Տեսանք Արարատը և լսեցինք ազանը «նաչալնիկի» թույտվությամբ
Արաքս գյուղը Արմավիրի մարզում է՝ Թուրքիայի սահմանին։ Ցանկացած կետից կարելի է տեսնել Արարատը, ամեն տեղից՝ լսել ազանը, որով մոազենը մուսուլմաններին հրավիրում է աղոթքի։ Գյուղացիները պատմում են, որ առաջ (իսկ մեր դեպքում «առաջը» համարյա միշտ «Խորհրդային Միության օրոք» է նշանակում) թուրքերն ավելի բարձրաձայն էին․ առավոտյան կանչը տեղացիների համար որպես զարթուցիչ էր ծառայում։ Հիմա բարձրախոսը վատ է աշխատում։
DSC03296
DSC03295
Ասում են, որ հիմա սահմանապահներն էլ են վատ աշխատում։ Առաջ նրանք պաշտպանում էին իրենց՝ դեռ ԽՍՀՄ սահմանը։ Դիրքերում տասը անգամ ավել զինվոր կար, իսկ հիմա՝ յուրաքանչյուրում ընդամենը 6 հոգի։ «Ինչի՞ համար պիտի պաշտպանի, եթե սա այլևս իրա հայրենիքը չէ, — ասում է գյուղի բնակիչներից մեկը․ — Էն ժամանակ իրանք ուրիշ էին, ոչ թե էս ձերինի պես․․․»։
էս «մերը» Ռուսաստանի դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի ներկայացուցիչն է՝ մի քանի սահմանային ուղեկալների հրամանատար, գյուղական անցուդարձի հսկիչ։ Ի պաշտոնե նա պարտավոր է «ստուգել» եկվորներին և տեղեկացնել սահմանամերձ տարածքում գտնվելու կանոնների մասին։ Այդպես էլ ծանոթացանք։ Քանի որ ես Ռուսաստանի քաղաքացի եմ, ինձ հեշտ է գտնել «բազայում»։ Հարցնում է՝ երբևէ եղե՞լ եք Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունում։ Պատասխանում եմ, որ չեմ եղել երբեք։ Հետո զղջում եմ, որ չհարցրեցի․ «Իսկ դո՞ւք»։ Մենք հայ-թուրքական սահմանին ենք, ի՞նչ կապ ունի այստեղ Դոնեցկը։ Ավելի ուշ իմանում եմ, որ ինքը եղել է․ գնացել էր «մարտական փորձ ձեռք բերելու»։
Գյուղական կյանքում հունիսի վերջը վարունգի սեզոն է։ «Երեխեք, ի՞նչ եք ուզում», — հարցնում է մեր հարևանուհի Ռիմա Հակոբովնան։ «Վարունգ, — պատասխանում ենք մենք․ — մի հինգ հատ»։ Հինգ հատը հաշիվ չէ, Ռիմա Հակոբովնան բերում է որպես նվեր։ Թոշակից առաջ նա մանկաբարձ է աշխատել Վաղարշապատում, մտածում եմ՝ երևի դրա համար է հայրանունով ներկայանում։ «Ապրում եմ թոռանովս, 35 տարեկան է»։ Ծնողների մահվանից հետո թոռը տեղափոխվել է իր մոտ, վարունգ է աճեցնում, տանում Վաղարշապատ՝ վաճառելու։
DSC03554
DSC03488
Մի ուրիշ ընտանիք էլ բանջարեղենը հանձնում է Երևան-սիթիի պահեստ։ Այնտեղ միայն կատարյալ մթերքներն են վերցնում՝ տասից մեկը։ Մայրաքաղաքի սուպերմարկետներին «ոչ հարիր» ապրանքը տանում են մոտակա շուկա՝ սեփական մեքենայով կամ 10 000 դրամով վարձակալված ֆորդով։ Կան նաև վերավաճառողներ. մի կիլո վարունգից 10 տոկոս են աշխատում, հիմիկվա գներով՝ 20 դրամ։ Հարևաններից մեկը պատմում է, որ վաստակած գումարի մեծ մասը ծախսում է տրանսպորտի վրա, որ ապրանքը շուկա տանի ու հետ գա։
Գյուղում համարյա բոլորը զբաղված են ջերմոցներում։ Երեխաներն աշխատում են ծնողների հետ հավասար։ Դեռահասներից մեկը պատմում է, որ երեկ առավոտյան վեցից մինչև ցերեկվա երկուսը սածիլներ է տնկել։ Նրա տատիկը ջերմոցում աշխատում է օրական 15 ժամ։ «Շատ եմ սիրում տատիկիս։ Ծնունդի օրը բոլորով գնացել էինք տնից, որ մենակ մնա, հանգստանա։ Ամենալավ նվերն էր»։
