Ով է պատասխանատու Հայաստանում հացի թանկացման համար
«Հերթական պատուհասն է էլի անդրադարձել մեր սպառողների գլխին. հացի գնի թռիչք 20 դրամի սահմաններում», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը` հիմնվելով իր գլխավորած կառույցի ուսումնասիրության արդյունքների վրա:
Պողոսյանի խոսքով` իրավիճակի պատասխանատուները տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովն է և գյուղատնտեսության և էկոնոմիկայի նախարարությունները:
«Հայաստանում հացի ապահովվածության առումով տեղական արտադրությունը լավագույն դեպքում կարող է 40 տոկոսն ապահովել», - համոզմունք է Սպառողների միության նախագահը:
Որպես թանկացման պատճառ նա նշել է անվերահսկելիությունն ու անպատժելիությունը. «Եթե կա հնարավորություն լրացուցիչ շահույթ ստանալ, և դա չի վերահսկվում, եթե անվրեպությունը չկա խախտումների դեպքում պատժելու, դա սողանցքներ են, որոնք պարբերաբար օգտագործվում են: Սա հերթականն է»:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Պողոսյանի, արդեն նկատվում է գների նվազեցման միտում:
Տնտեսագետ Սամվել Ավագյանը, իր հերթին, անդրադառնալով միջազգային զարգացումներին, նշել է, որ հայաստանյան իրավիճակն ուղղակի կապ ունի միջազգային շուկայի հետ:
«Ուրբաթ օրվա տվյալներով` ցորենի միջազգային գինը հասել է 330 դոլարի` մեկ տոննայի դիմաց, իսկ Փարիզի բորսայում` մինչև 350 դոլարի: Սա վերջին երեսուն տարում ցորենի ամենաբարձր միջազգային գինն է», - ասել է Սավել Ավագյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Փոթի նավահանգստում 1 տոննա ցորենը վաճառվում է 400 դոլլարով: Դա, փորձագետի խոսքով, որոշ չափով անդրադարձել է ալրաղացների կողմից սահմանվող մեծածախ գների վրա:
«Հիմնական պատճառն այն հայտարարություններն են, որ կատարվում են Եվրամիության տարբեր վերլուծական կենտրոնների կողմից, այն մասին, որ Եվրամիությունը 2011 թվականին ավելի քիչ ցորեն է արտահանելու, քան նախորդ տարիներին»,- ասել է Ավագյանը` նշելով, որ այդ համատեքստում արձանագրվել է միջերկրածովյան երկրների կողմից պահանջարկի կտրուկ աճ:
«Բայց գլոբալ առումով 2011 թվականին պարենային ճգնաժամ չի սպասվում, որովհետև 2010 թվականի վերջին աշնանացանի ժամանակ ավելի մեծ ցանկատարածություններ են դրվել ցորենի տակ, քան նախորդ ցանկացած այլ տարում», - հավելել է տնտեսագետը:
Անդրադառնալով Հայաստանում ցորենի պետական պաշարներին` Ավագյանը տեղեկացրել է, որ այն կազմում է 50 հազար տոննա, որը, ըստ նրա, «մեկ ամսվա պաշարն է ու կուտակված է սև օրվա համար»:
«Մի քիչ պաշարներ կան մասնավոր ներկրող ընկերությունների մոտ` «Մանանա Գրեյն», «Մանչո Գրուպ» կամ «Ալեքս Գրիգ», մոտ 1-1.5 ամսվա պաշար նրանք էլ ունեն: Բայց Կառավարությունը որևիցե լծակ չունի ստիպել այդ ընկերություններին ցորենը կամ ալյուրը վաճառել հասարակությանը նպաստավոր գնով», - եզրափակել է տնտեսագետը:
Նշենք, որ «Մանչո Գրուպ» ներկրող ընկերության ղեկավար Իվան Մոսոյանը, ով նույնպես հրավիրված էր ասուլիսին, հրաժարվել է ներկայանալ` պատճառաբանելով երկրից բացակայությամբ:

Запасов пшеницы в Армении хватит на месяц. Цена растет. Правительство бессильно
На голову жителей Армении «свалилась очередная беда - повышение цены на хлеб на 20 драмов». Об этом на встрече с журналистами в понедельник заявил председатель «Союза потребителей» Армен Погосян, основываясь на результатах исследования, проведенного возглавляемой им структурой.
Причиной подорожания, по словам Погосяна, является то, что «возможность получить дополнительную прибыль, бесконтрольность, безнаказанность в случае нарушений создают лазейки, которые периодически используются бизнес-субъектами».
При этом эксперт отметил, что наблюдается тенденция определенного понижения цен.
Другой участник пресс-конференции экономист Самвел Авагян, в свою очередь, указал на изменения на международном рынке. «По данным на пятницу, международная цена на пшеницу достигла 330 долларов за тонну, а на парижской бирже – до 350 долларов. Это самая высокая международная цена на пшеницу за последние 30 лет», - отметил Авагян.
Эксперт также сообщил, что в порту Поти тонна пшеницы продается по 400 долларов. Этот факт, по его мнению, не может не влиять на оптовые цены.
Однако, основная причина роста цен, как считает Авагян, кроется в многочисленных заявлениях разнличных аналитических центров Евросоюза о том, что в 2011 году ЕС сократит экспорт пшеницы. В этом контексте он отметил и рост спроса на пшеницу в средиземноморских странах.
«Но в глобальном смысле продовольственного кризиса не ожидается, потому что в конце 2010 года было посажено больше пшеницы, чем в любом из предыдущих годов», - добавил эксперт.
При этом о государственный запас пшеницы в Армении составляет 50 тыс. тонн. Этого, по словам Авагяна, хватит на месяц. «Небольшой запас есть у частных компаний-импортеров – «Манана Грейн», «Манчо Груп» или «Алекс Григ». Запаса почти на месяц-полтора есть и у них. Но у правительства нет рычагов давления на эти компании, чтобы заставить их продавать пшено или муку за приемлемую для граждан цену», - резюмировал экономист.
Отметим, что на пресс-конференцию был приглашен и руководитель компании-импортера «Манчо Груп» Иван Мосоян, в последний момент отказавшийся прийти на встречу с журналистами.