Նազիկ Ավդալյանին այսօր կվիրահատեն
2009 թվականի ծանրամարտի աշխարհի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանն այսօր վիրահատվելու է, Epress.am-ին հայտնել է Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Հունանյանը:
Հունանյանի խոսքով` 25-ամյա մարզիկն այժմ գտնվում է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժնում. նրա վիճակը կայուն է:
Հիշեցնենք, որ Նազիկ Ավդալյանի վարած «Տոյոտա քեմրի» մակնիշի ավտոմեքենան երեկ վթարի էր ենթարկվել Սպիտակ-Վանաձոր ավտոճանապարհի 31-րդ կմ-ին, որտեղից նրան տեղափոխվել են Գյումրիի Գյուլբենկյան հիվանդանոց:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր Գյուլբենկյան հիվանդանոցի ռեանիմատոլոգ Հովհաննես Նահապետյանը, Ավդալյանին Երևան են տեղափոխել հետազոտության համար, «որպեսզի նա կարողանա ավելի արագ վերականգնվել և վերադառնալ իր մասնագիտական գործունեությանը»:

2009 World Champion in Weightlifting (in the 69-kg section) Nazik Avdalyan will undergo surgery today, RA Ministry of Healthcare press spokesperson Shushan Hunanyan told Epress.am earlier today.
According to Hunanyan, the 24-year-old athlete (who will turn 25 later this year) is currently in Erebouni Medical Center in Yerevan. Her condition is stable.
Recall, Avdalyan was in a car accident Tuesday on the Gyumri-Vanadzor road near the village of Jajur in Armenia's Shirak marz (province). She was immediately taken to Gyumri's Surgical Hospital named after G. Gyulbenkyan and then moved to Yerevan.
As told to Epress.am by Gyulbenkyan hospital reanimatologist Hovhannes Nahapetyan, as a result of the accident, Avdalyan has a spinal cord concussion. She was transfered to a medical facility in Yerevan, Nahapetyan continued, so that she can recover more quickly and return to her professional activities.