DSC03712
Հաջորդ օրը Ռիմա Հակոբովնան մեզ համար մի ամբողջ տոպրակ վարունգ էր բերել։ Երբ իմացավ, որ «նաչալնիկը» (գյուղում այդպես են անվանում սահմանապահ ծառայության հրամանատարին) մեզ մոտ է, համաձայնեց մտնել սուրճի՝ նախօրոք ճշտելով, ադրյոք համապատասխան է հագնված նման հանդիպման համար։
Ամեն տեղ պաստառներ են կախված՝ «Մի թող թշնամին մտնի քո տուն», որոնք հորդորում են զգոն լինել և եթե ինչ՝ զանգահարել ֆորպոստի ներկայացուցչին։ Սա «նաչալնիկի» անձնական նախաձեռնությունն է, որի համար նրան քիչ էր մնում գործից հանեին. հայկական ԶԼՄ-ները ֆոտոներ էին հրապարակել Հայաստանի ներքին քաղաքականությանը միջամտելու մասին մեկնաբանություններով։ Բայց հորդորը կարծես աշխատում է։ Զավեն ձյաձյան առաջին իսկ օրը ընկերոջս զգուշացրեց․ «Նաչալնիկի հետ խոսա, հետո ստեղ ման արի» ու հավաքեց համարը։ Ասում են՝ ուսումնական տագնապի ժամանակ նա «հանցագործին» բահով էր վնասազերծել։
DSC03649
Նաչալնիկը կարոտում է «առանց ակցենտի ռուսերենը»։ Մեր խմբի նկատմամբ հետաքրքրությունը նա այդպես էր բացատրում։ Փոխադարձ հետաքրքրվածությունը մենք բացատրում էինք նրանով, որ ռուսական ФСБ-ի ներկայացուցչի հետ երբեք սեղան չենք նստել։
Նաչալնիկի ու տեղացիների պատմելով, վերջին տարիներին դիրքերում իրավիճակ է փոխվել։ Առաջ ռուսները շատ էին, հիմա անձնակազմի մեծ մասը ժամկետայիններ ու պայմանագրայիններ են Հայաստանից։ Չարբախի հավաքակայանում նրանց ընտրում է հանձնաժողովը, որի կազմում նաև ռուս սպաներ կան։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն, ծանոթ-բարեկամ խառնելու իմաստ չկա, ընտրում են ըստ «անհրաժեշտ հմտությունների և ռուսերենի իմացության մակարդակի»։ Ծառայությունն այստեղ հարմարավետ է․ սահմանին չեն կրակում, զորամասը մեծ չէ, այսինքն՝ բոլորը բոլորին անձամբ գիտեն։ «Տեղացի սպաների համար ավելի դժվար է՝ անընդհատ զանգեր են ստանում ժամկետայինների հարազատներից։ Իսկ ես ռուսական սպա եմ, ինձ հեշտ է ուստավով աշխատել»։ Հայաստանցի զինծառայողները ռուսական համազգեստ են կրում, բայց ծառայում են ոչ թե 1 տարի, ինչպես Ռուսաստանում է, այլ 2՝ ըստ հայաստանյան օրենքների։ Հայ պայմանագրայինները աշխատավարձը ստանում են ռուբլիով։
DSC03580
Զինվորականներից մեկը պատմում է, որ Թուրքիայի կողմից սահմանը հատում են հիմնականում Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչները։ Հատուկ նշում է, որ դա «ահաբեկչական կազմակերպություն» է։ «Փախնում են, երբ Թուրքիայում հատուկ գործողություններ, հալածանքներ են սկսվում։ Թուրքական բանտերում «ազատ օր» հասկացություն կա։ Ամիսը մեկ լավ վարքի համար կարելի է «ուվալնենի» ստանալ։ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև պայմանագիր չկա, հետևաբար մենք չենք կարող նրանց հետ ուղարկել։ Ստեղ մի երկու տարի են նստում պետական սահմանը խախտելու համար, հետո գնում են Սիրիա։ Վերջին բռնածս թուրքին էնտեղ 15 տարի էին տվել, որից 4-ը արդեն նստել էր։ Ստեղ տարիուկես ստացավ սահմանն անցնելու համար»։
