ՀՀ կառավարությունը ծխելու դեմ պայքարում է ծխախոտի գները բարձրացնելով
Այսօր ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Ակցիզային հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» և «Բենզինի և դիզելային վառելիքի համար հաստատագրված վճարների մասին» ՀՀ օրենքներն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» օրինագծերին։
Սույն նախագծերի ընդունմամբ ակնկալվում է ծխախոտի արտադրանքի, ինչպես նաև բենզինի ու դիզելային վառելիքի գծով անցում կատարել հարկման առավել արդարացի` արժեքային համակարգի, ապահովել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության առջև Հայաստանի ստանձնած պարտավորության կատարումը, բարելավել ծխախոտի արտադրանքի ոլորտից պետական բյուջե ստացվող հարկային եկամտի մակարդակը, նշված է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության մեջ։
Այս հարցը նույնպես, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, երկար ժամանակ քննարկվել է վերը նշված ապրանքները ներմուծողների և արտադրողների հետ, արդյունքում հստակեցվել է բնագավառի քաղաքականությունը։
Նիստի ընթացքում վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում, օրինակ` ծխախոտը, շատ էժան է և ամենքին մատչելի, ու մեզանում խիստ տարածված են նաև ծխախոտի հետևանքով առաջացող հիվանդությունները։
«Ուստի գները պետք է աստիճանաբար բարձրացնել, ինչը արդյունավետ կլինի ծխելու դեմ պայքարի իմաստով։ Երկրորդ, անհրաժեշտ է հավասար մրցակցային դաշտ ստեղծել ներմուծողների և արտադրողների միջև և երրորդ` օրինագիծը նախատեսում է սահուն անցում դեպի խաղի նոր կանոններ, քանի որ օրենքի այս կետը գործելու է 2014թ.-ից», - ասել է վարչապետը:

В Армении собираются повысить цены на сигареты
24 сентября правительство Армении одобрило законопроекты o «изменении и дополнении в законах республики Армения «об акцизном налоге» и «установлении выплат за табачные изделия», а также объявило о потере силы закона «об установлении выплаты за бензин и дизельное горючее».
Данные законопроекты позволят перейти к более справедливым системам налогообложения, исполнению обязанностей наложенными Всемирной Торговой палатой и поднять уровень поступлений в бюджет налогов от продаж табачных изделий, говорится в сообщении из правительства.
По словам премьера Тиграна Саркисяна, эти вопросы долго и детально обсуждались с импортерами этих товаров, в результате чего была сформулирована политика этой области.
На заседании премьер отметил, что в Армении, например, табачные изделия очень дешевы и доступны каждому. По этой причине среди населения возрастают заболевания связанные с курением.
«Следовательно, цены на табачные изделия надо постепенно поднимать, что эффективно скажется на борьбе с курением. Также надо создать равные условие для импортеров и производителей. И последнее, законопроект планирует плавно перейти к новым правилам игры, так как эти пункты начнут действовать с 2014 года», - резюмировал Тигран Саркисян.