Կղզիաբնակներ, այլ ոչ թե թուրք կամ հույն․ Կիպրոսը զայրացնում է Անկարային
Թուրք սյունակագիր Օրհան Քեմալ Չենգիզը 2020 թ. փետրվարի 18-ին հոդված է գրել թուրքական «Ալ-Մոնիտոր» կայքում՝ «Ինչո՞ւ է կիպրացի թուրք ղեկավարը «թշնամի» հռչակվել Թուրքիայում» վերնագրով։ Հոդվածում ներկայացված են Թուրքիայի կառավարության և թուրքական Կիպրոսի ղեկավարի միջև առկա հակասության մանրամասները:
1974 թվականին Թուրքիայի կողմից Հյուսիսային Կիպրոսի գրավումից ի վեր, Թուրքիայի Հանրապետությունը ծախսել է միլիարդավոր դոլարներ և տեղակայել հազարավոր թուրքական զորքեր՝ իր դիրքերը կղզու վրա պահպանելու համար։
Վերջին ամիսներին թուրքական լրատվամիջոցները հրապարակել են Թուրքիայի կառավարության և կիպրացի թուրք ղեկավարի միջև թշնամանքի մասին։ «Թուրք պաշտոնյաներն ու քաղաքական գործիչները, որոնք այցելում են միայն Անկարայի կողմից ճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետություն, հոկտեմբերից հրաժարվել են հանդիպել նրա նախագահ Մուստաֆա Աքինջիի հետ», - գրել է Չենգիզը:
Հակասությունն սկսվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին Հյուսիսային Սիրիա թուրքական ներխուժման կապակցությամբ, երբ Աքինջին համարձակվել է քննադատել Թուրքիայի «սուլթանին»՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին. «Հիմա, եթե նույնիսկ մենք դա անվանենք «Խաղաղության ակունք» գործողություն, ապա թափվել է ոչ թե ջուր, այլ՝ արյուն։ Այդ իսկ պատճառով իմ ամենամեծ ցանկությունն է, որ երկխոսությունն ու դիվանագիտությունն սկսվեն հնարավորինս արագ»: Թուրքիայում հարյուրավոր թուրքեր բանտարկվել են թուրքական ռազմարշավը Սիրիայում քննադատելու համար: Սիրիայի մասին խոսելուց բացի, Աքինջին իր անհամաձայնությունն է հայտնել Թուրքիային՝ Հյուսիսային Կիպրոս ներխուժելու վերաբերյալ. «Չնայած մենք այն անվանում էինք Խաղաղություն գործողություն, սակայն դա պատերազմ էր և արյուն թափվեց 1974-ին»։ Ըստ Չենգիզի՝ «համեմատություն կատարելով երկու ներխուժումների միջև, Աքինջին ակնհայտորեն փորձել է ասել, որ օտար երկրներում ռազմական գործողությունները հարատև խնդիրներ են ստեղծում, և, հետևաբար, նա Թուրքիային հրավիրել է դիտարկել այլ տարբերակներ Սիրիայում»:
Չնայած նրան, որ Աքինջիի կողմից թուրքական ռազմական ներխուժումների քննադատությունը բարի մտադրությամբ էր արված, Էրդողանը, որը չի հանդուրժում այլախոհություն, կատաղեց, հայտարարելով, որ Աքինջին «չափն անցել է» և հավելեց, որ ընտրազանգվածը շուտով նրան «մի լավ դաս» կտա։ Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը նույնպես դատապարտեց կիպրացի թուրք ղեկավարին: Չենգիզն ասել է, որ «այդ ընթացքում, Հյուսիսային Կիպրոսում Աքինջին մահվան սպառնալիքներ է ստացել, ինչի համար նա դատական հետաքննություն է պահանջել»:
Այնուհետև սյունակագիր Չենգիզը հավելել է, որ «Աքինջիի խոսքերը նրան դարձրել են քավության նոխազ Թուրքիայում և առաջացրել աննախադեպ արձագանքների ալիք, ամենադաժանը, որ երբևէ տեսել է Հյուսիսային Կիպրոսի որևէ ներկայացուցիչ: Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (MHP) առաջնորդ Դեվլեթ Բահչելին կոչ է արել Աքինջիին անհապաղ հրաժարական տալ: «Աքինջին և նրա համախոհները չպետք է մոռանան, որ Կիպրոսը թուրքական է և թուրքական կմնա», - ասել է Բահչելին։ Նա նաև Աքինջիին առաջարկել է տեղափոխվել հունական Կիպրոսի հարավ։ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) խոսնակ Օմեր Չելիքը հորդորել է Աքինջիին ներողություն խնդրել, իսկ արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի առաջնորդը «թշնամաբար է վերաբերվում Թուրքիային» և, որ իր կյանքում երբեք չի տեսել «նման անազնիվ քաղաքական գործիչ»: Բարձրագույն քաղաքական գործիչների նման տրամադրության պայմաններում, իշխանամետ թերթերն ավելի կոշտ են դարձել։ «Խաչակիրների Աքինջին պետք է անհապաղ հրաժարական տա», - գրել է թերթերից մեկը, իսկ մյուսը հայտարարել, որ Աքինջին «կարծես թշնամի» լիներ։