Սահմանը փորձում են անցնել նաև Հնդկաստանի քաղաքացիները։ Ռուս սպան նրանց համեմատում է «Նաշա Ռաշա»-ի հերոսների հետ։ «Ստեղ իրանք կոպեկներ են ստանում, կոպեկնե՛ր։ Վեցից ինը աշխատելու համար՝ 4-5 հազար դրամ։ Ուղարկում են տնեցիքին՝ Ռավշանի ու Ջամշուտի պես»։
Այսօր հարևան գյուղից վերադառնալիս ոստիկանական մեքենայի ձայներ լսեցինք, պարցվեց՝ մեր հետևից են գալիս։ Մեքենայից դուրս վազեց «նաչալնիկն» և ուրախ բարևեց. «Տենց էլ գիտեի, որ դուք եք։ Զանգում, ասում են՝ ինչ-որ մարդիկ հեծանիվ են քշում և ուսումնասիրում սիստեման»։ Սահմանապահները «սիստեմա» են անվանում փշալարերով դարպասները, որոնք ուրվագծում են սահմանը։
DSC03695
DSC03633
Թուրքիային մոտ լինելը այսօր հազիվ դեռահասներին է վախեցնում։ Իրար մեջ խոսում են, որ եթե սահմանը բացվի, թուրքերը հաստատ կհարձակվեն։ Մեծահասակներն անհանգստանում են, որ թուրքական մրգերի և բանջարեղենի ներմուծման պատճառով տեղացիներն անգործ են մնալու։
Գյուղում կա մեկ դպրոց։ Իմ նոր ընկերոջ դասարանում ինը աշակերտ է մնացել։ Վերջերս ծրագրում ավելացել է թուրքերեն լեզուն՝ որպես ընտրովի առարկա։ Դպրոցականներն ամեն տարի այցելում են դիրքեր, էքսկուրսիայի ժամանակ սնվում են զինվորների պես՝ տուշոնկայով գրեչկա։ Դպրոցի առաջին հարկում նկարներ են կախված։ Արարատի մոտ միշտ պատկերված է Արաքս գետը, Երևանում նման սյուժե չես հանդիպի։ Աչքի է ընկնում Արենի գործը, որը մեր պատշգամբից է նկարել՝ դեպի Արարատ տանող ճանապարհը։
DSC03568
DSC03297
Ընկերս նկատում է. «Մենք ոնց որ իննսունականներում մնացած լինենք։ Երեկ մեկը մեքենա էր գողացել, էսօր գնում եմ ընկերոջս թաղմանը՝ ինքնասպան է եղել, բայց ոչ մեկ այդ մասին չի խոսում։ Եթե պանյատներով չես ապրում՝ նեղացնում են, իսկ աղջիկների համար ավելի բարդ է։ Ստիպված ես ինտեգրվել հասարակությունում, որում բոլորն ուզում են գող դառնալ»։
Գող դառնալու ցանկությունը թվում է հասկանալի։ Այլընտրանքները շատ չեն՝ դառնալ զինվոր կամ հող մշակել ռուս զինվորների հսկողության ներքո։
Երբեմնի գողական Դավիթի հետ միանգամից լեզու ենք գտնում։ Նա հարգում է բոլորին, ով չի գնացել Ուկրաինայի դեմ կռվելու, ու չի սիրում Պուտինին, որովհետև նա գող է, որը դավաճանել է գողական մշակույթը։ Այդ երեկո ամենաբուռն քննարկումները Ռուսաստանից արտաքսված ադրբեջանցիների շուրջ էին. Պուտինը միակն է, ով չի հարգում ոչ մեկին, իսկ գողերն ազգություն չունեն։
DSC03427
Հարևաններից մեկը հիշում է՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո «պետություն չկար, ամեն ինչ մեր վրա էինք վերցրել, բայց ԿԳԲ-ն մնում էր ԿԳԲ, սահմանին ամեն ինչ կարգին էր»։ Սոված տարիներին գյուղում ավելի հեշտ էր․ մարդիկ ինքնակազմակերպվում էին, բանջարեղեն էին հավաքում, Երևան էին տանում, որ բաժանեն։ Ադրբեջանից փախստականներ էլ են ընդունել։ Կատակում են, որ նրանք գյուղից գնացել են, երբ լսել են ազանի կանչը։
«1991-ից հետո հինգ տարի լույս չունեինք»։ Ամբողջ փողոցը դիզվառելիքի փող էր հավաքում։ Էլեմենտով հեռուստացույց էին նայում՝ «Ստրկուհի Իզաուրան»։ Մանկապարտեզի շենքն այն ժամանակ լքված էր, 90-ականներին դեռահասաներն այնտեղ էին հավաքվում։
