Մարտի 1-ի գործն ամբողջությամբ վերանայվելու է, վստահեցնում է քննչական խմբի ղեկավարը
«Մարտի 1-ի գործի քննությունը ամբողջությամբ կվերանայվի», - «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում հինգշաբթի օրն ասել է «Մարտի 1-ի» գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ երեկ Հատուկ քննչական ծառայության պետի մոտ տեղի է ունեցել օպերատիվ քննարկում` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականի պահանջները կատարելու ուղղությամբ:
Քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել վերանայել նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բոլոր ապացույցները: Կվերանայվեն բոլոր վարկածները¸ ցուցմունքները¸ կատարված փորձաքնությունները:
Վահագն Հարությունյանի խոսքով` Հատուկ քննչական ծառայության պետի կողմից ցուցում է տրվել առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել վկաների նախկին ցուցմունքների և փորձաքննություների եզրակացություններ վրա: Անհրաժեշտության դեպքում նաև կնշանակվեն լրացուցիչ փորձաքննություններ: Արդեն իսկ գրավոր հանձնարարական է ուղարկվել Ազգային անվտանգության ծառայության եւ ոստիկանության օպերատիվ ծառայություններին` օպերատիվ որոնողական միջոցառումները առավել ակտիվացնելու նպատակով:
«Ըստ էության, գործի քննությունը նորից կվերանայվի ամբողջությամբ: Եթե ի հայտ կգան հարցեր, խնդիրներ, որ ժամանակի ընթացքում վրիպակի կամ ինչ-որ բանի արդյունքում ուշադրությունից դուրս են մնացել, անպայման դրանք ի հայտ կբերվեն եւ քննության առարկա կդարձվեն: Արվելու է հնարավորինս` տեղի ունեցած դեպքերի բացահայտումը ապահովելու նպատակով», - ասել է «Մարտի 1-ի» գործով քննչական խմբի ղեկավարը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի այն հարցին, թե արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականից հետո հնարավոր է, որ հարցաքննության կանչվի նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Հարությունյանը պատասխանել է. «Չեմ կարծում, որ նման հայտարարություն անողները իրավասու են որոշելու նպատակահարմարության ու ոչ նպատակահարմարության հարցը: Նույն կարգով նաև չի հարցաքննվել դեռևս Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Եթե քրեական գործի քննության տակտիկայից ելնելով` խումբը գտնի, որ կա նման հարցաքննություններ կատարելու անհրաժեշտություն` կկատարի: Եվ ես չեմ կարծում, որ, ասենք, 10 անձանց մահվան հանգամանքները, ինչի մասին նույն այդ, այսպես կոչված` մեղադրողները անընդհատ շահարկում են, կարող է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կամ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցաքննությունը այդ անձանց մահվան հանգամանքները բացահայտի»:
Իսկ հարցին, թե հնարավոր կլինի՞ նախագահի հանձնարարականից հետո ինչ-որ առաջընթաց արձանագրել, Հարությունյանը պատասխանել է, թե չի կարող կանխագուշակություններ անել:
Նրա խոսքով` գործի քննությունը երբեք չի դադարել, Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականը պարզապես «առավել կակտիվացնի կատարվելիք գործողությունները», և եթե լինեն արդյունքներ, ապա հասարակությունը անպայման կիմանա այդ մասին:
Երեկ Հատուկ քննչական ծառայությունը նաև հայտարարություն է տարածել, որտեղ ակնկալում է հասարակության աջակցությունը` խնդրելով բոլոր նրանց, ովքեր կարող են տեղեկատվություն տրամադրել 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ընթացքում տեղի ունեցած հանցագործությունների դեպքերի, հատկապես տասն անձանց մահվան հանգամանքների բացահայտման վերաբերյալ, դիմել Հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբին:
«Ծառայությունը պատրաստ է ընդունել այդ մարդկանց, լսել նրանց, և դրա համար նույնիսկ շնորհակալ կլինի: Ավելին` ծառայությունը կապահովի այդ անձանց նաև գաղտնիությունը, կկիրառվեն, անհրաժեշտության դեպքում, պաշտպանության միջոցներ` նրանց անձի, հարազատների, մերձավորների համար», - վստահեցրել է քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը:

Armenia’s Special Investigative Service (SIS) said it will again look into factual evidence, various testimonies and the results of forensic tests related to the dramatic events of March 1-2, 2008. It did not rule the possibility of more such tests to be conducted in the coming months, reports RFE/RL’s Armenian Service.
In a separate statement, the SIS also urged Armenians who witnessed those events to provide relevant information to investigators. It pledged to ensure their security and the secrecy of their testimony.
“In effect, the investigation into the case will be thoroughly reviewed,” Vahagn Harutyunyan, head of an SIS team investigating the unrest, told RFE/RL’s Armenian service. “Everything will be done to solve all those incidents,” he said.
Harutyunyan has insisted until now that both his team and other law-enforcement bodies have done their best to clear up all circumstances of vicious clashes between security forces and opposition protesters, which left ten people dead.
Amid a widespread lack of trust in the official investigation, the Armenian authorities agreed later in 2008 to allow a separate, supposedly independent inquiry. It was conducted by a body in which the government and the Armenian opposition had equal representation. The Fact-Finding Group of Experts was disbanded in 2009 due to serious disagreements between its pro-government and opposition members.
Andranik Kocharyan, one of the two opposition members, said on Thursday that Sargsyan’s order should be backed up by “real actions” that would shed more light on the tragedy. In particular, he said, the SIS should interrogate former President Robert Kocharian and other individuals who held senior government positions during the unrest.
Harutyunyan effectively dismissed this idea backed by the opposition Armenian National Congress and its leader, Levon Ter-Petrossian. “I don’t think that the interrogation of Robert Kocharyian or Levon Ter-Petrossian would clarify the circumstances in which those individuals died,” he said.
Speaking to RFE/RL’s Armenian service, Andranik Kocharyan also made the point that the SIS cannot attract more witnesses unless it earns greater public trust. He said many witnesses have been reluctant to come forward for fear of being prosecuted by the investigators.
“The [Special Investigative] Service is ready to receive such people and listen to them,” insisted Harutyunyan. “The service will ensure the secrecy of those individuals.”