«Թուրքերի հետ` խոսել տանկով». Տիգրան Կարապետյանը ներքինի և արտաքինի մասին
«Այո, բանակցությունները գաղտնի են գնում, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շատ լավ գիտի այս համակարգը և հասկանալով, որ իշխանությունը իր հզորությամբ, բուրգով լոմ է իրանից ներկայացնում, դեմը դնում ա երկրորդ լոմը: Երկու լոմ` ճնշելով իրար, պայմանավորվում են»:
Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանն այսօր Երևանի Մամուլի Ազգային ակումբի կողմից կազմակերպած քննարկմանը` «Քաղաքական երկխոսության կայացման նպատակները, խնդիրները, խոչընդոտները և հնարավորությունները Հայաստանում» թեմայով:
Ըստ նրա, և՛ ընդդիմության, և՛ իշխանության մեջ կա «ազգային անվտանգության նախարար, ստեղ կա ՄՎԴ-ի նախարար, էնտեղ կա ՄՎԴ-ի նախարար, էդ դուբլյաժ ա, իրանք իրար հետ լեզու կգտնեն, պարզ ա: Գտել էլ են ամենասկզբից: Ժողովուրդն ի՞նչ անի, որը չի ընդունում Տեր-Պետրոսյանին և Սերժ Սարգսյանին»: Քննարկմանը ներկա լրագրողներից մեկը պատասխանեց այս հարցին. «Ձեր կողքին», ինչին Կարապետյանն արձագանքեց. «Բայց ո՞վ ա հաշվի առնում»:
ԺԿ առաջնորդն ասել է նաև, որ երկխոսությունը, փաստորեն, հանրապետության նախագահի բարի կամքից է կախված:
«Ոչ մի բարի կամք մենք չենք տեսնում: Կա թալան, կա օլիգարխիկ խորհրդարան, դրա մասին պետք է խոսենք», - ասել է Կարապետյանը` միաժամանակ հարց բարձրացնելով «ինչի՞ մասին են երկխոսում»:
«Ասում ա` մենք հասանք մի արդյունքի` մի, ասենք թե, քաղբանտարկյալ թողեցին: Իրենց բոլորին պետք է թողնեն, դա երկխոսության թեմա չի, դա հենց բարի կամք է, որը իշխանությունը պետք է ձևավորի»,- ասել է ԺԿ առաջնորդը: Ըստ Կարապետյանի, եթե այսօր բանակցում են Սերժ Սարգսյանն ու ՀՀ հիմնադիր նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, նրանք չեն խոսում համակարգի մասին` «համակարգն իրենք են ստեղծել և շարունակում են»: Իսկ Տիգրան Կարապետյանի ղեկավարած ուժը դեմ է հենց համակարգին:
Նա կրկին անգամ նշել է երկխոսության բացակայությունը. «Կան պայմանավորվածություններ, մի շարք գուցե: Ու ասում են` չանես, կնստենք, կպպզենք: Տենց չի, ժողովուրդը պետք է կանգնի, դա ժողովրդի կամքը պետք է լինի»:
Բացի այդ, Կարապետյանն անդրադարձավ նաև Հանրային ժողովին. «Էդ ինչ ժողով ա, որտեղ պետեր են հավաքվել: Չհասկացա, առանց պետի դուք չե՞ք կարող ապրել»: Կարապետյանն այնպիսի երկխոսության կողմնակից է, երբ նժարին դրվում են այն հիմնահարցերը, որոնք, ըստ նրա, ժողովրդին տանում են դեպի կործանում:
ԺԿ նախագահը խոսել է նաև Սերժ Սարգսյանի` հայաստանյան կուսակցությունների առաջնորդների հետ հանդիպման մասին: «Մենք հազար անգամ ասացինք էդ հայ-թուրքական սահմանի բացման համար, որ դա ձախողվելու է, ընկերներ, թուրք են իրենք: Իրենց հետ ժամանակին Դաշնակցությունը պետք է զենքով խոսեր, չխոսեց: Ոնց խոսեց, որ տվեց բոլոր հողերը, Ղարսը տվեց, չտայիք Ղարսը, էսօր Ղարս կունենայինք»:

От Левона Тер-Петросяна до Карса, который «мог быть в составе Армении»
Лидер оппозиции Левон Тер-Петросян ведет тайные переговоры с действующими властями Армении. С таким заявлением сегодня выступил лидер Народной партии Тигран Карапетян на обсуждении «Возможности, препятствия, проблемы и цели становления политического диалога в Армении», организованном Ереванским национальным пресс-клубом.
«Тер-Петросян прекрасно знает эту систему, и, понимая, что власти своей мощью, своей пирамидой представляют из себя «лом», противоставляет «другой лом». Два лома, давя друг друга, начинают договариваться», - пояснил политик свою позицию.
По его словам, и в оппозиции, и во власти есть «министр нацбезопасности, и там и тут есть министр МВД: «Это дубляж, они найдут общий язык между собой, конечно. Они уже нашли. Что делать народу, если они не доверяют ни Левону Тер-Петросяну, ни Сержу Саргсяну?», - обратился политик к журналистам. На это один из журналистов отметил: «Быть рядом с вами». «Но кто допрет до этого?», - парировал Карапетян.
Лидер Народной партии также отметил, что диалог «фактически зависит от доброй воли главы республики». «Мы не видим никакой доброй воли. Есть грабеж, есть олигархический парламент. Об этом надо говорить. Интересно, что у них за диалог?», - заметил Карапетян.
«Говорит, мы добились кое-какого успеха: скажем, одного политзаключенного выпустили. Их всех надо выпустить, это не тема для диалога, это и есть проявление доброй воли», - заявил политик.
По его словам, если сегодня переговоры ведут Серж Саргсян и лидер Конгресса Левон Тер-Петросян, то «они не говорят о системе – они ее и создали». А руководимая Тиграном Карапетяном сила выступает против «самой системы», заверил политик.
Комментируя деятельность Общественного совета при президенте, который возглавляет экс-оппозиционер Вазген Манукян, Карапетян заявил: «Это что за Совет, почему собрались одни начальники? Не понял, без начальника жить не можете?».
Он также прокомментировал встречу Сержа Саргсяна с лидерами армянских партий. «Мы уже тысячу раз говорили, что открытие армяно-турецких границ – это провал, товарищи. Они ведь - турки. В свое время с ними с оружием в руках должны были поговорить дашнаки – не поговорили. Что это за разговоры, если отдали все земли?!. Карс отдали, не дали бы Карс, сегодня у нас был бы Карс».