1948 թվականի սովետական քարտեզներում Արաքս գյուղը կոչվում է Ներքին Ղարխուն։ «Կովկասի տեղեկագրի» տվյալներով,  1880 թվականի դրությամբ գյուղում 132 տնտեսություն է եղել, բնակչության էթնիկ կազմը՝ «թաթարներ», դավանանքը՝ «շիա մահմեդականություն»։ Եկեղեցիների կամ մզկիթների մասին տեղեկություններ չկան։ Հիշատակվում է, որ գյուղում առկա էին խոյաձև տապանաքարեր։ Այդպիսիք կան նաև Գորիսում՝ ջարդած գլուխներով։
Նրանք, ում նախնիները Արաքս են եկել ցեղասպանությունից հետո, պատմում են, որ 30-ականներին այստեղ «թուրքեր» են ապրել։ 1945-ին բոլորը գաղթել են․ քրդերը՝ կենտրոնական Ասիա, եզդիները՝ Ռուսաստան։ Մյուս «կովկասյան թաթարները» հեռացել են 1948-ին։ Ասում են, որ նրանց գերեզմանոցը մնացել է դպրոցի տակ։
DSC03303
DSC03302
«Վատ է, որ Սովետական Միությունում չեք ապրել», - ասում է մեր հարևանն ու հիշում, որ 60-ականներին «պոստերը տուն էին մեզ համար», մայոր Սովենկոն բոլորին ճանաչում էր, գյուղում ավելի շատ էր լինում, քան դիրքերում։ Նրա կինը՝ Ռայիսա Իվանովնան, ռուսերենի դասատու էր գյուղի դպրոցում։ Սահմանապահների երեխաները բոլորի հետ նույն դպրոցն էին գնում։ «Հիմա էն չի, հիմա շուկայական հարաբերություններ են»։
Տեղացիները զգացել են նաև կենտրոնացման բացասական կողմերը։ «Անդրոպովի օրոք գյուղում անասնապահական կոլխոզ կար։ Ո՞ր մի հիմարն էր որոշել, որ այստեղ Մերձբալթիկայից կով է պետք բերել։ Ամռանը մեզ մոտ 50 աստիճան է, ձմռանը՝ -20 ու մեկուկես մետր ձյուն»։ «Պլանային տնտեսության պատճառով մարդկանց ստիպում էին բամբակ աճեցնել»։ Մի ձմեռ ոչխարի մորթուց շինել հագած զինվորին չախկալները քիչ էր մնում ուտեին։ Հիշում են, որ 70-80-ականներին Զվարթնոցում տոնավաճառ էին կազմակերպում․ գյուղի բոլոր խանութները փակվում էին, մարդիկ գնում էին վաճառելու բաշխման արդյունքում գյուղ հասած անպետք ապրանքները՝ կալոշներ, տոմատով կիլկա, այլ պահածոներ։ Ասում են՝ բաքվեցիք դրանց համար հերթ էին կանգնում։
DSC03304
DSC03305
Սահամանամերձ գոտում շատերը վարելահողեր ունեն։ Սեփական հողամաս մտնելու համար պետք է թույլտվություն ստանալ սահմանապահներից։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ոմանք Ռուսաստան են գնացել, ոմանք՝ Եվրոպա, որոշները հետ են վերադարձել։ Մարդ կա՝ 16 տարի ապրել է Խարկովում, հիմա պարբերաբար զանգվում է ընկերների ու բարեկամների հետ։ Մեկն էլ վերջերս է եկել Ղարաբաղից։ Նույնիսկ նրանք, ովքեր միշտ գյուղում են ապրել, ունեն արտագաղթած ազգականներ։ Հարևանի տանը թոնիր կա, բայց նկարում պատկերված կնոջ որդիները հիմա լավաշ են թխում Սամարայում։
DSC03591
Մեր մյուս հարևանը՝ Դավիթը, Ռուսաստանի Բելգորոդի շրջանում հաջողակ շինարարական բիզնես ուներ․ այնտեղ հիմա ոչինչ չեն կառուցում, ու չես էլ կարող տունդ վաճառել։ «Ռուսաստանը սաղին կուլ ա տվել, հիմա բաց ոռով ենք վերադառնում»։ Եզդի Հուսեյնի բոլոր բարեկամները Եվրոպա են տեղափոխվել դեռ պերեստրոյկայի ժամանակ։ Ինքը Եվրոպայում ձանձրացել է. այստեղ մեծ տուն ունի, ջերմոց, աղավնիներ, պարբերաբար շուկա է գնում։
DSC03744
