Թուրքական դատարանն ազատազրկման է դատապարտել է 3 լրագրողների
Թուրքական դատարանը մեղադրական վճիռ է կայացրել այլախոհ կայքի 3 լրագրողների նկատամբ, որոնք կասկածվում են երկրի կառավարությանը գահընկեց անելու մտադրությամբ դավադրություն կազմակերպելու մեջ:
Կասկածյալ դավադիր լրագրողների թվում են եղել Odatv-ի սեփականատեր Սոներ Յալչինը, և նրա երկու գործընկերները: Վերջիններիս գրասենյակները և տները հարձակման են ենթարկվել ոստիկանության կողմից: Միջադեպի կապակցությամբ Թուրքիայում ԶԼՄ-ների ազատության վերաբերյալ իր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ֆրենսիս Ռիկարդոնեն:
Թուրքիայի կառավարությունը մեղադրել է դեսպանին երկրի ներքին գործերին խառնվելու մեջ և հայտարարել է, որ Թուրքիայում ԶԼՄ-ներն ավելի շատ աղազտություն ունեն, քան աշխարհի շատ երկրների լրագրողներ, ներառյալ ԱՄՆ-ն:
Նշենք, որ նախաքննության վարկածով լրագրողները կապեր էին ունեցել նաև «Էրգենեկոն» գործի հետ, որով անցնում են 400 նախկին պատոնյաներ, քաղաքական գործիչներ, թոշակի անցած զինվորականներ: Վերջիններիս նույնպես մեղադրում են հեղաշրջման փորձի մեջ: «Էրգենեկոնի» գործով անցնողներն ազգայնական հայացքներ ունեն, համաձայն թուրք լրագրողների կողմից բացահայտված մի շարք վկայությունների, խմբավորումն առնչվում է նաև թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության հետ:

Turkish Court Jails 3 Journalists Suspected of Having Links to Ergenekon
A Turkish court has jailed three journalists of a dissident news website pending trial on charges of links to an alleged network accused of plotting to topple the country's Islamic-rooted government, AP reports.
Friday's court ruling involved Soner Yalçın, the owner of Odatv, and two of his colleagues, editors Barış Pehlivan and Barış Terkoğl, whose offices and homes were raided by police earlier this week. That caused US Ambassador to Turkey Francis Ricciardone to express concern about media freedoms in Turkey.
The Turkish government criticized the ambassador for interfering in Turkey's internal affairs and claimed Turkey has more press freedoms than most countries, including the Unites States.
Yalçın was later questioned by public prosecutor Zekeriya Öz and was arrested on charges of "obtaining and publishing documents related to state security," "being a member of the Ergenekon organization" and "inciting hatred and emnity among the public," reports the Hurriyet Daily News & Economic Review.
Yalçın, Pehlivan and Terkoğlu were sent to Metris prison in Istanbul.
Note, the journalists are suspected of having ties to the ultranationalist group Ergenekon, for which about 400 former officials, politicians and retired officers are already on trial. According to testimonies uncovered by a number of Turkish journalists, Ergenekon members are also suspected in the case of slain Turkish-Armenian journalist Hrant Dink.