Էրդողանը կարգադրել է վերացնել հայ-թուրքական բարեկամության արձանը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարգադրել է վերացնել Կարս քաղաքում կանգնեցված հայ-թուրքական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձանը: Այս մասին հաղորդում է «Անադոլու» գործակալությունը:
Ելույթ ունենալով Կարսում` Էրդողանը բնութագրել է հուշարձանը որպես «տգեղ» ստեղծագործություն: Նա կարգադրել է քաղաքապետին մինչև իր երկրորդ այցելությունը վերացնել հուշարձանը և դրա փոխարեն այգի հիմնել:
Վարչապետը հիմնավորել է իր որոշումը մշակութային գաղափարներով:
«Նրանք չափազանց տգեղ հուշարձան են կանգնեցրել, պարզապես հնարավոր չէ պատկերացնել, որ նման ստեղծագործությունը կարող է գոյություն ունենալ այլ արժեքավոր գործերի կողքին»,- նշել է Էրդողանը:
Իրականում Էրդողանի հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ իր որոշումը պայմանավորված է հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված խնդիրներով, գրում է Wall Street Journal-ը:
Նման քայլերով Էրդողանը ցանկանում շահել ազգայնականների ձայները:
Էրդողանի որոշմանն անմիջապես արձագանքել է ընդդիմադիր Հանրապետական Ժողովրդական Կուսակցությունը (CHP):
«Հուշարձանը ոչ տարօրինակ է , ոչ էլ տգեղ»,- «Անադոլուի» հետ զրույցում նշել է կուսակցության անդամ, մշակույթի նախկին նախարար Էրքան Կարակասը: Նա որակել է հուշարձանը որպես բարձրարժեք արվեստի գործ և կոչ է արել Էրդողանին վերանայել իր որոշումը:
30 մետր բարձրություն ունեցող հուշարձանը կազմված է երկու`դեպի իրար ձգվող արձաններից, և 2008 թվականից կանգնեցված է Հայաստանի սահմանից ընդամենը 40 կմ հեռավորության վրա գտնվող Կարսի բլուրներից մեկի վրա: Հուշարձանը կանգնեցվել է Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուի հրամանով, ով Հայաստանի և Թուրքիայի մերձեցման ջատագովն էր:

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan over the weekend ordered a monument to friendship between Turkey and Armenia torn down, signaling the depth of a freeze in efforts to reopen the border and improve relations between the two neighbors, Wall Street Journal reports.
Mr. Erdogan described the monument as "a freak," speaking Saturday in the city of Kars in Eastern Turkey. He called on the local mayor, who is from Mr. Erdogan's ruling Justice and Development Party, to pull it down by the time of his next visit and build a park instead, according to Anadolu Ajansi (AA).
The prime minister based his objections on artistic grounds. "They put a freak there…it is impossible to think that such a thing should exist next to fundamental works of art," he said.
Mr. Erdogan's decision is likely to prove good domestic politics ahead of elections in June. It brought a quick response from the main opposition Republican Peoples Party, or CHP.
"The sculpture…is neither strange nor ugly," AA quoted former culture minister and CHP legislator Ercan Karakas as saying. He described the monument as high art and an antidote to genocide monuments and called on Mr. Erdogan to reverse his decision.
The statue of two 100 foot-tall (30-meter tall) concrete figures reaching out to each other was built on a rise above Kars, just 25 miles (40 kilometers) from the Armenian border, in 2008. It was commissioned by the former mayor of Kars, who made extensive efforts to build relations with Armenia, believing that reopening the border for trade could only benefit the remote town.