Էրդողանը կարգադրել է վերացնել հայ-թուրքական բարեկամության արձանը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարգադրել է վերացնել Կարս քաղաքում կանգնեցված հայ-թուրքական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձանը: Այս մասին հաղորդում է «Անադոլու» գործակալությունը:
Ելույթ ունենալով Կարսում` Էրդողանը բնութագրել է հուշարձանը որպես «տգեղ» ստեղծագործություն: Նա կարգադրել է քաղաքապետին մինչև իր երկրորդ այցելությունը վերացնել հուշարձանը և դրա փոխարեն այգի հիմնել:
Վարչապետը հիմնավորել է իր որոշումը մշակութային գաղափարներով:
«Նրանք չափազանց տգեղ հուշարձան են կանգնեցրել, պարզապես հնարավոր չէ պատկերացնել, որ նման ստեղծագործությունը կարող է գոյություն ունենալ այլ արժեքավոր գործերի կողքին»,- նշել է Էրդողանը:
Իրականում Էրդողանի հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ իր որոշումը պայմանավորված է հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված խնդիրներով, գրում է Wall Street Journal-ը:
Նման քայլերով Էրդողանը ցանկանում շահել ազգայնականների ձայները:
Էրդողանի որոշմանն անմիջապես արձագանքել է ընդդիմադիր Հանրապետական Ժողովրդական Կուսակցությունը (CHP):
«Հուշարձանը ոչ տարօրինակ է , ոչ էլ տգեղ»,- «Անադոլուի» հետ զրույցում նշել է կուսակցության անդամ, մշակույթի նախկին նախարար Էրքան Կարակասը: Նա որակել է հուշարձանը որպես բարձրարժեք արվեստի գործ և կոչ է արել Էրդողանին վերանայել իր որոշումը:
30 մետր բարձրություն ունեցող հուշարձանը կազմված է երկու`դեպի իրար ձգվող արձաններից, և 2008 թվականից կանգնեցված է Հայաստանի սահմանից ընդամենը 40 կմ հեռավորության վրա գտնվող Կարսի բլուրներից մեկի վրա: Հուշարձանը կանգնեցվել է Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուի հրամանով, ով Հայաստանի և Թուրքիայի մերձեցման ջատագովն էր:

Эрдоган распорядился уничтожить «армяно-турецкую дружбу»
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган распорядился ликвидировать памятник, символизирующий армяно-турецкую дружбу. Об этом сообщает агентство «Анадолу».
Выступая в Карсе, Эрдоган назвал памятник «некрасивым» произведением. Он поручил мэру ликвидировать памятник до своего следующего визита, а на его месте основать сад.
«Они установили крайне некрасивый памятник, просто невозможно представить, что рядом с другими ценными работами может существовать подобное произведение», - отметил премьер Турции.
На самом деле, заявление Эрдогана свидетельствует о том, что его решение обусловлено проблемами в преддверии парламентских выборов, которые состоятся в июне, пишет Wall Street Journal.
На решение Эрдогана незамедлительно отреагировала оппозиционная «Республиканская народная партия» (РНП). «Памятник ни странный, ни некрасивый», - в беседе с «Анадолу» сказал член РНП, бывший министр культуры Эркан Каракас. Он назвал памятник ценным произведением искусства и призвал Эрдогана пересмотреть свое решение.
Памятник высотой в 30 метров состоит из двух, тянущихся друг к другу скульптур. В 2008 году его установили на одном из холмов Карса, находящегося в 40 километрах от границы с Арменией. Памятник был поставлен по указу бывшего мэра Карса Наифа Алибейоглу, который был апологетом сближения Армении и Турции.