Հայ պրոդյուսերը չի կարողանում ադրբեջանցի դերասան գտնել «սարսափած Ադրբեջանի» պատճառով
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Մոսկվայում նկարահանվող հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին պատմող «Ընդհատված երգը» ֆիլմը ներկայացրել է գլխավոր պրոդյուսեր Աշոտ Պողոսյանը:
Կինոնկարի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Մոսկվայում բնակվող մի խումբ հայ երիտասարդների` կինորեժիսոր Արիկ Մանուկյանի և Աշոտ Պողոսյանի գլխավորությամբ: Գործողության կենտրոնում ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում հանգամանքների բերումով միևնույն հորի մեջ հայտնված հայի և ադրբեջանցու երկխոսությունն է:
«Հայկական զինվորի ասելիքն էն է, որ Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է դեռևս 88 թվականին, իսկ ադրբեջանցին դրան ի պատասխան փորձելու է պնդել, որ հայերը ապրում էին համերաշխ Ադրբեջանի կազմում», - ներկայացնելով սյուժեն` ասել է պրոդյուսերը:
«Ի սկզբանե պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ազգությամբ ադրբեջանցի դերասանի հետ, սակայն դեկտեմբերի վերջին ադրբեջանական պրոպագանդան հասավ աննախադեպ չափերի, և այդ դերասանը, որի ընտանիքը բնակվում է Ադրբեջանում, վախեցավ շարունակել իր մասնակցությունը նախագծում` հաշվի առնելով սպառնալիքները Ադրբեջանի կողմից», - ասել է Պողոսյանը` նշելով, որ, ըստ մամուլում տեղ գտած հրապարակումների, Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին հանդիպում է ադրբեջանցի դերասանների հետ և հորդորում նրանց չմասնակցել այս նախագծին:
Մեկ այլ ադրբեջանցի դերասան համաձայնել է նկարահանվել ֆիլմում պայմանով, որ նա կստանա այնպիսի գումար, որով կկարողանա պլաստիկ վիրահատություն անել և մեկնել Եվրոպա: Դերասանը դիմում է նման քայլի վախի պատճառով, որովհետև «սարսափած է Ադրբեջանը, որ իր ազգի ներկայացուցիչը կարող է նկարահանվել», նշել է Պողոսյանը:
Ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսերի խոսքերով` ստեղծագործական խումբը ցանկանում է ցույց տալ առողջ բանավեճ երկու երկրների ներկայացուցիչների միջև: Խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների` ֆիլմի հանդեպ հետաքրքրության մասին, Աշոտ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ երկու շաբաթվա ընթացքում ֆիլմի պաշտոնական կայքէջ այցելել են մոտավորապես 100 200 մարդ, որոնցից 29 890` Ադրբեջանի IP-հասցեներից:
Նշենք, որ փետրվարի 7-ին նկարահանումները վերսկսվելու են նոր` Ռուսաստանի հարավում գտնվող թատրոններից մեկի ազգությամբ ադրբեջանցի դերասանի մասնակցությամբ, որի անունը Պողոսյանը չնշեց` խուսափելով նոր խոչընդոտներից: Իսկ ֆիլմի գլխավոր դերերից մեկը բաժին է հասել Մոսկվայի հայկական թատրոնի նախկին դերասան` 28 տարեկան Կարեն Մարտիրոսյանին: Ֆիլմի հեղինակները նախատեսում են իրականացնել ֆիլմի պրեմյերան Մոսկվայում մայիսի վերջին:
Պատասխանելով վերջերս ադրբեջանցի լրագրողներից ստացված հարցերին` Պողոսյանը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք համագործակցության բոլոր շահագրգիր անձանց հետ: Դրանց մեջ մտնում են նաև ադրբեջանցիները: Մենք թաքցնելու բան չունենք ու եթե օբյեկտիվ նայենք երևույթներին, ճշմարտությունը մեր կողմից է»: Պարզաբանելով` նա նշել է, որ խոսքը և’ ստեղծագործական, և ֆինանսական համագործակցության մասին է:
Պողոսյանն անդրադարձավ նաև իր հայտարարությանը երկու ժողովուրդների էթնիկական անհամատեղելիության մասին, որն, ըստ նրա, հանված էր ենթատեքստից. «Դրժել այն, որ մեր հասարակություններում կան մարդիկ, որոնք այդպես են համարում, կլինի` մեղանչել արդարության դեմ: Այդ մարդկանց քանակը բավական շատ է: Ճշմարիտ խոսել այդ կարծրատիպի մասին և ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումից հետո հնարավոր է մեր ժողովուրդների հարաբերությունների կարգավորում, չի նշանակում նկարահանել ֆիլմ էթնիկական անհամատեղելիության մասին»:
Նշենք նաև ֆիլմի սկբնական բյուջեն` նկարահանող խմբի ուժերով, կազմում էր մոտ 10 000 դոլար, սակայն ստեղծված աղմուկից հետո որոշ ներդրողներ սկսեցին հետաքրքրվել, որոնց հետ բանակցություններ են տարվում:

Хирург и бегство в Европу – цена участия азербайджанца в армянском фильме
Идея создания фильма «Прерванная песня» возникла у проживающей в Москве группы молодых армян во главе с кинорежиссером Ариком Манукяном и Ашотом Погосяном.
