2022թ. Աշխարհի գավաթը կարող է անցկացվել ձմռանը
2022 թվականի ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը կարող է անցկացվել ոչ թե ամռանը, ինչպես սովորաբար, այլ հունվար ամսին: Reuters-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Զեպ Բլատերը` Քատարի մայրաքաղաք Դոհա իր այցելության ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի վերջին ՖԻՖԱ-ն աննախադեպ որոշում էր կայացրել` 2022 թվականի Աշխարհի գավաթի խաղարկության անցկացման վայր ընտրելով Քատարը: Այս որոշումը խիստ քննադատության էր արժանացել մասնագետների կողմից, ովքեր նշել էին, որ ամռանը Քատարում ֆուտբոլ խաղալ հնարավոր չէ, քանի որ օդի ջերմաստիճանը հասնում է +45-ի: Ձմռանը Քատարում ջերմաստիճանը հասնում է առավելագույնը +30-ի:
Զեպ Բլատերը զերծ էր մնում մեկնաբանություններից, սակայն նրա լռությունը երկար տևել չէր կարող:
«Մենք դեռ ժամանակ ունենք, դեռ 11 տարի առջևում է, և մենք պետք է որոշենք` որն է առաջնությունն անցկացնելու ճիշտ ժամանակը: Կարծում եմ` Աշխարհի գավաթը կարող է ձմռանն անցնել», - հայտարարել է Բլատերը:
ՖԻՖԱ-ի նախագահի հայտարարությունը, անկասկած, լուրջ քննարկամն և դժգոհությունների առարկա կդառնա ֆուտբոլային աշխարհում:
Նշենք, որ համաշխարհային ֆուտբոլային լիգաներն իրենց առաջնություններն անցկացնում են սեպտեմբերից մայիս ընկած ժամանակահատվածում: Մասնավորապես, դա վերաբերում է Անգլիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի առաջնություններին, ինչպես նաև Չեմպիոնների Լիգային:
Հունվարին Աշխարհի գավաթի անցկացումն ամբողջովին կփոխի ֆուտբոլային օրացույցը, և դեռ պարզ չէ` արդյոք առաջատար լիգաների ղեկավարները, որոնք հարյուրավոր միլիոնների պայմանագրեր են կնքում հովանավորների և հեռուստաալիքների հետ, պատրաստ կլինեն զոհողությունների գնալ ՖԻՖԱ-ի որոշման պատճառով:

The 2022 World Cup in Qatar will probably be staged in January rather than June or July, FIFA president Sepp Blatter said for the first time on Friday, reports Reuters.
Speaking to a media roundtable in the Qatari capital before the opening match of the Asian Cup, he said: “I expect it will be held in the winter.
“We have time to look at this question, it is still 11 years away but we must decide the most adequate period for a successful World Cup which means January or the end of the year.”
Summer temperatures in Qatar can soar to over 40 degrees Celsius while those in the winter months are far more comfortable.
Blatter said that the Qatari football association is now responsible for organising the World Cup and they would work closely with FIFA in the years ahead to guarantee a successful tournament.
“Do not forget there is still 11 years to go and although we have the basic conditions of their bid for a June and July World Cup, the FIFA executive committee is entitled to change anything that was in the bid.
“When you play football you have to protect the main people, the players.”
When the decision was announced last month to award Qatar the 2022 finals — the first time the event has been held in the Middle East — many observers were concerned the intense temperatures there which can top 50 Celsius would be unbearable for players and fans alike.