Մարտի 1-ի գործն ամբողջությամբ վերանայվելու է, վստահեցնում է քննչական խմբի ղեկավարը
«Մարտի 1-ի գործի քննությունը ամբողջությամբ կվերանայվի», - «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում հինգշաբթի օրն ասել է «Մարտի 1-ի» գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ երեկ Հատուկ քննչական ծառայության պետի մոտ տեղի է ունեցել օպերատիվ քննարկում` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականի պահանջները կատարելու ուղղությամբ:
Քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել վերանայել նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բոլոր ապացույցները: Կվերանայվեն բոլոր վարկածները¸ ցուցմունքները¸ կատարված փորձաքնությունները:
Վահագն Հարությունյանի խոսքով` Հատուկ քննչական ծառայության պետի կողմից ցուցում է տրվել առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել վկաների նախկին ցուցմունքների և փորձաքննություների եզրակացություններ վրա: Անհրաժեշտության դեպքում նաև կնշանակվեն լրացուցիչ փորձաքննություններ: Արդեն իսկ գրավոր հանձնարարական է ուղարկվել Ազգային անվտանգության ծառայության եւ ոստիկանության օպերատիվ ծառայություններին` օպերատիվ որոնողական միջոցառումները առավել ակտիվացնելու նպատակով:
«Ըստ էության, գործի քննությունը նորից կվերանայվի ամբողջությամբ: Եթե ի հայտ կգան հարցեր, խնդիրներ, որ ժամանակի ընթացքում վրիպակի կամ ինչ-որ բանի արդյունքում ուշադրությունից դուրս են մնացել, անպայման դրանք ի հայտ կբերվեն եւ քննության առարկա կդարձվեն: Արվելու է հնարավորինս` տեղի ունեցած դեպքերի բացահայտումը ապահովելու նպատակով», - ասել է «Մարտի 1-ի» գործով քննչական խմբի ղեկավարը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի այն հարցին, թե արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականից հետո հնարավոր է, որ հարցաքննության կանչվի նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Հարությունյանը պատասխանել է. «Չեմ կարծում, որ նման հայտարարություն անողները իրավասու են որոշելու նպատակահարմարության ու ոչ նպատակահարմարության հարցը: Նույն կարգով նաև չի հարցաքննվել դեռևս Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Եթե քրեական գործի քննության տակտիկայից ելնելով` խումբը գտնի, որ կա նման հարցաքննություններ կատարելու անհրաժեշտություն` կկատարի: Եվ ես չեմ կարծում, որ, ասենք, 10 անձանց մահվան հանգամանքները, ինչի մասին նույն այդ, այսպես կոչված` մեղադրողները անընդհատ շահարկում են, կարող է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կամ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցաքննությունը այդ անձանց մահվան հանգամանքները բացահայտի»:
Իսկ հարցին, թե հնարավոր կլինի՞ նախագահի հանձնարարականից հետո ինչ-որ առաջընթաց արձանագրել, Հարությունյանը պատասխանել է, թե չի կարող կանխագուշակություններ անել:
Նրա խոսքով` գործի քննությունը երբեք չի դադարել, Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականը պարզապես «առավել կակտիվացնի կատարվելիք գործողությունները», և եթե լինեն արդյունքներ, ապա հասարակությունը անպայման կիմանա այդ մասին:
Երեկ Հատուկ քննչական ծառայությունը նաև հայտարարություն է տարածել, որտեղ ակնկալում է հասարակության աջակցությունը` խնդրելով բոլոր նրանց, ովքեր կարող են տեղեկատվություն տրամադրել 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ընթացքում տեղի ունեցած հանցագործությունների դեպքերի, հատկապես տասն անձանց մահվան հանգամանքների բացահայտման վերաբերյալ, դիմել Հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբին:
«Ծառայությունը պատրաստ է ընդունել այդ մարդկանց, լսել նրանց, և դրա համար նույնիսկ շնորհակալ կլինի: Ավելին` ծառայությունը կապահովի այդ անձանց նաև գաղտնիությունը, կկիրառվեն, անհրաժեշտության դեպքում, պաշտպանության միջոցներ` նրանց անձի, հարազատների, մերձավորների համար», - վստահեցրել է քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը:

Допрос Тер-Петросяна или Кочаряна не раскроет обстоятельств гибели 10 человек - следователь
«Расследование дела «1 марта» будет полностью пересмотрено», - заявил в интервью Радио Азатутюн руководитель следственной группы по делу «1 марта» Ваагн Арутюнян.
