Հայոց Ցեղասպանությունը ժխտելով` Թուրքիան մեկուսացնում է իրեն. Գուտորով
Եվրոպական երկրների մեծ մասը, ինչպես նաև Եվրամիության անդամները ճանաչում և դատապարտում են հայ ազգի Ցեղասպանությունը, և այս իմաստով խոսքը ոչ թե Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու մասին է, այլ ստիպելու փոխել իր քաղաքականությունը և ճանաչել ակնհայտ իրողությունը: Այս մասին հայտարարել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետի քաղաքականության տեսության և փիլիսոփայության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վլադիմիր Գուտորովը:
Վերջինս ապրիլի 25-26-ին մասնակցում էր Ռուս-Հայկակական համալսարանում անկացվող «Հայ-թուրքական հարաբերությունները, դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական զարգացման վրա և այդ ամենի արտացոլումը ԶԼՄ-ներում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսին:
Փորձագետի խոսքով` որքան երկար Թուրքիան չճանաչի ակնհայտ իրողությունը, այնքան այդ երկիրը իրեն հումանիտար մեկուսացման մեջ կդնի, որովհետև Թուրքիայի որոշ շրջանակներում Եվրոպայի մասը դառնալու հստակ ձգտում կա:
Ըստ Գուտորովի` բացարձակ ակնհայտ է, որ Թուրքիան երբեք չի դառնա Եվրոպայի մի մասը` չճանաչելով այդ հանցագործությունը, իր վրա չվերցնելով այդ պատասխանատվությունն այնպես, ինչպես դա արեց Գերմանիան:
Նա հիմարություն է անվանել թուրքական ԶԼՄ-ներում հանդիպող այն նյութերը, համաձայն որոնց «հայ ազգը, հիմնվելով ինչ-որ «քողարկված, մութ ուժերի վրա», ցանկանում է Մեծ Հայք ստեղծել և նվաճել Տիգրիսն ու Եփրատը»:

Отрицая Геноцид армян, Турция изолирует себя – российский эксперт
Большинство крупнейших европейских держав, члены Евросоюза признают и осуждают геноцид армянского народа, и в этом смысле речь идет не о давлении, а о том, чтобы заставить Турцию изменить свою политику и признать очевидное. Об этом заявил заведующий кафедрой теории и философии политики факультета политологии СПбГУ, доктор филологических наук, профессор Владимир Гуторов.
25-26 апреля в Российско-Армянском (Славянском) университете он участвовал в  международной конференции «Армяно-турецкие отношения, их влияние на геополитическое развитие региона и отображение в прессе».
По словам эксперта, чем больше Турция не будет признавать очевидное, тем больше «она будет ставить себя в состояние если не политической изоляции (а это тоже будет иметь место), то в состояние гуманитарной изоляции, потому что в Турции существует определенное стремление некоторых кругов (речь не идет об исламистах и националистах) все-таки стать частью Европы».
Гуторов отметил, что совершенно очевидно, что Турция никогда не станет частью Европы, не признав этого преступления, не взяв на себя ответственность, как это сделала Германия.
Он назвал глупостью встречающиеся в турецких СМИ материалов о том, что «армянский народ, опираясь на какие-то «темные силы», хочет создать Великую Армению и захватить Тигр и Евфрат».