Մարտի 1-ի զոհերի ծնողները սպասելիքներ ունեն միայն իշխանափոխությունից
Երևանի Կաթողիկե եկեղեցում այսօր անցկացվեց պատարագ` ի հիշատակ 2008թ. մարտի 1-ին զոհված մարդկանց: Պատարագին մասնակցում էին զոհերի հարազատները, Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչները, նախկին քաղբանտարկյալները: Պատարագից հետո զոհվածներից մեկի` Գոռ Քլոյանի հայրը` Սարգիս Քլոյանը, լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ իրենք նամակ են պատրաստել` ուղղված Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր հանձնակատար Թոմմաս Համմարբերգին, որն պատարագից հետո պիտի տանեն և հանձնեն ԵԽ հայսատանյան գրասենյակ: Հիշեցնենք, որ Թոմաս Համմարբերգը Հայատսան է ժամանելու հունվարի 18-ին:
«Սպասենք, տեսնենք մեզ կընդունի, թե չի ընդունի Համմարբերգը: Երեք տարի է սպասում ենք: Երեք տարվա ընթացքում ոչինչ չի փոխվել, ոչինչ չի արվել, մեղավորները չեն բացահայտվել, պահանջները կներկայցնենք, նա մեզ կլսի և կթողնի կգնա, ինչպես միշտ: Ուղղակի մենք մեզ պարտք ենք համարում, առիթից օգտվելով` հանդիպենք, նորից մեր բողոքները ներկայացնենք: Երբ կսկսվի լիագումար նիստը ԵԽ-ում, մեր հարցը կքննարկեն, թե չեն քննարկի, կլսեն մեր հարցը, թե չեն լսի… և այսօր մենք սպասելիքներ չունենք, միայն սպասելիքներ ունենք իշխանափոխությունից»,- ասել է Սարգիս Քլոյանը:
Մարտի 1-ին զոհված Արմեն Ֆարմանայնի հայրը` Վաչագան Ֆարմանյանը, նշել է, որ առայժմ իրենց որդիների սպանության բացահայտման հարցում առջընթաց չկա:
«Դատարան էլ դիմեցինք մերժեցին, հիմա նամակ պետք է հանձնենք, հույսով ապրում ենք»,- ասել է Վաչագան Ֆարմանյանը:
Պատարագի ավարտից հետո զոհերի ծնողները ուղևորվցեին դեպի ԵԽ գրասենյակ` տանելով Համմարբերգին ուղղված նամակը:

Families of March 1 Victims' Only Hope Lies in Change in Armenian Government
A mass in memory of the victims of March 1, 2008 was held in Yerevan's Catholic Church today. Participating in the liturgy were relatives of the deceased, as well as members of the opposition group Armenian National Congress and former political prisoners.
After the liturgy, speaking to journalists, Sargis Kloyan, the father of slain Gor Kloyan, said the group has prepared a letter directed to Council of Europe (CoE) Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg, which they will hand over to the CoE's Armenia office today. Recall that Hammarberg will be in Armenia on Jan. 18.
"Let's wait and see whether Hammarberg will see us or not. We have been waiting 3 years. Nothing has changed in three years, nothing has been done, the guilty have not been uncovered; we will present our demands, he will listen to us then he will leave, as always. It's just that we are indebted to ourselves to take advantage of the opportunity; let's meet, present our complaints again. When the plenary session begins at the CoE, they will discuss our issue or not, they'll listen to our issue or not... and today we have no expectations, we only have expectations from a change in government," said Kloyan.
Vachagan Farmanyan, father of March 1 victim Armen Farmanyan, said that there is no progress at this time with regard to their sons' deaths.
"We even appealed to the courts they denied ; now we have to submit a letter.  We live on hope," he said.