Բնապահպանն ընդդեմ ոստիկանության «շոու»-դատը հետաձգվեց
Վերաքննիչ դատարանում այսօր հետաձգվեց բնապահպան ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի հայցի քննությունն ընդդեմ ոստիկանության: Պատճառն այն էր, որ նիստին չէին ներկայացել ո՛չ ոստիկանության ներկայացուցիչը, ոչ էլ Սուխուդյանի փաստաբանը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Բնապահպան ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը դեռ անցյալ տարի հայց էր ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության դեմ` պահանջելով 1 մլն դրամ որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, քանի որ ոստիկանությունը` ի դեմս ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի և ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Սայադ Շիրինյանի, «խախտել է իր անմեղության կանխավարկածը»:
Նուբարաշենի հատուկ դպրոցի ուսուցչի կողմից սաների նկատմամբ անբարո գործողություններ կատարելու շուրջ Մարիամ Սուխուդյանի ահազանգով բարձրացած աղմուկի ժամանակ, երբ քրեական գործ էր հարուցվել ակտիվիստի նկատմամբ` «Սուտ մատնություն» հոդվածով, ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ Սուխուդյանը « անհիմն մեղադրանքով է հանդես եկել, զրպարտել անմեղ մարդկանց եւ անչափահասներին դրդել պատժելի արարքների»: Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Սայաթ Շիրինյանն էլ «Տարեգիր» թերթին տված հարցազրույցում Սուխուդյանին անվանել էր «հանցագործ»: Հետագայում, սակայն, ապացուցվել էր Սուխուդյանի անմեղությունը. նրա նկատմամբ քրգործը կարճվել էր, իսկ հատուկ դպրոցի մանկապիղծ ուսուցիչը դատապարտվել 3 տարվա ազատազրկման:
Սուխուդյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության արդեն մի քանի դատական ատյան է անցել: Այս տարեսկզբին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը կարճեց Սուխուդյանի հայցը Հայաստանում բարոյական վնասի փոխհատուցման նորմի բացակայության պատճառով։ Այնուհետեւ ակտիվիստը բողոք ներկայացրեց Վերաքննիչ դատարան` բողոքարկելով ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը:
«Այստեղ ուղղակի շոու է` մերժելու են», – «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում պարզաբանեց Սուխուդյանը: – «Մեր նպատակն է անցնել բոլոր ատյանները Հայաստանում և դիմել Եվրադատարան»:

The Court of Appeals Wednesday postponed environmental activist Mariam Sukhudyan's suit against the police because neither the police counsel nor Sukhudyan's attorney had presented themselves in court, reports RFE/RL's Armenian service.
Recall, Sukhudyan had launched a lawsuit against the police last year, demanding 1 million as compensation for moral damages, since the police, through police chief Alik Sargsyan and head of RA Police Public Relations Department Sayad Shirinyan, "violated her presumption of innocence."
Earlier, a criminal case under charges of defamation was launched against Sukhudyan when she made public a Nubarashen special needs school teacher's sexual harassment against his young students. While court proceedings were underway, RA Police Chief Alik Sargsyan, at a press conference, said that Sukhudyan had "made groundless accusations, slandered innocent people and prompted minors to commit punishable acts." Furthermore, police press officer Sayad Shirinyan, in an interview with Taregir newspaper, called Sukhudyan "a criminal." Later, however, Sukhudyan's innocence was proven. The criminal case against her was quashed, while the teacher at the special needs school was sentenced to 3 years in prison.
Sukhudyan's case against the police has already gone through a few levels of court. Early this year, the Court of General Jurisdiction of First Instance of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan dismissed Sukhudyan's suit due to the absence of norms in compensation for moral damages. The activist then complained to the appeals court, appealing the decision of the Court of First Instance.
"This is just a show [i.e. a kangaroo trial]; they're going to dismiss ," Sukhudyan told RFE/RL's Armenian service. "Our aim is to go through all the levels of court in Armenia then appeal to the European Court."