Փոխզիջման դեպքում Սարգսյանը դժվար թե հաղթի 2013-ին. ֆրանսիացի փորձագետ
Ղարաբաղյան հակամարտությունը խորապես մտահոգում է Միջազգային ճգնաժամային խմբին (ICG): Այս մասին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է խմբի փոխնախագահ Ալեն Դելետրոզը:
Այն մասին, որ տվյալ հակամարտության շուրջ առկա իրավիճակը կարող է պայթել, նրա խոսքով, վկայում են զորքերի շփման գծում պարբերաբար իրականացվող փոխհրաձգությունն ու երկու կողմերում էլ առկա մարդկային զոհերը:
«Եվ քաղաքականապես ոչ մի առաջընթաց չկա: Մինսկի խմբի շրջանակներում էլ առաջխաղացում չկա: Երբ մի կողմն ասում է, որ պատրաստ է ընդունել Մինսկի խմբի ծրագրի`Մադրիդյան սկզբունքներ կոչվածի մի մասը, մյուս կողմը հայտարարում է, որ հենց այդ սկզբունքը ինքը չի ցանկանում ընդունել: Եվ ընդհակառակը: Հայաստանում այս պահին քաղաքական դաշտն այնքան էլ բարենպաստ վիճակում չէ այն առումով, որ Հայաստանի նախագահը ամենայն հավանականությամբ այս հարցում գործելու լուրջ տարածք չունի առաջընթացի համար: Եթե նա Ադրբեջանի հետ փոխզիջման գնալու քայլ անի, վախենամ, որ իրեն շատ դժվար լինի հաղթել հաջորդ նախագահական ընտրություններում:
Իսկ ահա Ադրբեջանում` այնտեղ այլ իրավիճակ է, քանի որ այնտեղ ուժեղ ընդդիմություն չկա: Հասարակական կարծիքն այնքան անզիջում է, որ եթե անգամ նախագահները բանակցությունների սեղանի շուրջ որևէ համաձայնության են գալիս, ապա տուն վերադառնալիս, ինչպես տեսել ենք նախկինում, հասարակական կարծիքը չի ընդունում անգամ այդ աննշան փոխզիջումները: Այնպես որ այնտեղ փակուղային իրավիճակ է, և պետք է սկզբում շատ աշխատել հասարակական կարծիքի փոփոխման ուղղությամբ, հասարակությանը փոխզիջումների համար պատրաստել»,- եզրափակել է Դելետրոզը:

ICG. Серж Саргсян осложнит свое переизбрание, если сделает шаг в карабахском вопросе
Карабахский конфликт сильно беспокоит Международную группу по предотвращению кризисов. Об этом в эфире радиостанции «Эхо Москвы» заявил вице-президент группы Ален Делетроз.
О том, что ситуация вокруг данного конфликта может взорваться, по его словам, свидетельствуют периодические перестрелки на линии соприкосновения войск и гибель людей с обеих сторон.
«И политически не идет никакого прогресса. В рамках Минской группы нет продвижения. Когда одна сторона говорит, что она готова принять одну часть плана Минской группы, так называемых мадридских принципов, тогда другая сторона говорит, что вот именно тот принцип она не хочет принимать. И наоборот. И политическое пространство в Армении в данный момент не очень положительно в том плане, что у президента Армении, наверняка, нет огромных рамок для продвижения в этом вопросе. Если он сделает шаг к компромиссу с Азербайджаном, я боюсь, что ему будет очень сложно выиграть следующие выборы.
И в Азербайджане – там другая ситуация, поскольку там нет сильной оппозиции. Общественное мнение с одной и с другой стороны стало настолько бескомпромиссным, что даже если за столом переговоров оба президента, доходит до кого-то соглашения, они возвращаются потом домой, как мы уже видели в прошлом, их общественные мнения не принимают даже этих маленьких компромиссов. Так что там тупиковая ситуация, и надо сначала очень много работать над общественным мнением, готовить общественное мнение на компромисс», - резюмировал Делетроз.