Այս տեքստի վրա աշխատելու ժամանակ գտա Դավիթ Գասպարյանի վիդեոբլոգը Արաքս գյուղից։ Դավիթը կլոր տարի նկարում է իր պտղատու այգիներն ու սովորեցնում խնամել ծառերը։ Բլոգի հղումը՝ https://www.youtube.com/@davitgasparyan2800

Предупредили «начальника», погуляли у Арарата
Аракс — село в Армавирском районе, на границе с Турцией. Почти из любой точки села можно не только увидеть Арарат и границу, но и услышать азан — призыв к молитве мусульман. Правда, не пять раз в день, как положено в исламе. Местные рассказывают, что раньше (а в нашем случае «раньше» — это почти всегда в советское время) турки были громче, поэтому утренний призыв муэдзина они использовали в качестве будильника, а сейчас динамик работает плохо.
DSC03296
DSC03295
Говорят, что и пограничники работали лучше, потому что охраняли тогда еще свою границу СССР. Солдат на каждой заставе было в десятки раз больше, а сегодня по шесть человек. «Сейчас ему какой интерес охранять, это не его родина, не его граница, — говорит один из жителей села. — Тогда было по-другому, не то что этот ваш…»
Этот «наш» — один из представителей пограничных войск ФСБ России на границе Армении с Турцией. Он обязан проверить всех приезжих и оповестить о правилах пребывания на приграничной территории. Так мы и познакомились. Меня, гражданку РФ, легко пробить по базе. Получаю вопрос о том, была ли я в ДНР, якобы кто-то с похожей фамилией был. Теряюсь и отвечаю, что не была, а потом жалею, что не спросила в ответ: «А вы?». Мы же все-таки на границе Армении и Турции — какое это имеет значение. Позже узнаю, что он был, «получил боевой опыт».
В сельской жизни конец июня — сезон огурцов. «Ерехек, инч эк дук узум?» — соседка Римма Акоповна вышла к нам на встречу. «Огурцы, — ответили мы. — Нам бы штук пять». «Килограмм?» — и вынесла пять штук в подарок. До пенсии она работала акушеркой в Вагаршапате, думаю, именно поэтому использует отчество при знакомстве. «Живу внуком, ему 35 лет». После смерти родителей внук живет с ней, продает овощи в Вагаршапат.
DSC03554
DSC03488
Другая семья отвозит овощи на склад в Ереван-сити. В него берут только идеальные продукты — один из десяти с грядки. А неподходящие для столичного супермаркета овощи везут на рынок на своей машине или на арендованном форде за 10 000 драмов. Есть и услуги агента — от цены за килограмм огурцов они возьмут 10%, сейчас это 20 драмов. Сосед говорит, что большая часть заработанных денег уходят на транспорт до рынка и обратно.
Почти все жители заняты в теплицах. Дети работают на родителей полный рабочий день. Один из подростков рассказал, что вчера с шести до двух сажал саженцы․ Его бабушка проводит в теплице по 15 часов. «Я ее очень люблю, — говорит он. — Когда у нее был день рождения, мы просто ушли из дома, чтобы она побыла одна и отдохнула, это был лучший подарок».
