Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները կարող են հումանիտար փաստաթուղթ ընդունել. կարծիք
Աստանայում ընթացող ԵԱՀԿ գագաթաժողովը շատ տխուր միջոցառում է. այն փաստը, որ հավաքին չեն մասնակցում ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահները, ցույց է տալիս, որ այս գագաթաժողովը չի կարելի լիարժեք համարել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք է հայտնել  փորձագետ-քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը:
Խոսելով ԵԱՀԿ գագաթաժողի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման մասին` նա նշել է, որ Աստանայում կընդունվի մի բանաձև, որն ուղղակի կընդգծի նախկինում ընդունված դրույթները, և ոչ ավելին:
«ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահների` այս գագաթաժողովին չմասնակցելը յուրահատուկ քարտ-բլանշ է Ռուսաստանի համար: Ռուսաստանը կփորձի իր համար բենեֆիս սարքել»,- կարծիք է հայտնել քաղաքագետը:
Ասուլիսի ևս մեկ մասնակից` «ՀՔԻ» հ/կ-ի նախագահ Հովհաննես Նիկողոսյանը փիլիսոփայական է համարել Սարգսյանի դատողությունները:

Лидеры Армении и Азербайджана участвуют в «очень скучном мероприятии»
Проходящий в Астане саммит ОБСЕ – очень скучное мероприятие. Неучастие в нем президентов США и Франции показывает, что нельзя считать саммит полноценным. Об этом на пресс-конференции заявил политолог Манвел Саргсян.
Затронув встречу Сержа Саргсяна с Ильхамом Алиевым в рамках саммита ОБСЕ, эксперт отметил, что в Астане будет принята резолюция, которая только подчеркнет существующие прежде положения.
«Неучастие в саммите французского и американского президентов является своего рода карт-бланшем для России. Россия попытается устроить себе бенефис», - считает политолог.
Другой участник пресс-конференции, председатель одной из местных общественных организаций Ованес Никогосян назвал наблюдения оппонента философскими. «Это в какой-то мере философский подход, мы не можем говорить об этом с уверенностью», - отметил он. Никогосян также выразил мнение, что на этом саммите будет принят документ гуманитарного характера.