Մամուլ, որը չենթարկվեց Քոչարյանին․ «Ա1+»-ը վերադառնում է
Ղարաբաղի և Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրահանգով 2002 թվականին փակված «Ա1+» հեռուստաընկերությունը սկսում է իրավական նոր գործընթաց՝ 17 տարի առաջ իր խախտված իրավունքները վերականգնելու համար։
«17 տարի մենք այս նույն գործընթացի մեջ ենք, և թեթև դադարը, որ եղավ վերջին 3 տարում, չի նշանակում, որ մենք մտադրություն չունեինք շարունակելու, առջևում մրցույթ է սպասվում, որին մենք մտադիր ենք մասնակցել, բայց մասնակցելուց առաջ կուզենայինք բոլոր հարցերի պատասխանները ստանայինք», - դեկտեմբերի 6-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ա1+»-ի տնօրեն Մեսրոպ Մովսեսյանը։
«Ա1+»-ը մասնակցել է 7 մրցույթի և 7-ում էլ ստացել է մերժում։ Այդ մերժումները, ըստ տնօրենի, եղել են անհիմն և կարգադրանքի ներքո․ «Կա Ռոբերտ Քոչարյանի դրվագը այս ամենի մեջ, ով մեր պատմության սկիզբը դրեց։ Ռոբերտ Քոչարյանն էր, որ որոշում կայացրեց, որ «Ա1»-ը պետք է զրկվի, և կատարածուները արեցին․․․»։
Մովսեսյանի համոզմամբ, հիմա դաշտը մաքուր է։ «Հանդես գալով որպես «Ա1+»-ի հիմնադիր և ղեկավար՝ ես կարող եմ ասել, որ այստեղ ավելի կարևոր հարց պետք է բարձրացվի՝ խոսքի ազատության վրա ոտնձգություն ունեցող այն ժամանակվա իշխանության ներկայացուցիչների մասին է խոսքը։ Հիմնականում «Ա1+»-ը հանդիսացավ որպես զսպաշապիկ ամբողջ մամուլի վրա»։
«Ա1+»-ի հիմնադիրը հիշեցրեց, որ հեռուսռաընկերությանը լիցենզիայից զրկման առաջին իսկ օրերից շատ լրատվամիջոցներ հայտարարություն արեցին, որ իրենք համաձայն չեն «Ա1+»-ի դիրքորոշմանը, ինչը նշանակում էր, որ պատրաստ են ծառայել իշխանությանը։
«Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլը ոչնչացնելու ճանապարհի հիմք դրեց Հայաստանում, և այդ ճանապարհով շարունակեցինք ապրել 17 տարի։ Հիմա ես կուզենայի, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, գտնվելով դատարանում, պատասխան տար նաև մամուլի և խոսքի ազատության հանդեպ իր ոտնձգության համար։ Բոլորը այսօր ինչ-որ բողոք ունեն մամուլից, որ մամուլը իր դերը չի կատարում, բայց որևէ մեկը չի հիշում՝ հիմքը երբ դրվեց և ինչու այդպես ամրապնդվեց»։
«Ա1+»-ի տնօրենի դիտարկամբ՝ ստեղծված իրավիճակի հիմնական պատճառը վախի մթնոլորտն էր, որը Ռոբերտ Քոչարյանը ստեղծեց երկրում։
Հարցին, թե որքանո՞վ է հեռուստաընկերությունը այսօր պատրաստ վերադառնալ եթեր, Մեսրոպ Մովսեսյանն աասաց․ «Առաջին հերթին մենք վստահ ենք մեր ուժերի և թիմի վրա, թիմը ունակ է աշխատել։ Իհարկե, 17 տարվա ընթացքում մենք մաշվեցինք տեխնիկապես, ֆինանսապես, ծանր օրեր ունեցանք, բայց շանսը նա է, որ դատարանը, որը պետք է նայի այս գործը, ճիշտ կգնահատի մեր այս քայլը»։
Հեռուստաընկերության տնօրենն ընդգծում է՝ այսօրվա քայլը որևէ մեկի դեմ չէ, նույնիսկ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, այսօրվա քայլը դատարանների դեմ է, որոնք 17 տարի առանց մտածելու՝ ինչ են անում, գործել են և մամուլը հասցրել են ծանր վիճակի։ «Ես կարծում եմ, որ Կառավարությունը, որը պետք է լուրջ մտածի իր ապագայի մասին, այսօր պետք է ամեն ձև աջակացություն ցուցաբերի, որ այս հարցը ճիշտ լուծում ստանա»։

Телеканал, который не прогнулся под Кочаряна, возвращается
Армянская телекомпания «А1+», закрытая в 2002-м году по поручению тогдашнего президента Армении Роберта Кочаряна, начинает новый правовой процесс для восстановления своих прав.
«17 лет мы участвовали в этом процессе, и небольшая пауза, которая произошла в последние 3 года, не означает, что мы не имели намерения продолжать. Будет конкурс, в котором мы намерены участвовать, но прежде чем участвовать, хотели бы получить ответы на все вопросы», - заявил пресс-конференции директор «А1+» Месроп Мовсесян.
Телекомпания приняла участие в 7 конкурсах на получение телевещательной частоты и во всех 7 получила отказ. Директор «А1+» заявил, что эти отказы были безосновательны и санкционировались властями. «Во всем этом есть момент Роберта Кочаряна, который заложил начало нашей истории. Роберт Кочарян принял решение о лишении «А1+» эфира».
Месроп Мовсесян считает, что сейчас ситуация иная: «Сейчас поле чистое, и в этой чистоте. Выступая в качестве основателя и руководителя «А1+», могу сказать, что здесь должен быть поднят более важный вопрос: речь о представителях власти тех времен, посягавших на свободу слова. Пример «А1+» явился в качестве смирительной рубашки для всей прессы». По словам главы телекомпании, основной причиной создавшейся ситуации была атмосфера страха, которую создал в стране Роберт Кочарян.
Он напомнил, как с первых же дней лишения телекомпании лицензии многие СМИ делали заявления о том, что они не согласны с позицией«А1+», что обозначило готовность прессы служить власти. «Роберт Кочаарян заложил в Армении основу уничтожения прессы, и мы продолжали жить по этому пути 17 лет. Сейчас я хотел бы, чтобы Роберт Кочарян, будучи подсудимым, помимо прочего, ответил бы за свое посягательство на свободу прессы и слова. У всех сегодня есть какие-то жалобы на прессу, что пресса не выполняет свою роль, но никто не помнит, когда была заложена основа и почему она так закрепилась».
«А1+» пережил очень трудные годы, 17 лет существовал без какой-либо поддержки, дошел до сегодняшнего дня, и сегодня имеет право поднять голос для восстановления своих попранных прав».
На вопрос о готовности телекомпания вернуться в эфир, Месроп Мовсесян сказал: «В первую очередь мы уверены в своих силах и в своей команде, команда способна работать. По технической и финансовой части, конечно, за 17 лет мы износились технически, финансово, но шанс в том, что суд, который должен рассмотреть это дело, правильно оценит этот наш шаг».
Этот шаг, по его словам, не направлен против кого-либо, даже Роберта Кочаряна, сегодняшний шаг - против судов, которые 17 лет действовали не думая о том, что они делают, и ту же прессу довели до тяжелого состояния: «Я считаю, что правительство, которое должно серьезно думать о своем будущем, сегодня должно всячески оказать поддержку, чтобы этот вопрос получил правильное решение».