Պատրա՞ստ է արդյոք իշխանությունը զոհաբերությունների
Արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ երկու տարի առաջ քաղաքագետներն ասում էին, որ չկան հիմքեր, իսկ այժմ նորանոր քաղաքագետներ են խոսում դրա անհրաժեշտության և նախադրյալների մասին: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին նման կարծիք է հայտնել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյան:
«Որևէ իշխանություն երբեք չի գնա արտահերթ ընտրությունների, եթե դա չդիտարկի որպես ինչ-որ մի հնարավորություն` լարվածությունը թուլացնելու: Եթե նրանք գնան նման քայլի, դա կդիտարկվի որպես պարտադրված քայլ այլ ուժերի կողմից»,- ասել է Զուաբյանը:
Նա չի բացառել, որ գործող ռեժիմը կարող է գնալ զիջումների` իշխանությունը պահելու համար:
«Սա շախմատ է, մենք մեր քայլերն ենք անում, իրենք` իրենցը: Շախմատում ընդունված է նաև գնալ զոհաբերությունների»,- ասել է Զուրաբյանը:

Оппозиция играет с властью Армении в шахматы, признался Зурабян
Два года назад политологи говорили, что оснований для внеочередных выборов нет, а сейчас об их необходимости и предпосылках говорят все новые аналитики. С таким заявлением на встрече с журналистами выступил координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
«Никакая власть не пойдет на внеочередные выборы, если не будет рассматривать их в качестве возможности снять напряженность. Если они пойдут на этот шаг, остальные силы станут рассматривать его в качестве навязанного шага», - сказал Зурабян.
Он не исключил, что действующий в стране режим может пойти на уступки для сохранения власти. «Это шахматы. Мы делаем свои ходы, они – свои. В шахматах принято идти и на жертвы», - заключил Зурабян.