«Ի՞նչ կապ ունեն մոլլի բեղերը ստեղ». Պատասխան եկեղեցուն
«Իմ դեմ բաց նամակ տպագրվեց, ենթադրում եմ, որ ամենավերևից, Էջմիածնից: Սրբազանը գրում է, թող սրբազանն էլ իր անունից տպագրի», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է նախկին վարչապետ, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Հրանտ Բագրատյանը` մեկնաբանելով իր քննադատությունից հետո հրապարակված բաց նամակը: Նշենք, որ նախկին վարչապետը իր ելույթներում առաջարկել էր հարկել եկեղեցին:
«Ես ընդամենն ասել եմ և հիմա էլ եմ պնդում, որ առաջինը` ձեր հաշվետվությունը տպագրեք, ձեր բալանսը, ով է հաստատում ձեր բյուջեն ընդհանրապես: Հետո` ինչի եք զարմանում, որ Եհովայի վկաներն ավելանում են: Ինչի պիտի ես հավատամ էդ մութ, ոչ թափանցիկ եկեղեցուն», - ասել է Բագրատյանը և բերել օրինակ, երբ քաղաքացիները` գումար չունենալով, լքում են եկեղեցին առանց մոմ վառելու:
«Ամոթ է, աշխարհում տենց եկեղեցի չկա` նույնիսկ Ռուսաստան, Ուկրաինա, Վրաստան. մտել ես, մոմը վերցնում վառում ես: Ընդհանրապես մոմը չեն ծախում աշխարհում», - հայտարարել է Բագրատյանը` հարց բարձրացնելով` հնարավոր է արդյոք ինչ-որ բան փոխել Հայ Առաքելական եկեղեցու ներսում, թե «վերջնականապես աղանդ է սա»:
Բագրատյանն օրենքի խախտում է արձանագրել եկեղեցու գործողություններում: Ըստ նրա` եկեղեցին պետք է ՀԴՄ կտրոններ տրամադրի. «Երբ որ գնում ես, քավորի ծառայություն ես վերցնում, ՀԴՄ կտրոններ թող հանեն ու տան»:
Անդրադառնալով իր հասցեին հնչած մեղադրանքներին` «բա որ մենք կռվում էինք, դու ուր էիր», Հրանտ Բագրատյանը նշել է, որ հենց իր` վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելու օրոք են եղել բոլոր հաղթանակները:
«Հենց իմ օրոք ես սարքեցի ավիացիան, խփում էինք ցանկացած ինքնաթիռ, հենց իմ օրոք սկսեցինք գերիներին հետ տալ ադրբեջանցիներին, սկսեց նրանց բանակը չկռվել, գերիներին սկսեցինք նորմալ վերաբերվել, դրանից նրանց մարտունակությունն ընկավ, իմ օրոք եղան ռեզերվիստները, որովհետև 18-20 տարեկանները քիչ էին», - հիշել է Բագրատյանը:
«Իսկ եկեղեցին ինձ նկատողություն է անում, չի ասում` արա, էս մարդը լրիվ ուրիշ բան է ասում, ասում է կարգի բերեք ձեզ: Ինչ կապ ունեն մոլլի բեղերը ստեղ»:
Հարցին, թե ինչու եկեղեցին իրեն «կարգի չի բերում», Բագրատյանը պատասխանեց. «Մաֆիա է: Թափանցիկ չի: Մինչև հիմա մի հատ թուղթ չունեն, ինչպես է, ասենք, կաթողիկոսն ընտրվում, անհարմար ձևի. ով որ շատ զոռի, նա էլ դառնում է կաթողիկոս», - հավելել է ՀԱԿ անդամը:

Доходы Армянской церкви - в тени, а католикосом становится тот, кто сильнее тужится
«Против меня было опубликовано открытое письмо, предполагаю с самых верхов, из Эчмиадзина. Раз пишет Его святейшество, пусть подписывается своим именем», - в пятницу на встрече с журналистами заявил бывший премьер-министр Армении, член Армянского национального конгресса Грант Багратян, говоря об открытом письме, опубликованном после его критики в адрес Армянской апостольской церкви.
Отметим, что экс-глава кабинета министров в своих выступлениях предлагал опубликовать доходы церкви и требовал установления в местах продажи свечей и религиозной символики в церквях.
«Я всего лишь говорил и продолжаю утверждать, что необходимо, во-первых, опубликовать ваши отчеты, ваш баланс, данные о том, кто вообще утверждает ваш бюджет. И почему вы удивляетесь, что Свидетелей Иеговы становится все больше и больше. Почему я должен верить этой темной, непроницаемой церкви», - заявил Багратян.
Он отметил, что когда у прихожан нет денег, они выходят из церкви, не зажжев свечей. «Стыдно, в мире нет такой церкви. Даже в России, Украине, Грузии вошедший в церковь просто берет и зажигает свечку. В мире нигде их не продают. Возможно еще поменять что-нибудь в Армянской Апостольской Церкви или она уже окончательно превратилась в секту?», - подчеркнул он.
Багратян также выявил нарушения закона в деятельности церкви. По его словам, церковь должна предоставлять чеки контрольно-кассовых аппаратов: «Когда заказываешь какую-либо службу, пусть выдают чек».
Комментируя обвинения в его адрес о том, «мол где же ты был, когда мы воевали за Крабах», Грант Багратян отметил, что все победы были одержаны именно в период, когда он руководил кабинетом министров Армении. «Именно в период моего пребывания в должности я восстановил военную авиацию, мы могли сбивать любой самолет, именно тогда мы начали возвращать военнопленных в Азербайджан. Их армия перестала воевать, так как мы нормально обращались с пленными. Их боеспособность упала. Я призвал резервистов, так как молодых людей 18-20 лет не хватало. Церковь мне делает замечания, не понимая, что я говорю совсем о другом, о том, что надо привести церковь в порядок. А они о своих баранах», - напомнил Багратян.
На вопрос, почему церковь «не приводит себя в порядок», Багратян ответил: «Там мафия, все непроницаемо. До сих пор у них нет ни одного документа о том, как, например, избирается католикос. Наверное, кто сильнее тужится, тот и избирается», - заключил член Конгресса.