Բանակցությունները պետք է շարունակել, կարծում է Ադրբեջանի իշխող կուսակցության փոխնախագահը
Բանակցությունների գործընթացը շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման միջոցներից մեկը, կարծում է Ադրբեջանի իշխող «Յենի Ադրբեջան» կուսակցության փոխնախագահ Ալի Ահմեդովը:
«Կարծում եմ` անհրաժեշտ է շարունակել բանակցությունների գործընթացը»,- ուրբաթ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Ահմեդովը` մեկնաբանելով Բաքվի ակնկալիքները Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից:
Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բախար Մուրադովը հայտարարել է, որ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ որևէ կոնկրետ որոշումների ընդունման ակնկալիքներ չունի, «սակայն սկզբունքների համաձայնեցման հարցում այս հանդիպումը կարող է արդյունավետ լինել»:
Նա հույս է հայտնել առ այն, որ նախարարները չհամաձայնեցված հիմնախնդիրների վերաբերյալ ընդհանուր հայտարարի կգան:
«Նման հույս է ներշնչում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, որոնք Ադրբեջանի նախագահի հետ վերջին հանդիպման ընթացքում նշել են, որ ժամանակն է սկզբունքներից խաղաղ բանակցությունների անցնել, և դրա համար հիմքեր կան»,- Մուրադովի խոսքերն է փոխանցում «Տրենդ» գործակալությունը:

Зампред правящей партии Азербайджана: Переговоры необходимо продолжать
Одним из способов решения нагорно-карабахского конфликта остаются переговоры, считает зампред правящей партии «Ени Азербайджан» Али Ахмедов.
«Считаю, что необходимо продолжать переговорный процесс», - сказал в пятницу журналистам Ахмедов, комментируя ожидания Баку от встречи глав МИД Азербайджана, России и Армении, которая сегодня пройдет в Москве.
Вице-спикер парламента Азербайджана Бахар Мурадова по этому поводу заявила, что не ждет принятия каких-то конкретных решений по урегулированию конфликта, «но в согласовании принципов данная встреча может оказаться результативной».
Он выразила надежду, что министры придут к общему мнению по несогласованным вопросам.
«Подобную надежду вселяют заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые в ходе последней встречи с президентом Азербайджана отметили, что настало время для перехода от принципов к мирным переговорам, и для этого есть основания», - передает ее слова Тренд.