Ռոբերտ Քոչարյանը ստեղծեց երկրում։
Հարցին, թե որքանո՞վ է հեռուստաընկերությունը այսօր պատրաստ վերադառնալ եթեր, Մեսրոպ Մովսեսյանն աասաց․ «Առաջին հերթին մենք վստահ ենք մեր ուժերի և թիմի վրա, թիմը ունակ է աշխատել։ Իհարկե, 17 տարվա ընթացքում մենք մաշվեցինք տեխնիկապես, ֆինանսապես, ծանր օրեր ունեցանք, բայց շանսը նա է, որ դատարանը, որը պետք է նայի այս գործը, ճիշտ կգնահատի մեր այս քայլը»։
Հեռուստաընկերության տնօրենն ընդգծում է՝ այսօրվա քայլը որևէ մեկի դեմ չէ, նույնիսկ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, այսօրվա քայլը դատարանների դեմ է, որոնք 17 տարի առանց մտածելու՝ ինչ են անում, գործել են և մամուլը հասցրել են ծանր վիճակի։ «Ես կարծում եմ, որ Կառավարությունը, որը պետք է լուրջ մտածի իր ապագայի մասին, այսօր պետք է ամեն ձև աջակացություն ցուցաբերի, որ այս հարցը ճիշտ լուծում ստանա»։

The Media that Did Not Succumb to Kocharyan, A1+ is Coming Back
A1+ TV channel closed down by the direct instruction of former President of Nagorno Karabakh and Armenia, Robert Kocharyan in 2002, has launched a new legal procedure in order to reclaim its rights violated 17 years ago.
"We have been in this process for 17 years, and despite the slight suspension in the past 3 years, it was not meant that we had no intention to continue. A licensing contest is expected in the future, and we plan to participate , however we would like to receive answers to all questions, before participating," said Mesrop Movsesyan, executive director of A1+ in a press conference.
"In the past, A1+ participated in 7 contests and was rejected in all of them. All of the rejections were void of grounds and were a result of instruction. Robert Kocharyan, set the footing in all of this story. He made a decision that A1+ must be deprived of its broadcasting license, and those that obeyed him, executed the decision," recalls Movsesyan.
He believes that the field is now clean, however the representatives of the former authorities need to be held accountable for interfering with freedom of speech and freedom of press. "Once in front of the court, I would like Robert Kocharyan to also be held accountable for his infringements upon freedom of press and speech. Everyone is complaining of the media now, that the media is not executing its functions, but no one is recalling when the foundations of this were laid down and how they were reinforced." Many media outlets turned against A1+ back in the days, in this way they demonstrated their survility to the regime. At the same time, according to Mesrop Movsisyan, the main reason was the environment of fear that Robert Kocharyan had created in the country.
A1+ will bring the case of their rejections to the court with the hope that justice will prevail. In the meantime, despite their equipment becoming obsolete, having had to overcome hardships over the years, A1+ is confident in returning to air with a good team. Mesrop Movsisyan also believes, that the government needs to support them in achieving justice.