ՀԱԿ-ում արձանագրեցին 2010 թվականի նվաճումները
Այսօր կայացավ Հայ ազգային կոնգրեսի` այս տարվա վերջին քաղխորհդի նիստը, որին մասնակցում էր նաև ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
ՀԱԿ առաջնորդն այս անգամ թույլատրեց նիստին մասնակցել նաև լրագրողներին:
Նիստի ժամանակ ամփոփվեց Կոնգրեսի մեկ տարվա գործունեությունը:
«Մեզ շատ հաճախ փորձում են մեղադրել, որ մենք պասիվ ենք, սառեցրել ենք իրավիճակը և այլն, բայց ես կուզեի մի քանի փաստերով ներկայացնել ՀԱԿ-ի գործունեությունն այս ընթացքում, որը, իմ կարծիքով, լրիվ ջարդում է այդ տեսակետները»,- ասել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Զուրաբյանն անդրադարձավ այս տարվա զանգվածային միջոցառումներին: «Բազմահազարանոց հանրահավաքներ, տարբեր հանրահավաքներում 15000-40000 մարդու մասնակցությամբ, մենք անցկացրել ենք մարտի 1-ին, ապրիլի 7-ին, սեպտեմբերի 17-ին, հոկտեմբերի 15-ին և 19-ին, նոյեմբերի 9-ին, այդ ընթացքում նաև անցկացրել ենք երկու բազմահազարանոց երթ` մարտի 16-ին, և դեկտեմբերի 10-ին: Սրանով էլ մենք չենք բավարարվել, և, եթե հիշում եք, տարին մենք սկսեցինք հունվարի 8-ի հանրահավաքով, որը Նիկոլ Փաշինյանի ընտրարշավի հետ կապված հանրահավաք էր: Բացի դրանից, մենք նաև անցկացրել ենք 7 հանրահավաք Հայաստանի տարբեր քաղաքներում:
Ես չգիտեմ` ուրիշ ակտիվ քաղաքական ուժ Հայաստանում գործել է, թե չէ այս տարվա ընթացքում, որը այսքան ակտիվ գործունեությամբ է զբաղվել, և այսքան մարդ է մոբիլիզացրել»,- ասել է ՀԱԿ համակարգողը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ Կոնգրեսի հանրահավաքներից երեքն անցկացվել են հատուկ այն օրերին, երբ Հայաստանում անցկացվել են միջազգային լուրջ ֆորումներ:
«Եվ պետք է ասել, որ այս զուգորդումը մեր հանրահավաքների միջազգային կառույցների ֆորումների հետ շատ լուրջ և հսկայական էֆեկտ ունեցավ: Մենք կարողացանք միջազգային դիվանագիտության օրակարգ մտցնել ազատությունների ոտնահարման հարցերը, և այսօր միջազգային հանրությունը շատ լուրջ և կոշտ դնում է այդ հարցերը Հայաստանի իշխանությունների առաջ: Սա, կարծում եմ, լրջագույն նվաճում է», - ասել է Զուրաբյանը:
Եվս մեկ նվաճում ՀԱԿ համակարգողը համարել է այն, որ «ի վերջո այն բոլոր խոսակցությունները, որոնք մենք դեռ 2008 թվականից վարում էինք` ստվերային կառավարության ստեղծման մասին, կարելի է համարել այլևս իրականություն, որովհետև, եթե դուք հիշում եք, մենք այս տարվա փետրվարին առաջին անգամ հասարակության դատին ներկայացրեցինք համատեղ «100 քայլ» սոցիալ-տնտեսական վերափոխման ծրագիրը, ինչը նշանավորեց մի շատ կարևոր անցում, շարժման մեջ»:
Զուրաբյանի խոսքով` այժմ ՀԱԿ-ն ավարտում է աշխատանքը գիտության, կրթության և մշակույթի ծրագրերի շուրջ:
Ամփոփելով տարին, Զուրաբյանը նշել է, որ այն կարելի է համարել ՀԱԿ-ի կայացման, հզորացման և ընդհանրապես Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կայացման և հզորացման տարի:
Ըստ ՀԱԿ-ի ներկայացուցչի` դրա հետևանք է նաև այն, որ իշխանությունները, տեղի տալով համաժողովրդական շարժման և միջազգային ճնշումներին, այնուամենայնիվ, վերսկսեցին քաղբանտարկյալների ազատ արձակման գործընթացը:
Խոսելով մնացած 9 քաղբանտարկյալների մասին` Զուրաբյանն իրենց մաղթել է ուժ և կորով:
«Ամենակարևոր գործն իրենք են անում, և կարծում եմ , որ հպարտ են այդ գիտակցությամբ, որ իրենք այսօր առաջամարտիկն են այս ազատամարտի: Վստահ եմ, որ մյուս տարի մենք բոլորի ազատմանը կհասնենք: Կարծում եմ, որ մյուս տարի մենք կգործենք ավելի համախմբված, ավելի վճռական, ավելի ակտիվ և շատ ավելի մեծ արդյունքներ կարձանագրենք»,- ամփոփել է Լևոն Զուրաբյանը:
