Հայաստանը հինգ աստղ է ստացել ՈՒԵՖԱ-ից
Հոկտեմբերի 26-ին ՈՒԵՖԱ-ի զարգացման և տեխնիկական աջակցման կոմիտեի առաջարկով, ՈՒԵՖԱ-ի Գործկոմի հերթական նիստի ընթացքում տեղի ունեցավ ՀՖՖ-ի «հինգ աստղ» չափանիշի պաշտոնական հաստատումը:
Հուլիսին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան արժանացավ «հինգ աստղ» չափանիշի` ՈՒԵՖԱ-ի Grassroots ծրագրի (մանկական և մանկապատանեկան ֆուտբոլ) խարտիայի համակարգում, ինչը վկայում է ՀՖՖ-ի` մասսայական ֆուտբոլում կատարած արդյունավետ աշխատանքների մասին, նշում է ՀՖՖ մամուլի ծառայությունը:
Երկու տարի առաջ ՀՖՖ-ն արժանացել էր «մեկ աստղ» չափանիշի: Եվս «չորս աստղ» գնահատականի արժանանալու համար ՀՖՖ-ն փաթեթ էր ներկայացրել, որը պարունակում էր վերջին երկու տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը մասսայական ֆուտբոլի ասպարեզում: ՈՒԵՖԱ-ին, մասնավորապես, ներկայացվել էին անցկացված բոլոր միջոցառումների ցանկը, ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև մասնակիցների քանակի արձանագրված աճը:

Armenia Awarded 'Five Stars' from UEFA
On Oct. 26, upon a proposal by the UEFA Development and Technical Support Committee, during a meeting of UEFA's Executive Committee, the Football Federation of Armenia was officially awarded its "five stars."
In July, the Football Federation of Armenia (FFA) was given five stars as part of the UEFA Grassroots programme, which testifies to the effective work the FFA has carried in helping to cultivate the game's grassroots, according to a FFA press release.
Note that two years ago, FFA had received only one star. In order to acquire the remaining four stars, FFA had presented a package which contained its work over the last two years in the area of grassroots football. Presented to UEFA, in particular, was a list of all the FFA events, the process and outcomes, as well as the recorded increase in the number of participants.
According to its official website, UEFA has been reinforcing its grassroots activities more recently this year, spreading its message across Europe to include sectors such as football for the disabled. Children are also being targeted in the campaign to show the joy of football.