Պատրա՞ստ է արդյոք իշխանությունը զոհաբերությունների
Արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ երկու տարի առաջ քաղաքագետներն ասում էին, որ չկան հիմքեր, իսկ այժմ նորանոր քաղաքագետներ են խոսում դրա անհրաժեշտության և նախադրյալների մասին: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին նման կարծիք է հայտնել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյան:
«Որևէ իշխանություն երբեք չի գնա արտահերթ ընտրությունների, եթե դա չդիտարկի որպես ինչ-որ մի հնարավորություն` լարվածությունը թուլացնելու: Եթե նրանք գնան նման քայլի, դա կդիտարկվի որպես պարտադրված քայլ այլ ուժերի կողմից»,- ասել է Զուաբյանը:
Նա չի բացառել, որ գործող ռեժիմը կարող է գնալ զիջումների` իշխանությունը պահելու համար:
«Սա շախմատ է, մենք մեր քայլերն ենք անում, իրենք` իրենցը: Շախմատում ընդունված է նաև գնալ զոհաբերությունների»,- ասել է Զուրաբյանը:

Is the Government Ready to Make Sacrifices? Opposition Asks
Two years ago, political analysts were saying there were no grounds for early elections, but now new political analysts are speaking of its need and its prerequisites, said Armenian National Congress (HAK) coordinator Levon Zurabyan at a press conference in Yerevan today.
"No government would ever choose early elections, if it doesn't see it as a chance to weaken the tension. If they take such a step, if will be considered as a measure imposed by other forces," he said.
Zurabyan didn't exclude the possibility that the current government might make concessions — in order to maintain its power.
"This is chess, we make our move, they make theirs. In chess, it is also accepted to make sacrifices," he said.