Եթե Կարապետյանն ական է, Տեր-Պետրոսյանը կարող է պայթեցնել այն. կարծիք
Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Տիգրան Կարապետյանի գործողությունների մեջ կան դրական և բացասական տարրեր: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Նա նախընտրել է խոսել դրականի մասին` նշելով, որ, Կարապետյանի բազմահազարանոց հանրահավաքն ապացուցեց, որ որևէ ընդդիմադիր գործիչ չպիտի մեծամտանա` հասկանալով, որ ժողովուրդը որևէ մեկի սեփականությունը չէ:
«Դա նաև Տիգրան Կարապետյանին է վերաբերում», - ասել է Սեֆիլյանը:
Նա նշել է, որ «գորշ գույներն այնքան են խտացել, որ ժողովուրդը պատրաստ է ըմբոստանալու, պատրաստ է դիմադրության»:
Սեֆիլյանի խոսքով` եթե տեսականորեն ենթադրել, որ Տիգրան Կարապետյանը իշխանությունների կողմից ներդրված ականն է, ապա այն կարող էր պայթեցնել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` երեկ Կարապետյանի հրավիրված հանրահավաքին մասնակցելով:
Սեֆիլյանը կրկնել է իր հարցազրույցներից մեկում հնչեցրած այն միտքը, որ եթե որևէ ուժ Սերժ Սարգսյանին ընդունում է որպես նախագահ, ապա այն չի կարող ընդդիմություն լինել:  Եվ դա, ըստ Սեֆիլյանի, վերաբերում է նաև Տիգրան Կարապետյանին:

If Karapetyan is a Bomb, then Ter-Petrossian Could Detonate it: Opinion
There are both positive and negative elements in the activities of People’s Party of Armenia leader Tigran Karapetyan, said Sardarapat Movement Jirair Sefilian, speaking to journalists today.
He preferred to speak of the positive, noting that the thousands of supporters who gathered at Karapetyan’s rally proves that no opposition politician should think so highly of themselves, recognizing that the people belong to no one.
“That also refers to Tigran Karapetyan,” he said.
He said that the “pale colors [of life] have become so saturated that the people are ready to revolt, ready to resist.”
According to Sefilian, if we assume theoretically that Tigran Karapetyan is a land mine planted by Armenia’s ruling authorities (to divide the opposition and its supporters), then opposition Armenian National Congress leader Levon Ter-Petrossian could’ve “detonated that bomb” by joining in Karapetyan’s rally yesterday. That is, the Armenian government’s plan to divide the opposition would’ve backfired if Karapetyan and Ter-Petrossian joined forces.
Sefilian then repeated one of his views that he voiced in an interview that if any political force accepts Serzh Sargsyan as the country’s president, then that force cannot be an opposition. And that, according to Sefilian, also refers to Tigran Karapetyan.