Թուրքիան կարող է ռազմակայան ստեղծել Ադրբեջանում
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել, ըստ որի Ադրբեջանում կարող է թուրքական ռազմակայան ստեղծվել: Ենթադրվում է, որ այս հարցը քննարկվել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի` Ադրբեջան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ: Նոր ռազմակայանի ստեղծումը պատասխան հարված է Մոսկվայի և Երևանի միջև կնքված նոր պայմանագրին, ըստ որի` Ռուսաստանի ռազմակայանը շարունակելու է Հայաստանում մնալ ևս 24 տարի, գրում է Независимая газета-ն:
Ադրբեջանցի վերլուծաբանների կարծիքով` այս քայլով Ռուսաստանը ամրապնդում է իր դիրքերը տարածաշրջանում և ուղերձ է հղում Ադրբեջանին` չմտածել ղարաբաղյան խնդրի` ռազմական ճանապարհով լուծման մասին:
Նշենք նաև, որ Աբդուլա Գյուլի պաշտոնական այցի ընթացքում երկու երկրների միջև կնքվել է «Ռազմական համագործակցության և փոխադարձ օգնության» համաձայնագիրը: Վերլուծաբանները նշում են նաև, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև կնքված պայմանագրերը մեկը մյուսին պատասխան քայլեր չեն, քանի որ հայ-ռուսական պայմանագիրը վաղուց էր ծրագրվում, իսկ թուրք-ադրբեջանականը` հին պայմանագրի նորացումն էր:

Azerbaijan media report that Turkey might establish a military base in Azerbaijan. It is assumed that this issue was discussed during Turkish President Abdullah Gul's recent official visit to Baku. A possible new military base is a blow directed at the new contract signed between Moscow and Yerevan, which extends Russia's current contract for an additional 24 years, reports Nezavisimaya Gazeta.
In the opinion of Azerbaijani analysts, with this step, Russia strengthens its role in the region and sends a message to Azerbaijan: don't even think about settling the Nagorno-Karabakh conflict through means of force.
As previously reported, during Gul's Baku visit, the two countries' leaders signed a "Strategic Partnership and Mutual Assistance" deal. Analysts state, as well, that the agreements signed between Armenia and Russia, and Turkey and Azerbaijan are not responding measures, since the Armenia-Russia contract was planned long ago, while the the Turkey-Azerbaijan deal is simply a renewal of a previous contract.