Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները կարող են հումանիտար փաստաթուղթ ընդունել. կարծիք
Աստանայում ընթացող ԵԱՀԿ գագաթաժողովը շատ տխուր միջոցառում է. այն փաստը, որ հավաքին չեն մասնակցում ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահները, ցույց է տալիս, որ այս գագաթաժողովը չի կարելի լիարժեք համարել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք է հայտնել  փորձագետ-քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը:
Խոսելով ԵԱՀԿ գագաթաժողի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման մասին` նա նշել է, որ Աստանայում կընդունվի մի բանաձև, որն ուղղակի կընդգծի նախկինում ընդունված դրույթները, և ոչ ավելին:
«ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահների` այս գագաթաժողովին չմասնակցելը յուրահատուկ քարտ-բլանշ է Ռուսաստանի համար: Ռուսաստանը կփորձի իր համար բենեֆիս սարքել»,- կարծիք է հայտնել քաղաքագետը:
Ասուլիսի ևս մեկ մասնակից` «ՀՔԻ» հ/կ-ի նախագահ Հովհաննես Նիկողոսյանը փիլիսոփայական է համարել Սարգսյանի դատողությունները:

The OSCE Summit in Astana, Kazakhstan, is a very sad event: the fact that the presidents of the US and France won't be participating shows that this summit cannot be considered authoritative, said Yerevan-based analyst Manvel Sargsyan, speaking to journalists today.
Speaking about the meeting between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev to take place during the Dec. 1–2 summit, Sargsyan said a resolution will be adopted in Astana which will simply highlight previously approved points and nothing more.
"The US and French presidents' not participating in this summit is a unique carte blanche for Russia. Russia will attempt to create a benefice for itself," said the analyst.
Another participant in today's press conference, Hovhannes Nikoghosyan, the president of a local NGO, considered Sargsyan's judgments to be philosophical.
"This is a sort of philosophical approach, we can't say for sure," he said, adding that, in his opinion, a document of a humanitarian nature will be approved at the upcoming summit.