Հայ քահանան վստահ է, որ գուշակությունները Սատանայից են
«Չգիտես ինչու` մեր ժողովրդի մեջ սնոտիապաշտությունն ավելանում է: Ենթադրելի է, որ հակառակը պիտի լիներ, քանի որ մենք բոլորս տեսնում ենք, թե ինչ զարկ է ապրում մարդկանց մոտ կյանքի վերելքը»: Նման կարծիք է այսօր հայտնել Արարատյան հայրապետական թեմի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու սպասավոր Տեր Շմավոն քահանա Ղևոնդյանը:
Նշենք, որ վերջինս մի փոքր ուշացավ ասուլիսին մեքենայի կայանատեղի փնտրելու պատճառով: Նա նաև կատակեց, որ որոշել է վաճառել իր մեքենան և մոտոցիկլետ գնել:
Քահանա Ղևոնդյանը նշեց, որ, ըստ բախտագուշակներին այցելողների, դա իրենց հնարավորություն է տալիս «ավելի լավ մտածել և ճիշտ որոշումներ կայացնել»:
«Դա այդպես չէ: Ցանկացած գուշակություն ընդունելի չէ Աստծո կողմից, որովհետև գուշակությունն ինքնին խաբեություն է: Չի կարելի մի բանի մասին խոսել, որը դեռևս չի եղել»: Քահանան նշել է, որ միայն Աստվածը գիտի, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ մարդկանց հետ:
«Եղել են մարգարեություններ, որոնք վերաբերել են Հիսուս Քրիստոսի մարմնավորմանը, բայց սրանք գուշակություններ չէին, այլ իրական մարգարեություններ, որոնք տեղի ունեցան», - հավելել է քահանան` ընգծելով, որ ցանկացած տիպի գուշակություն Աստծուց չէ, «և եթե Աստծուց չէ, ապա, բնականաբար, հակառակորդից` Սատանայից է»:
Հոգեբանական գիտությունների թեկնածու Ռուբեն Պողոսյանը, իր հերթին, նկատել է, որ սնոտիապաշտությունը պատմամշակութային երևույթ է: «Մեր գիտակցությունը դա ստեղծում է, որովհետև միշտ պաշտպանվածության կարիք ունի»,- ասել է հոգեբանը:
Նրա խոսքով` գուշակներ եղել են, բայց գուշակությունների մեջ հոգեբանը վտանգ է տեսնում. «Մարդը, կարծես թե, ծրագրավորում է և, եթե բախտագուշակը հեղինակություն է տվյալ անձի համար, սկսում է ապրել ակնկալիքով, թե ինչ կլինի, ոնց կլինի»:
Ըստ Ռուբեն Պողոսյանի` սնոտիությունը սրվում է հատկապես սոցիալ-տնտեսական և բնակլիմայական ցնցումների պայմաններում:

2026, 1 June, Monday
You don't know why, but increasingly our people believe in superstition. It's assumed that it should've been the opposite, since we all see what impact quality of life has in people's lives," said Father Shmavon Ghevondyan of St. Hovhannes Armenian Apostolic Church and the Ararat Patriarchal Diocese.
Note that the priest was slightly late to the press conference in Yerevan today, citing difficulty in finding a parking space. Father Ghevondyan added, he plans to sell his car and buy a motorcycle instead.
Back on the topic of superstition, the priest noted that those who seek the services of fortune tellers and psychics say that such services give them the opportunity to "think clearly and make right decisions."
"That isn't so. Fortunes are not acceptable by God because prediction is deception in itself. We can't speak of something that has not yet happened," he said, adding only God knows what can happen in people's lives in the future.
"There have been prophecies which have had to do with Jesus Christ's resurrection, but these weren't predictions, but true prophecies which took place," he said, stressing that predictions do not come from God, "and if they don't come from God, then naturally, his opponent, Satan."
Psychologist Ruben Poghosyan, in turn, observed that superstition is a cultural phenomenon in history. "Our consciousness creates it because it is always in need of protection."
There have been psychics, said Poghosyan, but he sees danger in fortunes. "Man, it seems, plans , and if the fortune reigns for the given person, he begins to live with expectations, what will happen, how will it happen."