DSC03712
На следующий день Рима Акоповна преподнесла нам целый пакет огурцов. Услышав, что в тот момент у нас в гостях был «начальник» (так в селе называют командира подразделения пограничной службы), она согласилась зайти на кофе, уточнив, подходящий ли у нее костюм для такой встречи.
В округе висят плакаты «Не дай врагу войти в твой дом!», призывающие местное население быть внимательными и в случае чего набрать номер представителя заставы. Это инициатива начальника. За этот плакат его чуть не уволили — медиа распространили фото с комментарием о влиянии России на внутреннюю политику Армении. Кажется, призыв работает. Моего коллегу на улице встретил дядя Завен и со словами «сначала поговори с начальником, потом гуляй» тут же набрал его номер. Говорят, во время учебной тревоги он задержал «преступника» лопатой.
DSC03649
Начальник скучал «по возможности поговорить на русском без акцента» — так он объяснил свой интерес к нашей компании. В свою очередь, наша компания объяснила взаимный интерес тем, что никогда не сидела за одним столом с представителем российского ФСБ.
Судя по рассказам начальника и местных жителей, ситуация на погранзаставе за последние годы переменилась. Прежде на границе служило большое количество российских военных, сейчас в личном составе преобладают срочники и контрактники из Армении, которых отбирает комиссия в сборном пункте Чарбаха. В комиссии участвуют российские командиры. Согласно официальной версии, отбор происходит не по блату, а на основании необходимых навыков и знания русского языка. Служба здесь проходит комфортно: на границе не стреляют, часть небольшая, а значит у всех со всеми есть личный контакт. «Местным офицерам сложней, им звонят отовсюду родственники срочников. А я русский офицер, мне проще работать по уставу». При этом солдаты из Армении ходят в российской военной форме, но служат не год, как положено в России, а два — по законам Армении. Армянские контрактники получают зарплату в рублях.
DSC03580
Один из военнослужащих рассказывает, что со стороны Турции приходят в основном представители рабочей партии Курдистана. Он уточняет, что это террористическая организация: «Когда в Турции начинаются спецоперации, гонения, они бегут сюда. А еще в турецких тюрьмах есть такое понятие, как выходной день. Раз в месяц за хорошее поведение можно получить “увольнение”. Между Арменией и Турцией договора нет, поэтому их нельзя отправить обратно, а здесь они получают меньший срок за нарушение государственной границы, а затем едут в Сирию. Крайний мой задержанный турок… у него было 15 лет тюрьмы, из которых он отсидел четыре. За нарушение границы здесь ему дали полтора года».
Границу пытаются пересекать и граждане Индии. Российский офицер их сравнивает с трудовыми мигрантами из телесериала «Наша Раша»: «Они здесь получают копейки, прямо вообще сущие копейки. За сутки работы с шести до девяти получают 4–5 тысяч драмов. Они отправляют это домой, как Равшан и Джамшут».
Сегодня по дороге из соседнего села услышали полицейскую сирену — оказалось за нами. Из машины выбежал начальник и радостно поприветствовал — «Так и думал, что это вы! Мне звонят и говорят, что кто-то едет на велосипедах и внимательно изучает систему». В среде пограничников «системой» называют заборы с колючей проволокой, которые очерчивают границу.
DSC03695
DSC03633
Близость Турции если кого сегодня и пугает, то пожалуй только подростков. Среди них ходят слухи, что если границу откроют, то турки обязательно нападут. Взрослые опасаются, что из-за импорта турецких овощей и фруктов местные останутся без работы.
Школа в деревне одна, в классе моего нового приятеля осталось девять человек. С недавних пор в программе появился турецкий язык как предмет по выбору. Школьники ежегодно посещают заставу, во время экскурсии обедают по-солдатски гречкой с тушенкой. На первом этаже школы развешаны рисунки. Возле Арарата всегда нарисована река Аракс, в Ереване такого сюжета не встретить. Среди всех рисунков выделяется тот, что нарисовал Арен на нашем балконе — на нем изображена дорога, ведущая на Арарат.
DSC03568
DSC03297
Мой приятель замечает, что «мы тут остались в девяностых, вчера кто-то угнал машину, а сегодня я еду на похороны своего друга, который совершил суицид, но об этом никто не говорит. Если ты не живешь по понятиям, тебя будут буллить, а девушкам еще сложнее. Приходится вливаться в социум, где все хотят стать ворами».
