ՀՀ կառավարությունը ծխելու դեմ պայքարում է ծխախոտի գները բարձրացնելով
Այսօր ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Ակցիզային հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» և «Բենզինի և դիզելային վառելիքի համար հաստատագրված վճարների մասին» ՀՀ օրենքներն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» օրինագծերին։
Սույն նախագծերի ընդունմամբ ակնկալվում է ծխախոտի արտադրանքի, ինչպես նաև բենզինի ու դիզելային վառելիքի գծով անցում կատարել հարկման առավել արդարացի` արժեքային համակարգի, ապահովել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության առջև Հայաստանի ստանձնած պարտավորության կատարումը, բարելավել ծխախոտի արտադրանքի ոլորտից պետական բյուջե ստացվող հարկային եկամտի մակարդակը, նշված է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության մեջ։
Այս հարցը նույնպես, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, երկար ժամանակ քննարկվել է վերը նշված ապրանքները ներմուծողների և արտադրողների հետ, արդյունքում հստակեցվել է բնագավառի քաղաքականությունը։
Նիստի ընթացքում վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում, օրինակ` ծխախոտը, շատ էժան է և ամենքին մատչելի, ու մեզանում խիստ տարածված են նաև ծխախոտի հետևանքով առաջացող հիվանդությունները։
«Ուստի գները պետք է աստիճանաբար բարձրացնել, ինչը արդյունավետ կլինի ծխելու դեմ պայքարի իմաստով։ Երկրորդ, անհրաժեշտ է հավասար մրցակցային դաշտ ստեղծել ներմուծողների և արտադրողների միջև և երրորդ` օրինագիծը նախատեսում է սահուն անցում դեպի խաղի նոր կանոններ, քանի որ օրենքի այս կետը գործելու է 2014թ.-ից», - ասել է վարչապետը:

Home / Armenia / RA Government Fights Smoking by Raising Price of Cigarettes
Today the government of Armenia approved making amendments and additions to the RA Law on Excise Tax and the bills to revoke outdated RA Laws on Fixed Charges for Tobacco Products and Fixed Charges for Petrol and Diesel.
The adoption of these bills expects a transition to a fairer tax system on tobacco products, as well as gasoline and diesel fuel, to ensure the obligation Armenia has undertaken before the World Trade Organization, and to improve the level of income tax into the state budget from the tobacco products sector, according to a release issued by the RA Government information and public relations department.
This issue, said Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, has been discussed for a long time with importers and producers of tobacco products.
During the session, the Armenian PM noted that in Armenia, cigarettes are quite cheap and accessible to everyone, but that also diseases caused by tobacco use are widespread.
“Therefore, prices should gradually increase, which will be effective to combat smoking. Second, there’s a need to create an even playing field (equal competition) between importers and producers, and third, the bill envisions a smooth transition to new rules of the game, since this point of the law will be in effect from 2014,” he said.