Քոչարյանին Ռուսաստանում 10 տարվա ազատազրկում է սպառնում
Տուլայի շրջանային դատարանը մայիսի 24-ին քննելու է ծագումով հայ Արշակ Քոչարյանի հանդեպ հարուցված քրեական գործը:
Դատական դեպարտամենտի շրջանային վարչության մամուլի քարտուղար Օլգա Դյաչուկը հայտնել է «Ինտերֆաքսին», որ հետաքննության տվյալների համաձայն` փետրվարի 26-ին Բոգորոդիցկում 26-ամյա Քոչարյանը իրավապահ մարմինների աշխատակցի` կանգառելու վերաբերյալ հրահանգին հնազանդվելու փոխարեն ՎԱԶ-2107 մեքենայով փորձել է վրաերթի ենթարկել նրան, վերջինս ցատկել է մեքենայի դիմային հատվածի վրա: Սակայն ավտոտեսուչի վարքը վարորդին խուճապի է մատնել, և նա մի քանի փողոց նման վիճակում վարել է մեքենան` փորձելով տեսուչին մի կողմ նետել:
42-ամյա ավտոտեսուչ Ալեքսանդր Գրեչիշկինը կարողացել է մեքենայի վրա մնալ` միաժամանակ հորդորելով վարորդին կանգնեցնել այն: Միայն նման կերպ 5 կմ ճանապարհ անցնելուց հետո տեսուչին հաջողվել է ցատկել մեքենայից, իսկ նրա գործընկերը, ով միաժամանակ հետևում էր վարորդին իր ծառայողական մեքենայով, շարունակել է հետապնդումը: Հետապնդման արդյունքում հնարավոր է եղել բերման ենթարկել վարորդին:
Քրեական գործը հարուցվել է «իշխանության ներկայացուցչի հանդեպ կյանքի և առողջության համար վտանգ հանդիսացող ուժի կիրառում» հոդվածի համաձայն, որը 10 տարվա ազատազրկում է նախատեսում իրավախախտի համար:

Kocharyan Faces Possible 10 Years of Imprisonment in Russia
On May 24, the District Court of Tula in Russia will consider the criminal case against Armenian national Arshak Kocharyan.
Press secretary of the regional administration of the Judicial Department Olga Dyachuk told Interfax news agency that, according to the investigation, on Feb. 26, Kocharyan, 26, in response to instructions by a traffic cop to stop the VAZ-2107 car he was driving attempted to run over the officer who was forced to jump on the hood of the car. Kocharyan then accelerated and drove with the officer on his car for a few blocks in an attempt to lose him till he was apprehended by other police officers.
A criminal case was instituted under charges of "application of force that endangers the life and health of a representative of the authorities" that, if convicted, could lead to 10 years of imprisonment.