2022թ. Աշխարհի գավաթը կարող է անցկացվել ձմռանը
2022 թվականի ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը կարող է անցկացվել ոչ թե ամռանը, ինչպես սովորաբար, այլ հունվար ամսին: Reuters-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Զեպ Բլատերը` Քատարի մայրաքաղաք Դոհա իր այցելության ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի վերջին ՖԻՖԱ-ն աննախադեպ որոշում էր կայացրել` 2022 թվականի Աշխարհի գավաթի խաղարկության անցկացման վայր ընտրելով Քատարը: Այս որոշումը խիստ քննադատության էր արժանացել մասնագետների կողմից, ովքեր նշել էին, որ ամռանը Քատարում ֆուտբոլ խաղալ հնարավոր չէ, քանի որ օդի ջերմաստիճանը հասնում է +45-ի: Ձմռանը Քատարում ջերմաստիճանը հասնում է առավելագույնը +30-ի:
Զեպ Բլատերը զերծ էր մնում մեկնաբանություններից, սակայն նրա լռությունը երկար տևել չէր կարող:
«Մենք դեռ ժամանակ ունենք, դեռ 11 տարի առջևում է, և մենք պետք է որոշենք` որն է առաջնությունն անցկացնելու ճիշտ ժամանակը: Կարծում եմ` Աշխարհի գավաթը կարող է ձմռանն անցնել», - հայտարարել է Բլատերը:
ՖԻՖԱ-ի նախագահի հայտարարությունը, անկասկած, լուրջ քննարկամն և դժգոհությունների առարկա կդառնա ֆուտբոլային աշխարհում:
Նշենք, որ համաշխարհային ֆուտբոլային լիգաներն իրենց առաջնություններն անցկացնում են սեպտեմբերից մայիս ընկած ժամանակահատվածում: Մասնավորապես, դա վերաբերում է Անգլիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի առաջնություններին, ինչպես նաև Չեմպիոնների Լիգային:
Հունվարին Աշխարհի գավաթի անցկացումն ամբողջովին կփոխի ֆուտբոլային օրացույցը, և դեռ պարզ չէ` արդյոք առաջատար լիգաների ղեկավարները, որոնք հարյուրավոր միլիոնների պայմանագրեր են կնքում հովանավորների և հեռուստաալիքների հետ, պատրաստ կլինեն զոհողությունների գնալ ՖԻՖԱ-ի որոշման պատճառով:

Главный спортивный турнир планеты могут перенести на зиму
Чемпионат Мира по футболу 2022 может пройти не летом, как обычно, а в январе. Как сообщает агенство Reuters об этом заявил президент ФИФА Зепп Блаттер в ходе своего визита в столицу Катара Доху.
Напомним, что в конце 2010 года ФИФА приняло беспрецедентное решение о проведении Чемпионата мира 2022 в Катаре. Данное решение было подвергнуто острой критике со стороны футбольных экспертов, которые указывали на тот факт, что летом в Катаре невозможно играть, так как температура воздуха поднимается до +45 градусов. Зимой в Катаре температура поднимается максимум до +30.
Зепп Блаттер воздерживался от комментариев, однако долго он молчать не смог. «У нас еще есть время, впереди 11 лет, и мы должны решить в какое время года будет оптимальным проведение чемпионата», - заявил глава ФИФА. Подобное заявление президента ФИФА, скорее всего, вызовет недовольство и серьезную критику в футбольном мире. Отметим, что мировые футбольные лиги проводят свои первенства с сентября по май. В частности, это касается ведущих европейских первенств - чемпионатов Англии, Германии, Италии, Франции, Испании, а также Лиги Чемпионов. Проведение ЧМ в январе полностью изменит футбольный календарь, и пока не ясно смогут ли руководители ведущих турниров отказаться от контрактов на сотни миллионов с телекомпаниями и спонсорами ради решения ФИФА.