Հայաստանում և Ադրբեջանում առկա են հեղափոխական վիճակի 3 բաղադրիչներից 2-ը
Արաբական երկրներում հակակառավարական ընդվզումների շղթան տեսականորեն կարող է տեղափոխվել նաև անդրկովկասյան հանրապետություններ: «Ռես» ռուսաստանյան գործակալության հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է տարածաշրջանային և էթնոկրոնական հետազոտությունների Կազանի կենտրոնի Կովկասի հատվածի ղեկավար Յանա Ամելինան:
Բոլոր անդրկովկասյան պետությունները, նրա խոսքով, ներքին կոնֆլիկտային մեծ ներուժ ունեն:
«Առաջինը` նրանց բնորոշ է ազգաբնակչության զանգվածային դժգոհությունը կառավարության գործողությունների նկատմամբ, երկրորդը` ժողովրդի մեջ թափանցած կոռուպցիան, երկրի հարուստ խավի և աղքատների եկամուտների ու ինքնառեալիզացման հնարավորություններում առկա հսկայական անդունդը», - ասել է փորձագետը:
Ամելինի խոսքով` այսօր առկա են այն բոլոր հանգամանքները ենթադրելու համար, որ Հայաստանում, Ադրբեջանում և Վրաստանում հեղափոխական իրավիճակի համար անհրաժեշտ երկու նախանշաններ գոյություն ունեն, սակայն, ի տարբերություն արաբական Արևելքի երկրների, երրորդ հանգամանքն է բացակայում:
«Համաձայն հայտնի լենինյան բնորոշոման, հեղափոխական է այն իրավիճակը, երբ իշխող դասակարգն արդեն չի կարողանում աներեր պահել իր իշխանական դիրքը, իսկ ցածր խավերն այլևս չեն ցանկանում նախկինի պես ապրել: Ինչպես նաև մասսաների ակտիվության ակնհայտ բարձրացումը, ինքնուրույն հեղափոխություն իրականացնելու նրանց պատրաստակամությունը»,- պարզաբանել է վերլուծաբանը:
Նա խորհուրդ է տալիս չմոռանալ ևս մեկ կարևորի փաստի մասին` արտաքին հանգամանքի:
«Ով և երբ կքանդի բռնապետական-օլիգարխիկ փթած պատը` ենթադրություններ անել պետք չէ (գուցե, բռնապետությունը Հայաստանում ավելի քիչ է, բայց օլիգարխիկ համակարգը բավարար), նման գործընթացները շատ հաճախ տարերայնորեն են զարգանում, և ամենակարևորը, շատ արագ»,-եզրափակել է Ամելինան:

В Армении и Азербаджане есть 2 из трех признаков революционной ситуации
Цепь антиправительственных выступлений в арабских странах теоретически может перекинуться и на закавказские республики. Об этом заявила Яна Амелина, зав.сектором Кавказа казанского Центра региональных и этнорелигиозных исследований в интервью ИА «Рес».
Все закавказские государства, по ее словам, имеют большой внутренний конфликтный потенциал. «Для них характерны массовое недовольство населения действиями правительства или властей в целом, пронизавшая общество коррупция (эксперт игнорирует успехи Грузии в борьбе с малой и средней коррупцией, зафиксированные международными авторитетными организациями - ред.), огромный разрыв в доходах и возможностях самореализции между бедными и богатыми слоями общества».
По словам Амелиной, сегодня есть все основания полагать, что в Армении, Азербайджане и Грузии наличествуют первые два признака революционной ситуации, но, в отличие от государств арабского Востока, отсутствует третий. «Согласно известному ленинскому определению, революционной она становится именно тогда, когда господствующий класс уже не может сохранять в неизменном виде своё господство, а низы не хотят так жить. А также значительное повышение активности масс, их готовность к самостоятельному революционному творчеству», - пояснила аналитик.
Она советует не будем забывать еще об одном - внешнем - факторе. «Кто и когда подтолкнет трухлявую стену авторитарно-олигархических режимов (возможно, лишь в Армении чуть меньше авторитарности, но и там вполне достаточно олигархичности), гадать не стоит - эти процессы во многом развиваются стихийно, а самое главное, быстро», - резюмировала Амелина.