На пресс-конференции в среду картину, рассказывающую об армяно-азербайджанских отношениях, представил сам Ашот Погосян - главный продюсер фильма.
В основе сюжета – диалог армянина и азербайджанца, попавших в колодец в ходе военных действий в Карабахе. «Армянский солдат говорит, что народ Арцаха самоопределился еще в 88 году. В ответ на это азербайджанец пытается настоять на том, что армяне мирно жили в составе Азербайджана», - рассказал продюсер.
«Изначально была договоренность с актером, азербайджанцем по национальности, однако в конце декабря азербайджанская пропаганда достигла беспрецедентных размеров, и этот актер, чья семья проживает в Азербайджане, испугался продолжать участие в проекте, учитывая угрозы», - сказал Погосян.
По его словам, согласно публикациям в прессе, посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюльоглы встречается с актерами-азербайджанцами и призывает их не принимать участия в проекте. Съемочная группа отправила запрос на имя посла, чтобы уточнить, соответствует ли эта информация действительности и ждет ответа.
Другой актер согласился сняться в фильме при условии, что он получит сумму, которой хватит на пластическую операцию и иммиграцию поездку в Европу. Актер пойдет на такой шаг из-за страха, так как, подчеркнул Погосян, «Азербайджан в ужасе от мысли, что представитель их нации может сняться в «Прерванной песне».
По словам продюсера, авторы фильма хотят показать здоровую дискуссию между представителями двух стран. Говоря об интересе к проекту армянского и азербайджанского обществ, Ашот Погосян сообщил, что в течение двух недель официальный сайт фильма посетили порядка 100 200 человек, 29 890 из которых – с азербайджанских IP-адресов.
Отметим, что 7 февраля съемки возобновятся с участием актера одного из театров на юге России, азербайджанца по происхождению, чье имя, однако, Погосян не назвал во избежание «новых трудностей». Главная роль в фильме досталась бывшему актеру армянского театра Москвы 28-летнему Карену Мартиросяну. Авторы фильма планируют организовать премьеру фильма в конце мая в Москве.
Отвечая на вопросы, полученные от азербайджанских журналистов по электронной почте, Погосян, в частности, отметил: «Мы многократно заявляли, что готовы к сотрудничеству с любыми заинтересованными сторонами, в том числе и с азербайджанцами. Нам нечего скрывать, и если объективно смотреть на явления, правда на нашей стороне». Он подчеркнул, что речь идет как о творческом, так и о финансовом сотрудничестве.
Погосян затронул также свое заявление касательно этнической несовместимости двух наций, которое, по его словам, было вырвано из контекста и искажено азербайджанской прессой. «Отрицать то, что в нашем обществе есть люди, которые придерживаются этого мнения, значит грешить против истины. И таких людей много. Правдиво говорить об этом стереотипе и показать, что после признания независимости Нагорного Карабаха возможно урегулирование отношений наших народов, не означает, что надо снимать фильм об этнической несовместимости».
Отметим, что стартовый бюджет фильма, собранный стараниями съемочной группы, составляет $10 000, однако после поднятого шума некоторые инвесторы заинтересовались проектом, и теперь с ними ведутся переговоры относительно финансирования проекта.