Օբաման կմասնակցի 2012թ. նախագահական ընտրություններին
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մտադիր է առաջադրել իր թեկնածությունը 2012 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում, հաղորդում է AFP-ն:
Օբամայի առաջիկա ծրագրերի մասին պատմել է Սպիտակ Տան մամլո քարտուղար Ռոբերտ Գիբսը: Նրա խոսքով` մոտակա ամիսների ընթացքում նախագահական ընտրություններին թեկնածություն առաջադրելու համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը պատրաստ կլինեն:
Նա նաև հաղորդել է, որ Օբաման նախատեսում է իր նախընտրական քարոզարշավի գրասենյակը տեղակայել Չիկագոյում և իր վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Ջիմ Մեսինուին նշանակել նախընտրական քարոզարշավի ղեկավար:
Փորձագետները գտնում են, որ Դեմոկրատական կուսակցության հիմնական թեկնածու Օբամայի վերրընտրվելու համար անհրաժեշտ փաստարկները կվերաբերեն առողջապահության բարեփոխմանը, Իրաքի տարածքից ամերիկյան զորքերի դուրս բերմանը, Աֆղանստանում ԱՄՆ զորքերի ռազմական առաքելության հետաձգմանը. ինչպես նաև Օբամայի վարչակազմի գործողություններին` կապված համաշխարհային ճգնաժամի հետ:
Հանրապետականների հիմնական հակափաստարկը, ըստ փորձագետների, կլինի գործազրկության մակարդակի բարձրացումը, որը, կանխատեսումների համաձայն, 2012 թվականին կմնա նույն մակարդակի վրա: Հանրապետականները նաև մեղադրում են Օմաբային պետական բյուջեի գումարները անտեղի վատնելու մեջ:

Барак Обама идет на второй срок
Президент США Барак Обама собирается переизбираться на второй срок в 2012 году, сообщает lenta.ru со ссылкой на Agence France-Presse.
О планах Обамы рассказал пресс-секретарь Белого дома Роберт Гиббс. По его словам, в ближайшие месяцы будут готовы все необходимые документы для подачи заявки на участие Обамы в президентских выборах
Сообщается, что Обама планирует устроить штаб-квартиру своей президентской кампании в Чикаго и назначить заместителя главы своей администрации Джима Мессину (Jim Messina) на пост руководителя избирательной кампании.
Эксперты считают, что главными аргументами кандидата от демократов Обамы в пользу своего переизбрания будут спорная реформа здравоохранения, вывод американских войск из Ирака, сохранение военной миссии США в Афганистане, а также действия администрации Обамы во время мирового экономического кризиса.
Одним из главных контраргументов республиканцев, как считают эксперты, будет сравнительно высокий уровень безработицы (в настоящее время он составляет 9,4 процента), который, согласно прогнозам, останется высоким и в 2012 году. Также республиканцы, по мнению экспертов, обвинят Обаму в чрезмерной растрате государственных денег.