Տղաները Հայաստանում մեկ տարի ուշ կզորակոչվեն
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել է «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու օրենքը, համաձայն որի զինվորական ծառայությունից տարկետում է տրամադրվում հանրակրթական ուսումնական հաստատությունը դեռևս չավարտած անձանց:
Հիշեցնենք, որ տվյալ օրենքի նախագծին ՀՀ կառավարությունը հավանություն էր տվել դեռևս ապրիլի 7-ի իր նիստում:
Օրենքն ընդունվել է այն պատճառով, որ Հայաստանի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում օրենքով նախատեսված նոր կրթական չափորոշիչների ներդրման և կիրառման արդյունքում (12-ամյա կրթական համակարգ) Հայաստանի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում սովորող անձինք դեռևս ուսումը չավարտած հասնում են պարտադիր զինվորական զորակոչի տարիքի (18 տարեկան) և ենթակա են զորակոչման պարտադիր զինվորական ծառայության:
Խնդիրը կարգավորելու նպատակով` «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի նոր տարբերակի համաձայն` յուրաքանչյուր անձի համար ընդունվել էր տարկետում տալու մասին որոշում:

Парламент Армении решил не забирать в армию со школьной скамьи
Национальное Собрание Армении приняло закон о поправках в законе «О воинской обязанности», согласно которому отсрочка от службы в армии предоставляется лицам, не окончившим общеобразовательное учебное заведение (среднее образование-  ред.).
Напомним, что проект к этому закону был одобрен правительством на заседании от 7 апреля.
Закон был принят по причине того, что в результате внедрения новых стандартов образования в общеобразовательных учебных заведениях Армении (12-летняя система обучения) учащиеся достигают возраста призывника (18 лет), не окончив учебы.
Согласно новому варианту закона «О воинской обязанности», принято решение о предоставлении отсрочки каждому учащемуся.