Հայ պրոդյուսերը չի կարողանում ադրբեջանցի դերասան գտնել «սարսափած Ադրբեջանի» պատճառով
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Մոսկվայում նկարահանվող հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին պատմող «Ընդհատված երգը» ֆիլմը ներկայացրել է գլխավոր պրոդյուսեր Աշոտ Պողոսյանը:
Կինոնկարի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Մոսկվայում բնակվող մի խումբ հայ երիտասարդների` կինորեժիսոր Արիկ Մանուկյանի և Աշոտ Պողոսյանի գլխավորությամբ: Գործողության կենտրոնում ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում հանգամանքների բերումով միևնույն հորի մեջ հայտնված հայի և ադրբեջանցու երկխոսությունն է:
«Հայկական զինվորի ասելիքն էն է, որ Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է դեռևս 88 թվականին, իսկ ադրբեջանցին դրան ի պատասխան փորձելու է պնդել, որ հայերը ապրում էին համերաշխ Ադրբեջանի կազմում», - ներկայացնելով սյուժեն` ասել է պրոդյուսերը:
«Ի սկզբանե պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ազգությամբ ադրբեջանցի դերասանի հետ, սակայն դեկտեմբերի վերջին ադրբեջանական պրոպագանդան հասավ աննախադեպ չափերի, և այդ դերասանը, որի ընտանիքը բնակվում է Ադրբեջանում, վախեցավ շարունակել իր մասնակցությունը նախագծում` հաշվի առնելով սպառնալիքները Ադրբեջանի կողմից», - ասել է Պողոսյանը` նշելով, որ, ըստ մամուլում տեղ գտած հրապարակումների, Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին հանդիպում է ադրբեջանցի դերասանների հետ և հորդորում նրանց չմասնակցել այս նախագծին:
Մեկ այլ ադրբեջանցի դերասան համաձայնել է նկարահանվել ֆիլմում պայմանով, որ նա կստանա այնպիսի գումար, որով կկարողանա պլաստիկ վիրահատություն անել և մեկնել Եվրոպա: Դերասանը դիմում է նման քայլի վախի պատճառով, որովհետև «սարսափած է Ադրբեջանը, որ իր ազգի ներկայացուցիչը կարող է նկարահանվել», նշել է Պողոսյանը:
Ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսերի խոսքերով` ստեղծագործական խումբը ցանկանում է ցույց տալ առողջ բանավեճ երկու երկրների ներկայացուցիչների միջև: Խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների` ֆիլմի հանդեպ հետաքրքրության մասին, Աշոտ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ երկու շաբաթվա ընթացքում ֆիլմի պաշտոնական կայքէջ այցելել են մոտավորապես 100 200 մարդ, որոնցից 29 890` Ադրբեջանի IP-հասցեներից:
Նշենք, որ փետրվարի 7-ին նկարահանումները վերսկսվելու են նոր` Ռուսաստանի հարավում գտնվող թատրոններից մեկի ազգությամբ ադրբեջանցի դերասանի մասնակցությամբ, որի անունը Պողոսյանը չնշեց` խուսափելով նոր խոչընդոտներից: Իսկ ֆիլմի գլխավոր դերերից մեկը բաժին է հասել Մոսկվայի հայկական թատրոնի նախկին դերասան` 28 տարեկան Կարեն Մարտիրոսյանին: Ֆիլմի հեղինակները նախատեսում են իրականացնել ֆիլմի պրեմյերան Մոսկվայում մայիսի վերջին:
Պատասխանելով վերջերս ադրբեջանցի լրագրողներից ստացված հարցերին` Պողոսյանը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք համագործակցության բոլոր շահագրգիր անձանց հետ: Դրանց մեջ մտնում են նաև ադրբեջանցիները: Մենք թաքցնելու բան չունենք ու եթե օբյեկտիվ նայենք երևույթներին, ճշմարտությունը մեր կողմից է»: Պարզաբանելով` նա նշել է, որ խոսքը և’ ստեղծագործական, և ֆինանսական համագործակցության մասին է:
Պողոսյանն անդրադարձավ նաև իր հայտարարությանը երկու ժողովուրդների էթնիկական անհամատեղելիության մասին, որն, ըստ նրա, հանված էր ենթատեքստից. «Դրժել այն, որ մեր հասարակություններում կան մարդիկ, որոնք այդպես են համարում, կլինի` մեղանչել արդարության դեմ: Այդ մարդկանց քանակը բավական շատ է: Ճշմարիտ խոսել այդ կարծրատիպի մասին և ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումից հետո հնարավոր է մեր ժողովուրդների հարաբերությունների կարգավորում, չի նշանակում նկարահանել ֆիլմ էթնիկական անհամատեղելիության մասին»:
Նշենք նաև ֆիլմի սկբնական բյուջեն` նկարահանող խմբի ուժերով, կազմում էր մոտ 10 000 դոլար, սակայն ստեղծված աղմուկից հետո որոշ ներդրողներ սկսեցին հետաքրքրվել, որոնց հետ բանակցություններ են տարվում:

Armenian Producer Explains Why It's Difficult to Secure Azeri Actor for his Film
Ashot Poghosyan, producer of the film on Armenian-Azerbaijani relations called "Interrupted Song" and filmed in Moscow, talked about the film with journalists in Yerevan today.
The idea for the film belongs to a group of youth living in Moscow led by film director Arik Manukyan and Ashot Poghosyan. The plot centers around an Armenian and Azerbaijani who have fallen into a pit during the Nagorno-Karabakh war.
"The Armenian soldier's line is that the people of Artsakh self-determined in '88, while the Azerbaijani in response will try to insist that Armenians lived in harmony within Azerbaijan," said Poghosyan.
"Initially an agreement was reached to get an actor of Azerbaijani origin; however at the end of December, Azerbaijani propaganda reached unprecedented heights and the actor, whose family lived in Azerbaijan, was scared to continue his participation in the project, considering the threats from Azerbaijan," said the film's producer, noting that, according to media reports, Azerbaijani Ambassador to Russia Polad Bülbüloğlu meets with Azerbaijani actors and persuades them not to participate in this project.
Another Azerbaijani actor agreed to be in the film on the condition that he would receive enough compensation to pay for plastic surgery and go to Europe.
According to Poghosyan, the film's creators are trying to show healthy debate between members of the two conflicting nations. Speaking on the interest for the film by the Armenian and Azerbaijani public, Poghosyan said, over a two-week period, about 100,200 people visited the film's official website — 29,890 from Azerbaijan-based IP addresses.
Note, filming will resume on Feb. 7 in a theatre in Russia's south with a new Azerbaijani actor whose name Poghosyan wouldn't say. One of the main roles will go to former actor in Moscow's Armenian theatre 28-year-old Karen Martirosyan. The film's premier is set to take place in Moscow at the end of May.
In response to recent questions y Azerbaijani journalists, Poghosyan said, "We've repeatedly said that we're ready to cooperate with all interested parties. That also includes Azerbaijanis. We don't have anything to hide and if we look at the phenomena objectively, the truth is on our side." Explaining, he said he's talking about both creative and financial cooperation.
Poghosyan also addressed his statement on ethnic incompatibility of Armenians and Azeris, which, according to him, was taken out of context. "To deny that there are people in our societies who consider it so would be a sin against justice. The number of such people is great. To speak truthfully of this stereotype and show that after the recognition of Nagorno-Karabakh's independence, normalizing relations between our peoples is possible doesn't mean to make a film about ethnic incompatibility."