Չենգիզն իր հոդվածում բացատրել է՝ «դա Թուրքիան է, որ վճարում է հաշիվները Հյուսիսային Կիպրոսում՝ ուղղակի կամ անուղղակի ֆինանսական օգնության միջոցով: Հետևաբար, կիպրացի թուրքերը միշտ պետք է երախտապարտ լինեն Անկարային: Թուրքիան «մայրն է», իսկ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը՝ նրա «երեխան»: Ամեն ինչ, որ դուրս է այս ենթակայության գաղափարից, կվտանգի ստատուս-քվոն»:
2020 թ․ փետրվարի 6-ին «Գարդիան» թերթին տված հարցազրույցում Աքինջին նախազգուշացրել է «Կիպրոսի հունական և թուրքական համայնքների մշտական բաժանման մասին, եթե արագ ձեռք չբերվի համաձայնություն՝ «արդար» դաշնային լուծմամբ»։ Աքինջին ասել է, որ ինքը համաձայն չէ Էրդողանի տեսլականի հետ՝ Անկարայի և Նիկոսիայի միջև հարաբերությունների առումով՝ որպես «մայր և երեխա․․․ Ես ուզում եմ անկախ, եղբայրական հարաբերություններ», բացատրել է նա: Նա խոստովանել է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը պետք է ավելին անի, որպեսզի իր տնտեսությունն ավելի քիչ կախվածություն ունենա Թուրքիայից, որը վճարում է կառավարության հաշիվները: Սա անելու համար ինքը աջակցության կարիք ուներ հարավից, ասել է Աքինջին «Գարդիան»-ին։
«Աքինջին, որը չորեքշաբթի երեկոյան սկսեց վերընտրվելու իր քարոզարշավը, ասել է, որ Կիպրոսի գրեթե կեսդարյա բաժանման միակ կենսունակ լուծումը վերամիավորումն էր դաշնային «տանիքի տակ»․․․ «Եթե սա տեղի չունենա, - ասել է Աքինջին «Գարդիան»-ին, - հյուսիսը գնալով ավելի ու ավելի կախված կլինի Անկարայից և ի վերջո կարող է կուլ գնալ որպես փաստացի թուրքական նահանգ»։
«Աքինջիի տեսլականը, որը կիսում են բազմաթիվ կիպրացի թուրքեր, կոչ է անում երկհամայնքային, երկտարածքային Կիպրոսի, քաղաքական հավասարությամբ և մեկ «իրավաբանական անձով», ասել է նա «Գարդիան»-ին։ Այն հիմնված է Կիպրոսի կղզիաբնակներ լինելու ընդհանուր ինքնության, այլ ոչ թե թուրք կամ հույն լինելու վրա», - գրել է Չենգիզը։
«Ընտրություններում Աքինջիի հավանական մրցակիցը Էրսին Թաթարն է, Անկարայի բացահայտ կողմնակից մի պոպուլիստ, որը դեմ է հարավի հետ հաշտեցմանը: Թաթարը՝ ներկայիս վարչապետը, կողմ է երկկողմանի լուծմանը։ Նա մեծ աջակցություն է վայելում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և նորաբնակների կողմից, որոնք անհաշիվ թվով ժամանել են մայրցամաքից՝ փոխելով կղզու կրոնական և մշակութային դիմագիծը», - գրել է «Գարդիանը»։
«Ես չեմ պատրաստվում լինել երկրորդ Թայֆուր Սոքմենը», - ասել է Աքինջին «Գարդիան»-ին, վկայակոչելով Հաթայի նախագահին, որը 1930-ական թվականներին իր հանրապետությունը՝ նախկինում ֆրանսիական մանդատ ունեցող Սիրիայի մի մասը հանրաքվեից հետո միացրեց Թուրքիայի հետ։
Թուրքիայի և կիպրացի թուրք առաջնորդի միջև վեճը շեղում է Թուրքիայի կառավարության ուշադրությունը մի շարք այլ լուրջ հակամարտություններից, որոնք Թուրքիան ունի Հայաստանի, Իրաքի, Սիրիայի, Իրանի, Լիբիայի, Հունաստանի և Կիպրոսի հետ:

Островчане, а не турки или греки. Кипр разгневал Анкару
18 февраля 2020г. турецкий колумнист Орхан Ченгиз написал статью на сайте «Аль-Монитор» под заголовком «Почему кипрский турецкий лидер провозглашен «врагом» в Турции?». В статье представлены подробности противоречий между правительством Турции и турецким главой Кипра.
С момента захвата Турцией Северного Кипра в 1974 году Республика Турция потратила миллиарды долларов и разместила тысячи турецких войск, чтобы сохранить на острове свои позиции.
