Հայաստանում օսմանագետների և քրդագետների պակաս են զգում
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը պատրաստվում է լրջորեն մտածել կովկասագիտության մասնագետների պատրաստման ուղղությամբ:
Ու թեև լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սիմոնյանը նշել է, որ  թուրքագետների պատրաստման մակարդակը բավական բարձր է, տեմպերը և մասնագետների քանակը իրենց չեն կարող բավարարել:
«Մենք արդեն նախագահի օգնությամբ պատրաստում ենք օսմանագետներ:  3 հոգի այսօր գտնվում են Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանում, որտեղ հատուկ ծրագրով մասնագիտանում են օսամանագիտության ուղղությամբ: Օսմանագետ մասնագետներ պատրաստելը շատ դժվար է, որովհետև նրանք 3 արևելյան լեզվի պիտի տիրապետեն` պարսկերեն, արաբերեն և թուրքերեն: Բացի այդ, օսմաներենը մեզ համար կարևոր է, որովհետև թուրքական արխիվներում եղած փաստաթղթերը մինչև 20-ական թվականների կեսերը, դրանք հիմնականում օսմաներեն լեզվով են և մեզ համար այդ արխիվները հասու չեն այնքանով, որքանով այդ լեզուն տիրապետող մասնագետները մեզ մոտ քիչ են, կամ գրեթե չկան»,- ասել է Արամ Սիմոնյանը: Խոսելով նաև հայագիտության ոլորտի մասին` Արամ Սիմոնյանը նշել է, որ իրենք շատ կարևոր գործ ունեն անելու:
«Պետք է մեզ համար կիրառական հայագիտության գերակա ուղղությունները որոշենք վերջնականապես: Օրինակ, ես կարծում եմ, որ հայ-քրդական հարաբերությունների հարցում մենք էլի բավական հետ ենք մնացել, մենք պետք է պատրաստ լինենք հնարավոր զարգացումներին և պետք է ունենանք քրդոլոգներ, քրդագիտության ոլորտում պետք է ունենանք մասնագետներ»,- նշել է ԵՊՀ ռեկտորը և հավելել, որ լավ քրդագետ մասնագետներ ունենք, որոնք, սակայն, արդեն բավական տարիքով են, և երիտասարդ սերունդ իրենց հետևից չի գալիս:

Армения может встать перед нехваткой знатоков курдского языка
Ректор Ереванского госуниверситета Арам Симонян собирается «всерьез подумать» о подготовке специалистов по кавказоведению.
И хотя на встрече с журналистами ректор отметил, что «уровень подготовки тюркологов довольно высок, темпы и количество специалистов не могут удовлетворять».
«Под патронажем президента мы уже готовим османоведов. На сегодняшний день в Санкт-Петербурге находятся трое человек, они изучают османоведение по специальной программе. Готовить таких специалистов очень непросто, потому что они должны владеть тремя восточными языками – фарси, арабским и турецким. Кроме того, османский для нас важен, потому что документы турецких архивов до середины 20-х годов в основном писались на османском. Эти архивы нам недоступны, у нас очень мало или почти нет специалистов, владеющих этим языком», - сказал Арам Симонян.
Говоря о ситуации в области арменоведения, ректор отметил, что необходимо окончательно решить основные направления прикладного арменоведения. «Например, я думаю, что мы отстали в вопросе армяно-курдских отношений. Мы должны быть готовы к возможным развитиям событий и иметь знатоков курдского».
По словам Симоняна, в Армении есть хорошие специалисты курдского языка, которые, однако, уже в достаточно преклонном возрасте, а смены поколения не происходит.