Ընկերուհիներս ավելի լավ բարեկամ են, քան բարեկամներս
Ղարաբաղից տեղահանվածներին սոցիալական օգնությունը տրվում է մեկ շնչի հաշվարկով։ Մեծ ընտանիքների դեպքում աջակցությունը՝ 40+10 հազար դրամ, հերիքում է քաղաքներում տուն վարձակալելու համար։ Փոքր ընտանիքները ստիպված են հաստատվել ավելի էժան բնակավայրերում։ Միայնակ մարդիկ 50 հազարով տուն չեն գտնում նույնիսկ հեռու գյուղերում։ Միայնակների համար հատուկ ծրագիր չկա։ Տեղային լուծումներ են փնտրում մարզպետարաններն ու համայնքապետարանները։ 90-ականների պրիվատիզացիայից հետո պետությունը սոցիալական կացարաններ կամ հանրակացաններ առանձնապես չունի։ Մարդկանց փորձում են ժամանակավոր տեղավորել որտեղ պատահի՝ հին հյուրանոցներում, վթարային մանկապարտեզներում, ոչ բնակելի շինություններում։ Եթե գույքը պետական է՝ 40+10 հազարից դրա ժամանակավոր բնակիչները չեն օգտվում, եթե մասնավոր է՝ սոցաջակցությունը տալիս են սեփականատիրոջը։ Շատերը տեղավորվել են բարեկամների վարձակալած բնակարաններում, պահում են նրանց երեխաներին և զգում իրենց որպես ընտանիքի ժամանակավոր անդամ։ Ոմանք համակեցությամբ են ապրում անծանոթների հետ:
Ստեփանակերտցի Արմինեին անժամկետ հյուրընկալել է ընկերուհին, որը ապրում է ամուսնու և երեք երեխաների հետ։ Արմինեն քնում է բազմոցին։ Պառկում է բոլորից ուշ, արթնանում՝ բոլորից շուտ։ Աշխատում է մոտակա դպրոցում։ Աշխատավարձով (ամսական 36 հազար դրամ) ու սոցիալական օգնությամբ (50 հազար դրամ) մենակ տուն չես վարձի։ Արմինեն ավելի լավ գործ ու մատչելի բնակարան է փնտրում, փորձում է գտնել ռումմեյթներ։ Եթե 40+10 հազար դրամները կտրեն, փողոցում է մնալու նաև նրան հյուրընկալած ընտանիքը։
Հադրութեցի Սուսաննան և 6 տարեկան Դանին ապրում են Մասիսի նախկին մանկապարտեզի կիսափլված շենքում։ Տեղական իշխանություններն այստեղ են տեղավորել միայնակ կանանց, տարեց տղամարդկանց, անապահով ընտանիքներին, ասոցիալ մարդկանց։ Պայմաններ չկան։ Հարևանների միջև հարաբերությունները լարված են։ Քաղաքապետարանից ասել են, որ տարածքը պետք է ազատել, բայց ոչ մեկ գնալու տեղ չունի։ 40+10 հազարներից նախկին մանկապարտեզի նոր բնակիչները երբեք չեն օգտվել։ Սուսաննան և Դանին ապրում են նիսյայի և բարեկամների սեզոնային օգնության հաշվին: Մեկ-մեկ մաման է Ռուսաստանից փող ուղարկում՝ 10-20 հազար դրամ, մեկ-մեկ քույրիկն է օգնում Հրազդանից։ Դանիին պահող չկա, Սուսաննան չի կարողանում աշխատել։
Ռոզան ունի 5 երեխա և լիքը թոռներ։ Փորձում է օգնել նրանց չխանգարելով։ Մի տարուց ավել ապրել է Մարտունու Ալաշկերտ հյուրանոցում, որտեղ ժամանակավոր տեղավորել են այլ տարբերակ չունեցող փախստականներին։ 40+10 հազարները նրանք տալիս էին հյուրանոցի սեփականատիրոջը։ Բոլորը գոհ էին պայմաններից, ջեռուցումից և ռիսեփշնի աշխատողներից։ Մի քանի ամիս առաջ Ռոզան տեղափոխվել է Չարենցավան։ Նրա առողջական վիճակը այլևս թույլ չի տալիս «չխանգարել երեխաներին»։
Ստեփանակերտցի Մարինեն ապրում էր Չարբախի կարի արտադրամասում։ Տնօրեն Երեմն ընդառաջել էր նրան և տեղավորել ժամանակավոր ազատված կաբինետում։ Մի քանի ամսից Մարինեն սենյակ էր խնդրել մարզպետարանից։ Տեղավորել էին Գյումրու նախկին ինֆեկցիոն հիվանդանոցում։ Բարեկամներն ու ինֆեկցիոնի տնօրենն օգնել են նրան կարգի բերել բակը, հարմարեցնել սենյակները։ Հետագայում նոր բնակիչներ էլ են հայտնվել։ Տարածքը ցուրտ է, բայց մաքուր։ Ջեռուցում չկա, տաքանում են էլեկտրական պլիտաներով։ Լվացք են անում կողքի շենքում։ Բնակարանի հույս ոչ ոք չունի․ 2-ից 5 միլիոնի ծրագիրը, որով Կառավարությունը նախատեսում է լուծել փախստականների բնակապահովության հարցը, նույն խնդիրներն ունի, ինչ 40+10 հազարինը՝ մեծ ընտանիքները կհաջողեն, մենակ մարդկանց գումար չի հերիքի։ Խոսակցություններ կան, որ կառավարությունը միայնակների համար սոցիալական բնակարաններ է կառուցելու։ Բայց նախագիծ դեռ չկա։
Շուշեցի Սիլվան տեղահանությունից հետո հայտնվել է հայ-վրացական սահմանին՝ ուդիական Արծնի գյուղում։ 90-ականներից ուդիները գնացել են և եկել են կիրովաբադցի հայերը։ Հին ու նոր փախստականները հասկանում են միմյանց։ Կենցաղային պայմանները լավը չեն։ Ջուր չկա, գործ չկա, բայց կա շատ ազատ ժամանակ։
Սվետան ապրում է եղբոր աղջկա ընտանիքի հետ՝ Աբովյանում։ Իրեն զգում է ընտանիքի անդամ։ Ջահելները աշխատում են, Սվետան պահում է նրանց երկու մանկահասակ երեխաներին։
Աղջկան ամուսնացնելուց հետո շուշեցի մատնահարդար Գրետան մնացել է մենակ։ Ապրում է քույրերի և եղբայրների հետ։ Սպասում է բնակարանի, որում կկարողանա վայելել իր մենակությունը։
