Փոխզիջման դեպքում Սարգսյանը դժվար թե հաղթի 2013-ին. ֆրանսիացի փորձագետ
Ղարաբաղյան հակամարտությունը խորապես մտահոգում է Միջազգային ճգնաժամային խմբին (ICG): Այս մասին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է խմբի փոխնախագահ Ալեն Դելետրոզը:
Այն մասին, որ տվյալ հակամարտության շուրջ առկա իրավիճակը կարող է պայթել, նրա խոսքով, վկայում են զորքերի շփման գծում պարբերաբար իրականացվող փոխհրաձգությունն ու երկու կողմերում էլ առկա մարդկային զոհերը:
«Եվ քաղաքականապես ոչ մի առաջընթաց չկա: Մինսկի խմբի շրջանակներում էլ առաջխաղացում չկա: Երբ մի կողմն ասում է, որ պատրաստ է ընդունել Մինսկի խմբի ծրագրի`Մադրիդյան սկզբունքներ կոչվածի մի մասը, մյուս կողմը հայտարարում է, որ հենց այդ սկզբունքը ինքը չի ցանկանում ընդունել: Եվ ընդհակառակը: Հայաստանում այս պահին քաղաքական դաշտն այնքան էլ բարենպաստ վիճակում չէ այն առումով, որ Հայաստանի նախագահը ամենայն հավանականությամբ այս հարցում գործելու լուրջ տարածք չունի առաջընթացի համար: Եթե նա Ադրբեջանի հետ փոխզիջման գնալու քայլ անի, վախենամ, որ իրեն շատ դժվար լինի հաղթել հաջորդ նախագահական ընտրություններում:
Իսկ ահա Ադրբեջանում` այնտեղ այլ իրավիճակ է, քանի որ այնտեղ ուժեղ ընդդիմություն չկա: Հասարակական կարծիքն այնքան անզիջում է, որ եթե անգամ նախագահները բանակցությունների սեղանի շուրջ որևէ համաձայնության են գալիս, ապա տուն վերադառնալիս, ինչպես տեսել ենք նախկինում, հասարակական կարծիքը չի ընդունում անգամ այդ աննշան փոխզիջումները: Այնպես որ այնտեղ փակուղային իրավիճակ է, և պետք է սկզբում շատ աշխատել հասարակական կարծիքի փոփոխման ուղղությամբ, հասարակությանը փոխզիջումների համար պատրաստել»,- եզրափակել է Դելետրոզը:

If Sargsyan Moves To Compromise, It'll be Difficult for Him to Win 2012 Election: ICG Analyst
The Karabakh conflict deeply concerns the International Crisis Group (ICG), said ICG Vice-President (Europe) Alain Délétroz on the radio station Ekho Moskvy ("Echo of Moscow").
The fact that the situation concerning the conflict could explode, he said, is testified by the periodic skirmished on the troops' frontline and casualties on both sides.
"And politically, there's no progress. There's also no progress in the framework of the Minsk Group. One side says it's ready to accept one part of the Minsk Group's plan, a part of the so-called Madrid Principles, while the other side says it's exactly this principle they don't want to accept. And vice-versa. The political climate in Armenia is currently not in a very favorable situation in the sense that the Armenian president most likely doesn't have a huge scope for advancement in this area. If he takes a step toward compromise with Azerbaijan, I fear that it will be very difficult for him to win the next election.
"And in Azerbaijan, there's a different situation because there's no strong opposition. Public opinion has become so relentless that even if both presidents reach an agreement around the negotiating table, when they return home afterwards, as we have seen in the past, public opinion doesn't even accept these insignificant compromises. So there's a deadlock there, so first there has to be a lot of work on public opinion and prepare the public for compromises," he said.