Մարտի 1-ի զոհերի ծնողները սպասելիքներ ունեն միայն իշխանափոխությունից
Երևանի Կաթողիկե եկեղեցում այսօր անցկացվեց պատարագ` ի հիշատակ 2008թ. մարտի 1-ին զոհված մարդկանց: Պատարագին մասնակցում էին զոհերի հարազատները, Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչները, նախկին քաղբանտարկյալները: Պատարագից հետո զոհվածներից մեկի` Գոռ Քլոյանի հայրը` Սարգիս Քլոյանը, լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ իրենք նամակ են պատրաստել` ուղղված Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր հանձնակատար Թոմմաս Համմարբերգին, որն պատարագից հետո պիտի տանեն և հանձնեն ԵԽ հայսատանյան գրասենյակ: Հիշեցնենք, որ Թոմաս Համմարբերգը Հայատսան է ժամանելու հունվարի 18-ին:
«Սպասենք, տեսնենք մեզ կընդունի, թե չի ընդունի Համմարբերգը: Երեք տարի է սպասում ենք: Երեք տարվա ընթացքում ոչինչ չի փոխվել, ոչինչ չի արվել, մեղավորները չեն բացահայտվել, պահանջները կներկայցնենք, նա մեզ կլսի և կթողնի կգնա, ինչպես միշտ: Ուղղակի մենք մեզ պարտք ենք համարում, առիթից օգտվելով` հանդիպենք, նորից մեր բողոքները ներկայացնենք: Երբ կսկսվի լիագումար նիստը ԵԽ-ում, մեր հարցը կքննարկեն, թե չեն քննարկի, կլսեն մեր հարցը, թե չեն լսի… և այսօր մենք սպասելիքներ չունենք, միայն սպասելիքներ ունենք իշխանափոխությունից»,- ասել է Սարգիս Քլոյանը:
Մարտի 1-ին զոհված Արմեն Ֆարմանայնի հայրը` Վաչագան Ֆարմանյանը, նշել է, որ առայժմ իրենց որդիների սպանության բացահայտման հարցում առջընթաց չկա:
«Դատարան էլ դիմեցինք մերժեցին, հիմա նամակ պետք է հանձնենք, հույսով ապրում ենք»,- ասել է Վաչագան Ֆարմանյանը:
Պատարագի ավարտից հետո զոհերի ծնողները ուղևորվցեին դեպի ԵԽ գրասենյակ` տանելով Համմարբերգին ուղղված նամակը:

Родные жертв мартовских событий в Ереване надеются на смену власти
В четверг в ереванской церкви Катогике прошла литургия в память о жертвах событий 1 марта 2008 года. Напомним, что тогда в результате столкновения правоохранительных органов с демонстрантами, протестующими против результатов президентских выборов, скончались 10 человек, сотни сторонников оппозиции были арестованы, некоторые из них до сих пор находятся за решеткой.
В литургии приняли участие родные жертв, представители оппозиционного Армянского национального конгресса, бывшие политзаключенные.
В беседе с журналистами Саргис Клоян, отец погибшего Гора Клояна, сказал, что подготовлено письмо, адресованное главному комиссару Совета Европы Томасу Хаммарбергу, которое будет передано в ереванский офис СЕ после литургии.
«Подождем и увидим, примет ли нас Хаммарберг. Мы ждем уже три года. За это время ничего не изменилось, ничего не было сделано, не были выявлены виновные. Мы представим требование, он выслушает и уедет, как это было всегда. Просто мы считаем своим долгом, пользуясь случаем, встретиться и в очередной раз представить свои жалобы. Мы не знаем, обсудят ли наш вопрос на пленарном заседании СЕ. Ожиданий на сегодняшний день нет. Наши ожидания связаны только со сменой власти», - сказал Клоян.
Отец погибшего Армена Фарманяна Вачаган отметил, что продвижения в деле раскрытия убийств их сыновей нет.
«Наше обращение в суд отклонили. Теперь мы должны передать письмо. Так надеждой и живем», - сказал Вачаган Фарманян.