Հ1-ը չի խախտել Սահմանադրությունը, համոզված է Ալեքսան Հարությունյանը
Իսկ դուք Եհովայի վկա՞ եք: Epress.am-ի հարցին, թե ինչպես կգնահատի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը վերջերս «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության դատական հայցն ընդդեմ Հ1-ի, վերջինս հարցով է արձագանքել:
«Իսկ դա ի՞նչ կապ ունի»,- հակադարձել է լրագրողը, որից հետո Ալեքսան Հարությունյանը հայտնել է իր կարծիքը:
««Հայլուրի» եթերում վիրավորական արտահայտություններ չեն հնչել Եհովայի վկաների հասցեին, պարզապես հղում կատարելով կայքերից մեկին` ներկայացվել է 2010 թվականի նոյեմբերի 8-ին Սևանում իր ծնողների սպանության մեջ մեղադրվող Արման Թորոսյանի դեմ քրեական գործը»,- ասել է ասուլիսի հյուրը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ տվյալ դեպքում որևէ սահմանադրական խախտում տեղի չի ունեցել, և քանի որ կա դատական հայց, Հ1-ի կողմից կներկայացվեն համապատասխան փաստաթղթերը և կբերվեն ապացույցներ առ այն, որ որևէ օրենքի խախտում չի գրանցվել:
Նշենք, որ Epress.am-ի հետ զրույցում «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության հանրային կապերի պատասխանատու Տիգրան Հարությունյանը նշել էր, որ կազմակերպությունը դատական հայց է ներկայացրել  Հանրային Հեռուստաընկերության «Հայլուր» և «Տեսանկյուն» հաղորդաշարերի ժամանակ Եհովայի վկաների հասցեին հնչեցրած վիրավորական և վարկաբեկող արտահայտությունների համար` պահանջելով հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել դրանց համար:
«Հայլուրի» և «Տեսանկյուն» հաղորդաշարի ընթացքում նշվել էր, որ Սևանում իր ծնողների սպանության մեջ մեղադրվող Արման Թորոսյանը Եհովայի վկա է:
«Տեսանկյուն» հաղորդաշարի հեղինակ Գևորգ Ալթունյանը եթերում օգտագործել էր «աղանդավորների ոհմակ» արտահայտությունը: Epress.am հետ զրույցում լրագրողը նշել էր, որ Եհովայի վկաները տիպաբանական նմանություն ունեն գայլերի հետ, քանի որ գայլերը զոհին փնտրելու համար խմբերով` ոհմակներով են դուրս գալիս որսի, ինչպես և անում են Եհովայի վկաները` խմբերով կամ զույգերով թակելով մարդկանց դռները, փողոցներում կանգնեցնելով մարդկանց, իրականացնում որս` հոգևոր առումով:

Председатель Совета ОТА уверен, что Первый канал не оскорблял сектантов Армении
«А вы Свидетель Иеговы?». Председатель Совета Общественной телерадиокомпании Армении (ОТА) Алексан Арутюнян ответил вопросом на просьбу Epress.am прокомментировать иск религиозной организации «Свидетели Иеговы» против ОТА.
В конце концов Арутюнян дал свой комментарий. «В эфире информационной программы «Айлур» оскорблений в адрес Свидетелей Иеговы не было. Было всего лишь со ссылкой на один из информационных сайтов представлено уголовное дело против Армана Торосяна, обвиняющегося в убийстве своих родителей в городе Севан 8 декабря 2010 года».
По мнению председателя Совета ОТА, в данном случае нет никакого нарушения Конституции, а в связи с судебным иском Первый канал представит соответствующие документы и приведет доказательства того, что действовал в рамках закона.
Ранее в беседе с Epress.am ответственный по связям с общественностью «Свидетелей Иеговы» Тигран Арутюнян отметил, что организация подала в суд на передачи «Айлур» и «Угол зрения» за оскорбительные и дискриминационные заявления в адрес Свидетелей Иеговы, требуя принести публичные извинения.
В эфире ОТА отмечалось, что обвиняемый в убийстве родителей Арман Торосян пошел на этот шаг, так как является Свидетелем Иеговы. Ведущий авторской передачи «Угол зрения» Геворг Алтунян употребил в эфире выражение «стая сектантов». В беседе с Epress.am он сообщил, что представители религиозной секты Свидетели Иеговы имеют типологическое сходство с волками: «И те, и другие выходят на поиски жертвы стаями, как это делают Свидетели Иеговы, стучащие в двери людей группами или парами, останавливая людей на улице, охотясь в духовном смысле».