«Հազարամյակի մարտահրավեր»-ի տնօրենը գալիս է Հայաստան
Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դանիել Վ. Յոհաննեսը մայիսի 3-5-ը կլինի Հայաստանում` դիտարկելու Միացյալ Նահանգների ֆինանսավորմամբ իրականացվող ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի արդյունքները: Այցի ընթացքում նա հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, շահառու ֆերմերների, գործընկեր դոնորների, մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, տեղեկացնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:
2006թ. ԱՄՆ կառավարությանն առընթեր Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիան (ՀՄԿ) և ՀՀ կառավարությունը ստորագրեցին համաձայնագիր, որը նպատակ ուներ գյուղատնտեսության ոլորտում կայուն տնտեսական աճի միջոցով նվազեցնել գյուղական աղքատությունը: Ծրագրի ավարտին` 2011թ. սեպտեմբերին, ՀՄԿ այս դրամաշնորհի ներքո ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի իրականացման համար կատարված ներդրումը կկազմի 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ծրագիրը երկրի մայր ջրանցքների հիմնական հատվածների վերականգնման, մեծ կարևորության պոմպակայանների արդիականացման, նոր ինքնահոս համակարգերի ձևավորման, ներտնտեսային ջրանցքների վերակառուցման ու Արարատյան դաշտավայրի դրենաժային համակարգի առանձին հատվածների վերականգնման արդյունքում կունենա ավելի քան 420000 գյուղաբնակ շահառուներ Հայաստանի շուրջ 350 համայնքներում: ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի շրջանակում տնտեսության վարման առաջադեմ փորձի վերաբերյալ վերապատրաստումներ են անցնում շուրջ 45000 ֆերմերներ, տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերվում ջուր մատակարարող հաստատություններին, իսկ ծրագրի նպատակների իրագործման նպատակով ֆերմերներին ու ագրոբիզնեսի փոքր ձեռնարկություններին տրամադրվել է 8.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկեր:
Ինչ վերաբերում է նոր ծրագրերին, ապա, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, Հայաստանն այս պահին չի կարող դիմել ամերիկյան «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիային, քանի որ ընտրությունների և մի շարք այլ պատճառներով Հայաստանի ցուցանիշները չեն համապատասխանում հիմնադրամի պահանջներին:
Դեսպանը նշել էր, որ, միգուցե, հետագայում հնարավոր կլինի «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամի նոր ծրագիր իրականացնել Հայաստանում: «Եվ հիմա, երբ Հայաստանը մուտք է գործում ընտրական նոր շրջան` գալիք տարի խորհրդարանական ընտրություններ են, 2013 թվականին` նախագահական ընտրություններ, ապա հնարավորություն կա բարելավելու այս ցուցանիշները: Իհարկե, ընտրությունների անցկացումը կարևոր ցուցանիշ է, բայց կարևոր է նաև մամուլի ազատությունը, հավաքների ազատությունը և այլ հարցեր, որոնք լավ կառավարման հիմք են կազմում», - ասել էր դեսպանը:

Millennium Challenge Corporation CEO Daniel W. Yohannes will visit Armenia May 3–5 to review the results of the five year, US-funded MCA-Armenia Program.  During his visit he will meet with Armenian President Serzh Sargsyan, senior government officials, farmer beneficiaries, donor partners, and private sector and civil society representatives, reads a press release issued by US Embassy in Armenia today
"In 2006, the US Government’s Millennium Challenge Corporation (MCC) and the Government of the Republic of Armenia signed a Compact with the objective of reducing rural poverty through a sustainable increase in the economic performance of the agricultural sector. When completed in September 2011, the MCC grant investment of nearly $180 million US in the MCA-Armenia program will benefit over 420,000 rural residents in around 350 communities across Armenia by refurbishing major sections of the country’s main canal systems, modernizing some of the most urgently needed pumping stations, introducing new gravity irrigation schemes, re-building tertiary canals and restoring sections of the Ararat Valley Drainage system.
"The MCA-Armenia program is also training nearly 45,000 farmers in improved agriculture practices, delivering technical assistance to water supply institutions, and providing $8.5 million US in credit to farmers and small agribusinesses in support of the program objectives," reads the press release.
Recall, only a few weeks ago, US Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch stated that Armenia is not eligible for receiving additional US financial support through the Millennium Challenge Account (MCA).