Կոնգրեսի գրասենյակում կազմակերպվել էր նաև փոքրիկ հյուրասիրություն և Զուրաբյանի ելույթից հետո ՀՀ առաջին նախագահը շնորհավորել է ներկաների Ամանորը:

Армянская оппозиция подвела итоги года: следующий будет эффективнее
29 декабря состоялось последнее в этом году заседание политсовета Армянского национального конгресса с участием первого президента Армении, лидера АНК Левона Тер-Петросяна.
На этот раз, с позволения лидера Конгресса, на заседании присутствовали и журналисты. В ходе заседания была обобщена деятельность АНК в уходящем году.
«Нас часто пытаются обвинить в пассивности, в том, что мы заморозили ситуацию, но я бы хотел представить деятельность АНК в нескольких фактах, которые, по-моему, сводят к нулю эти мнения», - сказал координатор Конгресса Левон Зурабян.
Зурабян коснулся также массовых мероприятий, организованных в 2010 году.
«Митинги с участием 15-40 тысяч человек мы провели 1 марта, 7 апреля, 17 сентября, 15 и 19 октября, 9 ноября. Кроме того, провели 2 многотысячных шествия - 16 марта и 10 декабря. Мы не ограничились и этим. Если помните, год мы начали митингом 8 января, который был организован в связи с предвыборной кампанией Никола Пашиняна (политзаключенный, главный редактор газеты «Айкакан жаманак». Участвовал в дополнительных выборах в парламент – ред.). Мы провели 7 митингов в разных городах Армении.
Не знаю, действовала ли так активно в этом году какая-либо другая политическая сила Армении, которая смогла бы мобилизовать такое количество людей», - сказал координатор АНК.
Зурабян также напомнил, что 3 митинга Конгресса были проведены «в конкретные дни, когда в Армении проходили серьезные международные форумы».
«Стоит отметить, что это пересечение наших митингов и форумов международных структур имело очень серьезный эффект. Мы сумели внести в повестку международной дипломатии вопросы попирания свобод, и сегодня международное сообщество ставит эти вопросы перед властями Армении в очень серьезной и резкой форме. Думаю, что это серьезнейшее достижение», - сказал Зурабян.
Еще одним достижением координатор АНК посчитал то, что «в конце концов все те переговоры, которые мы ведем еще с 2008 года, о создании теневого государства, можно считать отныне действительностью, так как, если вы помните, в феврале этого года мы впервые представили вниманию общественности социально-экономическую программу «100 шагов», которая ознаменовала очень важный переход в движении».
По словам Зурабяна, на данный момент Конгресс заканчивает работы по созданию программ в области науки, образования и культуры. Подводя итоги года, координатор АНК отметил, что 2010 год можно считать годом становления, укрепления Конгресса и гражданского общества в целом.
Представитель оппозиции также отметил, что в результате власти уступили всенародному движению и международным давлениям, и тем не менее, начали выпускать политзаключенных на свободу. Говоря об остальных 9 политзаключенных, Зурабян пожелал им силы и храбрости.
«Самое главное делают они, и я считаю, что они гордятся тем, что они сегодня в авангарде этой войны. Я уверен , что в следующем году мы добьемся свободы для всех. Думаю, в 2011-ом мы будет действовать более сплоченно, решительно, более активно, и результаты будут больше», - заключил Левон Зурабян.
После выступления Зурабяна всех присутствующих поздравил первый президент Армении Левон Тер-Петросян.