Հայոց Ցեղասպանությունը ժխտելով` Թուրքիան մեկուսացնում է իրեն. Գուտորով
Եվրոպական երկրների մեծ մասը, ինչպես նաև Եվրամիության անդամները ճանաչում և դատապարտում են հայ ազգի Ցեղասպանությունը, և այս իմաստով խոսքը ոչ թե Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու մասին է, այլ ստիպելու փոխել իր քաղաքականությունը և ճանաչել ակնհայտ իրողությունը: Այս մասին հայտարարել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետի քաղաքականության տեսության և փիլիսոփայության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վլադիմիր Գուտորովը:
Վերջինս ապրիլի 25-26-ին մասնակցում էր Ռուս-Հայկակական համալսարանում անկացվող «Հայ-թուրքական հարաբերությունները, դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական զարգացման վրա և այդ ամենի արտացոլումը ԶԼՄ-ներում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսին:
Փորձագետի խոսքով` որքան երկար Թուրքիան չճանաչի ակնհայտ իրողությունը, այնքան այդ երկիրը իրեն հումանիտար մեկուսացման մեջ կդնի, որովհետև Թուրքիայի որոշ շրջանակներում Եվրոպայի մասը դառնալու հստակ ձգտում կա:
Ըստ Գուտորովի` բացարձակ ակնհայտ է, որ Թուրքիան երբեք չի դառնա Եվրոպայի մի մասը` չճանաչելով այդ հանցագործությունը, իր վրա չվերցնելով այդ պատասխանատվությունն այնպես, ինչպես դա արեց Գերմանիան:
Նա հիմարություն է անվանել թուրքական ԶԼՄ-ներում հանդիպող այն նյութերը, համաձայն որոնց «հայ ազգը, հիմնվելով ինչ-որ «քողարկված, մութ ուժերի վրա», ցանկանում է Մեծ Հայք ստեղծել և նվաճել Տիգրիսն ու Եփրատը»:

By Denying the Armenian Genocide, Turkey Isolates Itself Politically: Expert
A majority of the major European powers and EU members recognize and condemn the Genocide of the Armenian people and in this sense it's not about putting pressure on Turkey, but how to force Turkey to change its policy and admit the obvious, said professor in the Faculty of Philosophy and head of the Department of Theory and Philosophy of Politics at St. Petersburg State University Vladimir Gutorov, who participated in the Apr. 25–26 international conference in Yerevan titled "Armenian-Turkish relations: their impact on geopolitical development in the region and media coverage."
According to expert, the longer Turkey doesn't recognize the obvious, the more the country "puts itself in a position of political isolation, because there is a certain tendency in some circles in Turkey to become part of Europe."
Gutorov noted that it was clear that Turkey will never become a part of Europe without admitting this crime and not taking responsibility, as Germany did.
He called "stupid" articles he's come across in Turkish media that "the Armenian people, relying on some 'dark forces,' wants to create a Greater Armenia and seize the Tigris and Euphrates."