В последние месяцы турецкие СМИ писали о вражде между правительством страны и руководителем турецкого Кипра. «Турецкие чиновники и политические деятели, посещающие только признанную Анкарой Турецкую Республику Северного Кипра, с октября отказались встречаться с ее президентом Мустафой Акынджи», - пишет Ченгиз.
Разногласия начались в октябре прошлого года в связи с вторжением Турции в Северную Сирию, когда Акынджи осмелился раскритиковать «султана» Турции Реджепа Тайипа Эрдогана: «Сейчас, даже если мы назовем это «Источником мира», то пролилась не вода, а кровь. Поэтому самое большое мое желание в том, чтобы диалог и дипломатия начались как можно скорее». Сотни турок были арестованы в Турции за критику военной кампании в Сирии. Помимо высказываний о Сирии, Акынджи выразил несогласие с Турцией в связи с вторжением на Северный Кипр: «Несмотря на то, что мы называли это действие мирным , это была война и в 1974 году была пролита кровь». По словам Ченгиза, «сравнив два этих вторжения, Акынджи явно хотел сказать, что военные действия в иностранных государствах создают длительные проблемы, следовательно, он предложил Турции рассмотреть иные варианты в Сирии».
И хотя критика Акынджи преследовала благие намерения, не терпящий инакомыслия Эрдоган пришел в ярость, заявив, что Акынджи «перешел все границы», и добавил, что вскоре электорат преподаст ему хороший урок. Вице-президент Турции Фуат Октай тоже осудил турецкого главу Кипра. Ченгиз сказал, что «тогда на Северном Кипре Акынджи получал угрозы смерти, в связи с чем он потребовал судебного разбирательства».
Затем колумнист добавил, что слова Акынджи превратили его в козла отпущения в Турции, вызвав беспрецедентный отклик, с которым когда-либо сталкивался какой-либо представитель Северного Кипра. Лидер Партии националистического движения (МНР) Девлет Бахчели призвал Акынджи немедленно подать в отставку. «Акынджи и его единомышленники не должны забывать, что Кипр турецкий и турецким останется», - сказал он. Также он предложил Акынджи перебраться на юг греческого Кипра. Пресс-секретарь партии «Справедливость и развитие» Омер Челик призвал Акынджи принести извинения, а министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу сказал, что лидер Северного Кипра «враждебно относится к Турции», что он никогда в жизни не видел «такого бесчестного политического деятеля». На фоне таких настроений среди высокопоставленных политиков провластная пресса стала действовать еще жестче. «Крестоносец Акынджи должен немедленно уйти в отставку», - написала одна из газет, другая же заявила, что Акынджи «был подобен врагу».
Ченгиз пояснил в своей статье: «Это Турция оплачивает счета на Северном Кипре - прямой и косвенной финансовой помощью. Следовательно, кипрские турки всегда должны быть признательны Анкаре. Турция - «мать», а Турецкая Республика Северного Кипра — ее «дитя». Все, что вне идеи этой подведомственности, поставит под угрозу статус-кво».
6 февраля в интервью «Гардиан» Акынджи предупредил, что греческая и турецкая общины Кипра «отделятся навсегда, если в скором времени не будет достигнута договоренность со «справедливым» федеральным решением». Акынджи сказал, что не согласен с видением Эрдогана по поводу отношений между Анкарой и Никосией в качестве «матери и ребенка… Я хочу независимых братских отношений». Он признал, что Турецкая Республика Северного Кипра должна сделать больше для того, чтобы ее экономика меньше зависела от Турции, которая оплачивает счета правительства. Чтобы сделать это, Северному Кипру нужна была поддержка с юга, сказал Акынджи «Гардиан».
«Акынджи, который вечером в среду начал свою кампанию по переизбранию, сказал, что единственным жизнеспособным решением почти 50-летнего разделения Кипра — воссоединение под «федеральным небом»… «Если этого не произойдет, - сказал Акынджи «Гардиан», - север будет впадать в еще большую зависимость от Анкары и в конце концов может быть проглочен в качестве фактически турецкого штата».
«Видение Акынджи, которое разделяют множество кипрских турок, призывает к двуобщинности, к Кипру с двумя территориями, политическому равенству и одному «юридическому лицу, - сказал он «Гардиан». Оно основано на общей идентичности островчан, а не на их турецкой или греческой принадлежности, написал Ченгиз.
«Вероятный соперник Акынджи на выборах - Эрсин Татар, явный сторонник Анкары, популист, выступающий против примирения с югом. Татар — нынешний премьер-министр — за двустороннее решение. Он пользуется большим содействием президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и новоселов, несметное число которых прибыло с материка, изменив религиозный и культурный облик острова», - отмечает «Гардиан».
«Я не собираюсь быть вторым Тайфуром Сокменом», - сказал Акынджи изданию, сославшись на президента Хатая, который в 1930-е после референдума присоединил к Турции свою республику - часть Сирии, прежде имевшую французский мандат.
Спор между Турцией и турецким лидером Кипра отвлекает внимание турецкого правительства от ряда других серьезных конфликтов Турции: с Арменией, Ираком, Сирией, Ираном, Ливией, Грецией и Кипром.