Արմինեին, Մարինեին, Սուսաննային, Ռոզային, Սիլվային, Սվետային և Գրետային կարելի է լսել
երրորդ էպիզոդում։
Փոդքասթը պատրաստվել է Եվրոպայի խորհրդի «Կանանց նկատմամբ բռնության հաղթահարումը և գենդերային հավասարության ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում։ Epress.am-ի արտահայտած կարծիքները պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Եվրոպայի խորհրդի քաղաքականությունն ու դիրքորոշումը։

Уроженку Степанакерта Арминэ приютила подруга, которая живет с мужем и тремя детьми. Арминэ спит на диване. Ложится позже всех, встает - раньше всех. Работает в школе неподалеку. На зарплату в 36 000 драмов в месяц (меньше $94) и социальную помощь в размере 50 000 жилье не арендуешь. Арминэ ищет работу получше, доступную квартиру и соседей по комнате. Если помощь 40+10 отменят, без крыши над головой останется также семья приютившей ее подруги.
Сусанна из Гадрута и 6-летний Дани живут в полуразрушенном здании бывшего детского сада в Масисе (Араратская область). Здесь местные власти поселили одиноких женщин, пожилых мужчин, необеспеченные семьи и асоциальных людей: мать с ребенком не вписываются в местный колорит, их травили на глазах журналистов, соседи натравливают своих детей на Дани, у которого на момент визита можно было заметить фингал и ссадины. Условия не лучшие. Отношения между соседями напряженные. В Мэрии сказали, что территорию нужно освободить, но идти им некуда. Программой помощи 40+10 тысяч новые жильцы старого детсада никогда не пользовались. Сусанна и Дани живут в кредит, временами им помогают родственники. Иногда мать женщины присылает деньги из России - по 10-20 000 драмов (примерно $25-51), иногда помогает сестра. Работать Сусанна не может - Дани не с кем оставить.
У Розы пятеро детей и множество внуков. По словам женщины, она старается помогать им тем, что не мешает. Она больше года провела в гостинице "Алашкерт" города Мартуни Гегаркуникской области. Там временно разместили беженцев, не имевших другого варианта. Получаемую помощь 40+10 000 они отдавали владельцу гостиницы. Условиями, отоплением и ресепшеном были довольны. Несколько месяцев назад Роза перебралась в Чаренцаван: состояние здоровья больше не позволяет "не мешать детям".
Уроженка Степанакерта Маринэ живет в швейном цехе квартала Чарбах в ереванском административном районе Шенгавит. Директор цеха Ерем пошел ей навстречу и приютил в освободившемся на время кабинете. Через несколько месяцев Маринэ обратилась в областную администрацию с просьбой предоставить комнату. Ее разместили в бывшей инфекционной больнице города Гюмри. С помощью директора учреждения и родственников женщине удалось привести в порядок двор и комнаты. Впоследствии появились и другие жильцы. В помещении холодно, но чисто. Отопления нет - вся надежда на электрические плиты. Стирают в соседнем здании. Имеется старый холодильник - один на всех. На получение квартиры никто не надеется: программа, при помощи которой Правительство думает решить квартирный вопрос беженцев (на сумму от 2 до 5 млн. драмов), содержит те же риски, что 40+10: большим семьям, может, что-то и удастся найти, но одиноким денег не хватит.
Говорят, для них Правительство построит социальное жилье. Но это - разговоры, а проекта еще нет.
После вынужденного отъезда шушинка Сильва оказалась в одном из удинских сел на армяно-грузинской границе. В 90-х удины покинули эти места, в село перебрались армяне из Кировабада. Старые и новые беженцы понимают друг друга. Бытовые условия здесь не очень: работы, как и воды, нет, но есть много свободного времени.
Света живет с семьей племянницы в городе Абовян Котайкской области. Чувствует себя членом семьи. Молодые работают, Света ухаживает за их малолетними детьми.
Выдав дочь замуж, маникюрша из Шуши Гретта осталась одна. Живет с сестрами и братьями. Ждет квартиры, в которой смогла бы насладиться одиночеством.
Все они стали героинями третьего эпизода цикла "После Карабаха".
Подкаст подготовлен в рамках программы "Преодоление насилия над женщинами и укрепление гендерного равенства в Армении" Совета Европы. Мнения Epress.am могут не совпадать с политикой и позицией СЕ.