Желание стать вором кажется естественным. Примеров для подражания в оффлайне немного — быть солдатом или возделывать поля под надзором российских фсбшников.
Мы сразу находим общий язык с бывшим гангстером Давидом. Он уважает тех, кто не пошел на войну в Украине, а еще не любит Путина, потому что это вор, который предал воровскую культуру. Самые горячие обсуждения в тот вечер были вокруг депортации азербайджанцев из России, мол, Путин единственный, кто никого не уважает, а у воров национальности нет.
DSC03427
Один из соседей вспоминает, что после распада СССР «государства не было, и мы все взяли на себя, но КГБ остался КГБ — на границе все было четко». В селе в голодные для страны годы жилось лучше, местные самоорганизовались и собирали овощи, везли в Ереван, раздавали. Принимали и беженцев из Азербайджана, правда теперь в шутку отмечают, что те уезжали, услышав азан на рассвете.
«С 1991 года пять лет у нас не было света», поэтому деньги на солярку собирали всей улицей. «Рабыню Изауру» смотрели по телевизору на батарейках. А здание, в котором сегодня детский сад, было заброшено, в девяностые дети постарше проводили там свободное время.
В советском атласе 1948 года село Аракс называлось Неркин Кархун. По данным «Сборника сведений о Кавказе» 1880 года в деревне было 132 двора, народность жителей указана как «татары», вероисповедание — «шииты». Информации о церквях или мечетей нет, но указаны надгробные памятники в виде барана. Такие стоят в Горисе с оторванными головами.
Соседи, чьи семьи приехали сюда сразу после геноцида, вспоминают, что в тридцатые годы здесь жили «турки», а в 1945 году все разъехались: курды в центральную азию, езиды в Россию, а остальные «кавказские татары» уехали в 1948-ом. Говорят, что их кладбище было обнаружено на месте основания школы.
DSC03303
DSC03302
«Как плохо, что вы не жили в советском союзе!» — отмечает наш сосед, вспоминая, что в шестидесятые «застава была нашим домом», майор Совенко знал всех, в деревне проводил больше времени, чем на заставе. Его жена Раиса Ивановна тогда работала учительницей русского языка в сельской школе. Дети служивших на границе ходили в эту же школу вместе со всеми. «А сейчас совсем не то, сейчас рыночные отношения».
С издержками централизации местные жители тоже сталкивались. «При  Андропове в селе был скотоводческий колхоз. Какой дурак привез сюда коров из Прибалтики? У нас летом 50 градусов, зимой минус 20 и 1,5 метра снега». «Из-за плановой экономики мучали людей выращиванием хлопка». Как-то раз зимой солдата в российской овечей шинели чуть не съели шакалы. Вспоминают, что в 70–80-е годы в Звартноце была ярмарка, во время которой все магазины в селе закрывались, потому что везли продать никому не нужные в деревне товары, попавшие на прилавок по распределению: калоши, килька в томате и другие консервы. Говорят, за ними стояли в очереди бакинцы.
DSC03304
DSC03305
Сегодня на приграничной зоне у многих поля. Попасть на территорию собственного участка можно только с пропуском.
После распада СССР кто-то уехал в Россию, кто-то в Европу, некоторые вернулись, кто-то прожил 16 лет в Харькове и сейчас регулярно созванивается с друзьями и родственниками. Кто-то недавно приехал из Карабаха. Но даже у тех, кто все время жил в деревне, есть родственники-мигранты. В соседнем доме был тандыр, а сейчас сыновья женщины со снимка пекут лаваш в Самаре.
DSC03591
У нашего соседа Давида в России был успешный строительный бизнес, правда в Белгородской области, где сейчас ничего не строится и невозможно продать свою квартиру. «Россия всех проглотила. Сейчас мы возвращаемся с голой жопой» — говорит он. У езида Хусейна все родственники еще в перестройку уехали в Европу, а ему там скучно — у него большой дом, теплица, голуби и регулярные поездки на рынок.
DSC03744
Во время работы над этим текстом я нашла блог Давида Гаспаряна из села Аракс. Давид снимает фруктовые сады круглый год и показывает как ухаживает за деревьями. Ссылка на блог: https://www.youtube.com/@davitgasparyan2800