Նստացույցի արդյունքում ոստիկանները բացել են Գյումրի-Երևան ճանապարհը
Այսօր Գյումրիի Սայաթ-Նովա փողոցում գտնվող հրապարակում քաղաքի բնակիչները նստացույց են անցկացրել` ոստիկանությունից պահանջելով ապաշրջափակել Գյումրի-Երևան ճանապարհը:
Epress.am-ի հետ զրույցում նստացույցի մասնակից Վահագն Խաչատրյանն ասել է, որ Գյումրիում վրացական պետհամարանիշներով մեքենաների վարորդների այսօրվա ակցիային միացել են նաև հասարակ քաղաքացիներ:
«Այստեղ մարդիկ շատանում էին և խոստանում են, որ չեն հեռանալու, մինչև ոստիկանները չվերացնեն շրջափակումը և թույլ չտան վարորդներին ազատ տեղաշարշվել: Մարդիկ այստեղ նստացույց էին անում, արդեն տներից հաց էին բերում»,- ասել է Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների վարորդները որոշել էին ակցիա կազմակերպել Երևանում` Կառավարության շենքի առջև, սակայն առավոտից Գյումրիից և Վանաձորից եկող ճանապարհները փակել էին:
Epress.am-ի հետ զրույցում Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանն ասել է, որ մեկ ժամ առաջ մարդիկ որոշել են փակել դեպի Սայաթ-Նովա փողոց տանող Խաղաղության օղակը, որի պատճառով, Բարսեղյանի փոխանցմամբ, կաթվածահար է եղել ողջ երթևեկությունը:
«Մի քանի ժամ առաջ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը եկավ, ոստիկանների հետ բանակցեց, սակայն նրանք ոչ մի հստակ պատասխան չտվեցին, թե ինչու են փակել ճանապարհները»,- ասել է Բարսեղյանը:
Այս պահին ոստիկանները բացել են Սայաթ-Նովա փողոցը, ինչն էլ նստացույց իրականացնողների հիմնական պահանջն էր: Այժմ մարդիկ սկսում են հեռանալ նստացույցի վայրից:

Sit-In Results in Police Removing Blockade on Gyumri-Yerevan Road
Protestors today decided to stage a sit-in at the square on Gyumri's Sayat-Nova street, demanding police unblock the Gyumri-Yerevan road.
Speaking to Epress.am, sit-in participant Vahagn Khachatryan said average citizens joined the protestors today.
"Here, people were continuing and were promising that they won't leave until the police remove the blockade and allow the drivers to move freely. People here were staging a sit-in, even bringing food from home," he said.
Recall, owners of cars with Georgian plates are protesting the dissolution of a legal loophole that allowed them to pay significantly lower import taxes on vehicles imported from Georgia. Today, they had planned to drive to Yerevan to continue their protests outside the government building; however, the roads were blocked by local police.
Asparez Journalists' Club Chair Levon Barseghyan told Epress.am that an hour ago people decided to block the Peace roundabout leading to Sayat-Nova St., which resulted in a major traffic jam.
"A few hours ago, Prosperous Armenia MP Martun Grigoryan came, spoke with police; however, they didn't give any clear answers as to why they've blocked the roads," he said.
As of publication, police had opened Sayat-Nova St., which was the main request of sit-in participants. Thus, protestors are now beginning to leave the area.