По его словам, в четверг начальник Специальной следственной службы Армении провел оперативное обсуждение с целью выполнения поручений президента Сержа Саргсяна.
В результате обсуждения было принято решение пересмотреть все доказательства, полученные в ходе предварительного следствия. Будут пересмотрены все версии, показания, проведенные экспертизы.
По словам Ваагна Арутюняна, начальник Специальной следственной службы дал указание обратить особое внимание на прежние показания свидетелей и выводы экспертизы. В случае необходимости будут также назначены дополнительные экспертизы. Уже было послано письменное распоряжение в Службу национальной безопасности и оперативные службы полиции с целью еще большей активизаци оперативно-розыскных мероприятий.
«По сути, расследование дела вновь будет полностью пересмотрено. Если выявятся вопросы, проблемы, которые с течением времени в результате ошибки или какого-то обстоятельства остались вне поля зрения, то они обязательно будут вынесены и станут предметом расследования. То есть, будет сделано все возможное для обеспечения раскрытия имевших место событий», - сказал руководитель следственной группы по делу «1 марта».
На вопрос, возможно ли, что после заявления Сержа Саргсяна Роберт Кочарян будет вызван на допрос, Арутюнян ответил: «Я не думаю, что в компетенцию людей, делающих подобные заявления, входит решать вопрос целесообразности или нецелесообразности. В том же порядке пока не был допрошен и Левон Тер-Петросян. Если, исходя из тактики расследования уголовного дела, группа сочтет, что есть необходимость в проведении подобных допросов, то проведет их. И я не думаю, что, скажем, допрос Левона Тер-Петросяна или Роберта Кочаряна может раскрыть обстоятельства гибели 10 человек, на которых те самые, так называемые, обвинители спекулируют».
На вопрос, возможно ли будет после поручения президента зафиксировать какой-то прогресс, Арутюнян ответил, что прогнозов делать не может.
По его словам, расследование дела никогда не прекращалось, поручение Сержа Саргсяна просто «еще больше активизирует предстоящие действия», и если будут результаты, то общественность обязательно узнает об этом.
Между тем, член от оппозиции бывшей группы по сбору фактов, изучаювшей обстоятельства событий 1 марта, Андраник Кочарян в беседе с Радио Азатутюн заявил, что после поручения Сержа Саргсяна общественность должна увидеть «реальные действия», и орган предварительного следствия, «вместо имитации, должен провести полноценное расследование». А для этого, по его мнению, в первую очередь, должен быть вызван на допрос второй президент Армении Роберт Кочарян, а также ряд других должностных лиц:
«Роберт Кочарян должен дать объяснение, какие распоряжения он дал по итогам совещания с силовыми ведомствами, состоявшегося 23 февраля, и как после этого появился приказ 0038, как его подписал министр обороны. Я думаю, что объяснение, в первую очередь, должен дать также Микаэл Арутюнян. Сколько бы Микаэл Арутюнян ни заявлял, что он находился в Тбилиси и ему позвонили по телефону... Для нас нет никаких сомнений в том, что армия участвовала также в утренних событиях. И нужно учитывать, что указ Роберта Кочаряна в части армии противоречит Конституции, и именно здесь Роберт Кочарян должен ответить, зачем он предпринял эти действия».