Ով է պատասխանատու Հայաստանում հացի թանկացման համար
«Հերթական պատուհասն է էլի անդրադարձել մեր սպառողների գլխին. հացի գնի թռիչք 20 դրամի սահմաններում», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը` հիմնվելով իր գլխավորած կառույցի ուսումնասիրության արդյունքների վրա:
Պողոսյանի խոսքով` իրավիճակի պատասխանատուները տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովն է և գյուղատնտեսության և էկոնոմիկայի նախարարությունները:
«Հայաստանում հացի ապահովվածության առումով տեղական արտադրությունը լավագույն դեպքում կարող է 40 տոկոսն ապահովել», - համոզմունք է Սպառողների միության նախագահը:
Որպես թանկացման պատճառ նա նշել է անվերահսկելիությունն ու անպատժելիությունը. «Եթե կա հնարավորություն լրացուցիչ շահույթ ստանալ, և դա չի վերահսկվում, եթե անվրեպությունը չկա խախտումների դեպքում պատժելու, դա սողանցքներ են, որոնք պարբերաբար օգտագործվում են: Սա հերթականն է»:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Պողոսյանի, արդեն նկատվում է գների նվազեցման միտում:
Տնտեսագետ Սամվել Ավագյանը, իր հերթին, անդրադառնալով միջազգային զարգացումներին, նշել է, որ հայաստանյան իրավիճակն ուղղակի կապ ունի միջազգային շուկայի հետ:
«Ուրբաթ օրվա տվյալներով` ցորենի միջազգային գինը հասել է 330 դոլարի` մեկ տոննայի դիմաց, իսկ Փարիզի բորսայում` մինչև 350 դոլարի: Սա վերջին երեսուն տարում ցորենի ամենաբարձր միջազգային գինն է», - ասել է Սավել Ավագյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Փոթի նավահանգստում 1 տոննա ցորենը վաճառվում է 400 դոլլարով: Դա, փորձագետի խոսքով, որոշ չափով անդրադարձել է ալրաղացների կողմից սահմանվող մեծածախ գների վրա:
«Հիմնական պատճառն այն հայտարարություններն են, որ կատարվում են Եվրամիության տարբեր վերլուծական կենտրոնների կողմից, այն մասին, որ Եվրամիությունը 2011 թվականին ավելի քիչ ցորեն է արտահանելու, քան նախորդ տարիներին»,- ասել է Ավագյանը` նշելով, որ այդ համատեքստում արձանագրվել է միջերկրածովյան երկրների կողմից պահանջարկի կտրուկ աճ:
«Բայց գլոբալ առումով 2011 թվականին պարենային ճգնաժամ չի սպասվում, որովհետև 2010 թվականի վերջին աշնանացանի ժամանակ ավելի մեծ ցանկատարածություններ են դրվել ցորենի տակ, քան նախորդ ցանկացած այլ տարում», - հավելել է տնտեսագետը:
Անդրադառնալով Հայաստանում ցորենի պետական պաշարներին` Ավագյանը տեղեկացրել է, որ այն կազմում է 50 հազար տոննա, որը, ըստ նրա, «մեկ ամսվա պաշարն է ու կուտակված է սև օրվա համար»:
«Մի քիչ պաշարներ կան մասնավոր ներկրող ընկերությունների մոտ` «Մանանա Գրեյն», «Մանչո Գրուպ» կամ «Ալեքս Գրիգ», մոտ 1-1.5 ամսվա պաշար նրանք էլ ունեն: Բայց Կառավարությունը որևիցե լծակ չունի ստիպել այդ ընկերություններին ցորենը կամ ալյուրը վաճառել հասարակությանը նպաստավոր գնով», - եզրափակել է տնտեսագետը:
Նշենք, որ «Մանչո Գրուպ» ներկրող ընկերության ղեկավար Իվան Մոսոյանը, ով նույնպես հրավիրված էր ասուլիսին, հրաժարվել է ներկայանալ` պատճառաբանելով երկրից բացակայությամբ:

Who is Responsible for the Increase in Bread Prices in Armenia?
"It's another blow to the head of our consumers: the price of bread jumped about 20 drams," said Consumers' Union of Armenia Chair Armen Poghosyan, speaking to journalists in Yerevan today and taking as his basis findings from a study conducted by the consumer group.
According to Poghosyan, those responsible for the situation are the RA State Commission for Protection of Economic Competition and the ministries of agriculture and economy.
"In Armenia, in terms of the provision of bread, local production can provide 40% at most," he assured.
Poghosyan noted the reason for the increase in price is the lack of (state) control and reprimand. "If there's a chance of receiving additional income, and it is not controlled, if there isn't inevitable punishment when violations have been committed, those are ways out which are occasionally used. This is the next one."
At the same time, according to the chair of the Consumers' Union, a trend to decrease prices is already noticeable.
Economist Samvel Avagyan, in turn, speaking on international developments, noted that the situation in Armenia has a direct relation with the global market.
"According to Friday's numbers, the global price of wheat reached $330 US per one ton, while at the Paris Stock Exchange, it's up to $350. This is the highest international price of wheat in the last 30 years," he said.
Avagyan also informed the press that 1 ton of wheat is being sold for $400 at the seaside Georgian town of Poti. This, according to the expert, is determined to some extent by the wholesale price of flour.
"The main reason are those statements which are being made by different EU analytical centers that the European Union will export less wheat in 2011 than in previous years," he said, noting in this context, a sharp increase in demand has been recorded by Mediterranean countries.
"But a food crisis, in a global sense, is not expected in 2011, because during the last fall harvest season in 2010, wheat was planted in larger plots than any other previous year," he added.
Avagyan said state reserves of wheat in Armenia amount to 50,000 tons, which, according to him, "is a month's supply and has been amassed for a black day."
"There are a few reserves kept by private importing companies, Manana Grey, Mancho Group and Alex Grig — they have about a 1–1.5 months' supply. But the government does not have any leverage to force these companies to see wheat or flour to the public at a favorable cost," concluded the economist.
Note that Mancho Group LLC Executive Director Ivan Mosoyan was also invited to the press conference; however, he declined from attending, saying he is out of the country.