Տղաները Հայաստանում մեկ տարի ուշ կզորակոչվեն
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել է «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու օրենքը, համաձայն որի զինվորական ծառայությունից տարկետում է տրամադրվում հանրակրթական ուսումնական հաստատությունը դեռևս չավարտած անձանց:
Հիշեցնենք, որ տվյալ օրենքի նախագծին ՀՀ կառավարությունը հավանություն էր տվել դեռևս ապրիլի 7-ի իր նիստում:
Օրենքն ընդունվել է այն պատճառով, որ Հայաստանի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում օրենքով նախատեսված նոր կրթական չափորոշիչների ներդրման և կիրառման արդյունքում (12-ամյա կրթական համակարգ) Հայաստանի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում սովորող անձինք դեռևս ուսումը չավարտած հասնում են պարտադիր զինվորական զորակոչի տարիքի (18 տարեկան) և ենթակա են զորակոչման պարտադիր զինվորական ծառայության:
Խնդիրը կարգավորելու նպատակով` «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի նոր տարբերակի համաձայն` յուրաքանչյուր անձի համար ընդունվել էր տարկետում տալու մասին որոշում:

Armenian Boys will Now be Called to Military Service a Year Later
The Armenian National Assembly today approved an amendment to the law on military service, according to which deferment is provided to young men who have not yet graduated from their studies. Note, Armenia requires men to serve in the country's armed forces for two years once they turn 18. With this new law, 18-year-olds will be able to defer their military service till after completing their studies.
The law was changed to reflect amendments to Armenia's educational system which increased basic education from 10 to 12 years, and which saw young men turn 18, still in high school, and called to mandatory military service though not yet having graduated.